referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Adolf
Pondelok, 17. júna 2024
Božena Slančíková Timrava Skon Paľa Ročku
Dátum pridania: 30.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: hookey
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 483
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Postavy:
Paľo Ročka je chudobný muž v stredných rokoch. Jeho rodičia sa o neho vôbec nestarali, otec stále pil, až kvôli tomu zomrel, keď po ňom prešiel záprah. Matka oňho tiež stratila záujem. Keďže nemali peniaze, už ako dieťa musel ísť do služby a dokonca časť z toho mála, ktoré zarobil, im musel posielať. Je veľmi lenivý.
Zuzana je Paľova manželka. Pochádza z bohatej rodiny, ale bohatstva sa kvôli Paľovi vzdala. Je veľmi pracovitá, ale niekedy to až preháňa. Lenivého Paľa stále núti do práce, pričom Paľovi to poriadne "lezie na nervy". Sú manželia už 5 rokov a bývajú vo svojom zadĺženom novom dome.
Mara je Paľova matka, ktorú pred dostavaním svojho domu z neho vyhnal. Nechcela mu totižto pri stavbe pomáhať a tak, keď už bol dom hotový a ona sa naň prišla pozrieť, vyhodil ju z dverí a zavrhol. Ona pri tom utrpela zranenie čela a zakliala ho. ,,Vidí Paľo, že mater tvárou padla na drevo a skrvavila sa tam, vidí, ako sa zozbiera trápne, ako s plačom a rozhorčenosťou riekla, odchádzajúc: ,Nech teba boh vyženie z tohto domu tak, ako si ty mňa!'"
Dej:
Paľo Ročka ochorel, aspoň si to na rozdiel od Zuzany, myslel. Bolelo ho celé dni brucho a to samozrejme pracovitá Zuza nemohla zniesť. Vyhnala ho pracovať.
Paľo sa teda nahnevaný rozhodol, že jej spraví po vôli a tak sa vydal klátiť skaly asi pol kilometra od domu. Tam na mieste, i napriek životabudiču menom rum, kvôli únave odpadol. Domov ho priviezli chlapi v bielej plachte, Zuzana bola celá prestrašená. Avšak Paľo žil.
Paľo videl, že už mu udierajú posledné hodiny a tak ho začalo trápiť svedomie. Najprv si spomenul na farára, ako ho podlo využil, keď potreboval koč na skaly, a ako nadával v krčme naňho a na jeho plat. Skutočne Paľovi to bolo veľmi ľúto, chcel sa s farárom zmieriť. Začal preto chcieť polievku z fary, ak mu ju totižto poskytne, Paľo bude vedieť, že mu odpustil, a zomrie spokojný. Zuzana zohnala polievku síce až na tretí pokus, avšak napokon farár odpustil a Paľo bol veľmi rád.
Avšak ďalšia kavka, ako on nazýval čierne myšlienky svedomia, sa mu objavila v hlave - svoja matka, ktorú pred pár rokmi vyhnal z nového domu. Chcel sa s ňou zmieriť. Poslal po ňu Zuzu niekoľkokrát, avšak Mara mala vždy nejakú výhovorku. Ani sa jej za synom nechcelo, veď prečo by ona mala byť milosrdná, keď Paľo tiež nebol: ,,Ja sa nezmilujem, a nezľúti sa mi! Ako on nemal milosrdenstva, nemám ho ani ja!"
Napokon však po presviedčaní ľudí z dediny, v nej zvíťazilo svedomie a v poslednej chvíli prišla k Paľovi.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Božena Slančíková Timrava Skon Paľa Ročku SOŠ 2.9266 1887 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.