referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Nedeľa, 19. mája 2024
Pavol Orzságh Hviezdoslav Hájnikova žena
Dátum pridania: 30.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: hookey
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 855
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 20s
Pomalé čítanie: 6m 30s
 
Postavy:
Michal Čajka, mladý odvážny hájnik, ktorý sa po smrti svojho otca stal horárom. Ctižiadostivý, ochotný, milujúci manžel Hanky, bol kedysi vojakom.
Hanka, Michalova žena, je dôvodom celej zápletky. Je neodolateľne krásna, preto sa dostane do problémov. Vždy verná a pracovitá.
Artuš Villáni je synom pána, ktorému slúži Michal. Páči sa mu Hanka, avšak je až príliš sebavedomý, preto napokon umiera Hankinou rukou. Dej:
Dej sa odohráva v starej hájnikovej chalupe – horárni:
Jak hniezdo v tesnu parutí
v úkryte košatého krovia:
v hôr neprehľadnom zákutí
chalupa čuší hájnikova.
V nej si žije hájnik Čajka, avšak je už veľmi starý a tak sa raz vyberie do lesa, sadne si na kmeň, zahľadí sa a zomrie. Je tu však jeho syn Michal, ktorý túžil ísť po jeho šľapajách a tak sa vyparádil a vybral na panstvo Villániovcov. Tam pána požiadal o miesto hájnika, ale až keď si pán spomenul, ako mu raz starý Čajka zachránil život, súhlasil.
A tak sa Mišo ocitol na Podvrší. Prv dom musel opraviť, potom už bolo takmer všetko v poriadku:
Keď ešte slúžil u horára
ba prvej: poznal dievenku
tak rúču ako kvietok z raja,
jak kvietok, nie však makový,
s nímž prvý van je hotový,
lež čerstvý, zdravý jak vzduch je zrána,
tak jak ho vychovala stráňa.
Volala sa Hanka. Bola z majetnej rodiny, avšak keď prvýkrát uvidela Michala, vedela, že on je ten pravý a tak odmietala všetkých pytačov. Nuž tak sa spoznali, výdavali sa stále viacej a viacej, až z toho bola svadba. Bola to svadba dlhá a pekná, jedlo sa 3 dni. Na štvrtý deň však už Michal s Hankou (novomanželia) odišli do svojej horárne.
Dni boli pre nich úžasné, Michal vtedy nebral hájničinu až tak vážne ako predtým, občas nastupoval neskôr do práce, skorej sa vracal, len aby mohol byť so svojou Hankou.
Nastala nedeľa. Hanke sa cez noc sníval sen, v ktorom sa Michal pobil s obludou, pretože ohrozoval Hanku a obaja zomreli. Hanka to Michalovi všetko povedala. A tak sa vybrali do kostola, kedže bola nedeľa. V chráme Božom sa rozdelili, Michal na chórus, Hanka dopredu. Modlila sa, bola celá vystrašená, až zočila "vlčie oči" zo sna. Bol to mladý Villáni Artuš, ktorý sa na ňu žiadostivo díval a obzeral si ju. Nasledujúci deň sa ako vždy Mišo vybral do lesa a Hanka zostala sama. Prala pri potoku šaty, keď tu zrazu uvidela dvoch jazdcov na koňoch. Jeden z nich bol Artuš na koni menom Havran, druhý bol jeho sluha Janči. Hanka sa bála, až jej padol kôš s prádlom do potoka. Artuš ju zbadal a začal ju baliť.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Pavol Orzságh Hviezdoslav Hájnikova žena SOŠ 2.9552 1051 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.