Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Pavol Orzságh Hviezdoslav Hájnikova žena

Postavy:
Michal Čajka, mladý odvážny hájnik, ktorý sa po smrti svojho otca stal horárom. Ctižiadostivý, ochotný, milujúci manžel Hanky, bol kedysi vojakom.
Hanka, Michalova žena, je dôvodom celej zápletky. Je neodolateľne krásna, preto sa dostane do problémov. Vždy verná a pracovitá.
Artuš Villáni je synom pána, ktorému slúži Michal. Páči sa mu Hanka, avšak je až príliš sebavedomý, preto napokon umiera Hankinou rukou. Dej:
Dej sa odohráva v starej hájnikovej chalupe – horárni:
Jak hniezdo v tesnu parutí
v úkryte košatého krovia:
v hôr neprehľadnom zákutí
chalupa čuší hájnikova.
V nej si žije hájnik Čajka, avšak je už veľmi starý a tak sa raz vyberie do lesa, sadne si na kmeň, zahľadí sa a zomrie. Je tu však jeho syn Michal, ktorý túžil ísť po jeho šľapajách a tak sa vyparádil a vybral na panstvo Villániovcov. Tam pána požiadal o miesto hájnika, ale až keď si pán spomenul, ako mu raz starý Čajka zachránil život, súhlasil.
A tak sa Mišo ocitol na Podvrší. Prv dom musel opraviť, potom už bolo takmer všetko v poriadku:
Keď ešte slúžil u horára
ba prvej: poznal dievenku
tak rúču ako kvietok z raja,
jak kvietok, nie však makový,
s nímž prvý van je hotový,
lež čerstvý, zdravý jak vzduch je zrána,
tak jak ho vychovala stráňa.
Volala sa Hanka. Bola z majetnej rodiny, avšak keď prvýkrát uvidela Michala, vedela, že on je ten pravý a tak odmietala všetkých pytačov. Nuž tak sa spoznali, výdavali sa stále viacej a viacej, až z toho bola svadba. Bola to svadba dlhá a pekná, jedlo sa 3 dni. Na štvrtý deň však už Michal s Hankou (novomanželia) odišli do svojej horárne.
Dni boli pre nich úžasné, Michal vtedy nebral hájničinu až tak vážne ako predtým, občas nastupoval neskôr do práce, skorej sa vracal, len aby mohol byť so svojou Hankou.
Nastala nedeľa. Hanke sa cez noc sníval sen, v ktorom sa Michal pobil s obludou, pretože ohrozoval Hanku a obaja zomreli. Hanka to Michalovi všetko povedala. A tak sa vybrali do kostola, kedže bola nedeľa. V chráme Božom sa rozdelili, Michal na chórus, Hanka dopredu. Modlila sa, bola celá vystrašená, až zočila "vlčie oči" zo sna. Bol to mladý Villáni Artuš, ktorý sa na ňu žiadostivo díval a obzeral si ju. Nasledujúci deň sa ako vždy Mišo vybral do lesa a Hanka zostala sama. Prala pri potoku šaty, keď tu zrazu uvidela dvoch jazdcov na koňoch. Jeden z nich bol Artuš na koni menom Havran, druhý bol jeho sluha Janči. Hanka sa bála, až jej padol kôš s prádlom do potoka. Artuš ju zbadal a začal ju baliť.

Chcel ju, avšak Hanka chcela, aby odišiel. Nuž podala mu krčiaštek s vodou:
Pil-nepil; možno, iba zrok,
snáď, aby tým si vymohol
na čase, strvať ešte kus tam...
Ešte jednu prosbu mal, potom odíde. A tak sa vybrala do záhradky a odtrhla "číry nechtík". Odišli. Hanka chcela dopiť vodu z krčaha, keď zrazu zistila, že sú v ňom peniaze. Vysypala ich do potoka, pretože to boli diablove peniaze.
Michal sa vrátil, jeho žena mu nič nepovedala.
O niekoľko dní sa situácia opakovala a Artuš opäť prišiel. Hanka sa však zamkla a tak z toho nič nebolo.
Prišla jeseň a deň poľovačky. Pán Artuš s družinou prišiel do Mišovho rajóna na roháče. Artuš zostal na poľane, a povedal ostatným, aby našli jeleňa a zastrašili ho, až sám príde na poľanu, aby ho mohol Artuš sám zabiť. Tak sa takmer i stalo, avšak Michal ho zastrelil prvý, začo sa naňho Villáni nahneval.
Nasledovala hostina, veď mali pekného jeleňa. Vtom však uvideli ďalšieho a tak Artuš poslal Miša i ostatných, aby ho išli chytiť.
Artuš sa vybral sám potom do hájnikovej chalupy, kde stretol Hanku. Chcel ju znásilniť, avšak ona ho zabila záražcom, pretože bola verná. Keď prišiel Michal, všetko mu povedala. On jej však povedal, aby prisahala, že nikdy nepovie, že ho zabila. Tak sa stalo i kľakla si a vyriekla slovo prisahám. Michal sa s ňou rozlúčil, odišiel ku stanovisku a priznal sa k vražde, ktorú nespáchal.
Ocitol sa vo väzení, Hanka u svojich rodičov. Otec ju pomaly nenávidel, stále len kričal a nadával. Jej mama bola z toho natoľko vedľa, že ju chytila úložnica a onedlho zomrela. Hanka po pohrebe bola tiež mimo, zošalela, pomiatla sa. Michal bol vtedy pred súdom. Priznal sa k "svojmu" činu, začo bol takmer odsúdený na trest smrti. Avšak prišla Hanka a ku všetkému sa priznala. Michala pustili, pretože bol nevinný, a Hanku tiež, pretože bola pomätená.
Ocitajú sa doma, avšak pre Michala je to tam na zbláznenie a tak ide von. Je veľká hrmavica, nič nie je vidieť, dokonca i rieka vzala most. Na jednej strane vidí koč, ako sa blíži k pokazenému mostu, každú chvíľu padne do priepasti a tak sa rozbehol a koč nastavil. V ňom bol pán Villáni, bol veľmi vďačný, keďže mu práve Miško zachránil život a tak mu ponúka peniaze. On má však iba jedno prianie – odpustenie Hanke. A tak sa i stalo. Onedlho sú Miško i Hanka opäť vo svojej horárni a žili šťastne až kým nepomreli:
- O chvíľu zase vidieť Hanku
vo dverách v inom úkone:
dieťatko niesla v lone,
precitlo z anjelského spánku...

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk