referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratislav
Utorok, 18. júna 2024
Božena Slančíková Timrava Ťapákovci
Dátum pridania: 30.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: hookey
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 819
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
Postavy:
Paľo Ťapák je najstarší z piatich bratov. Mal by byť v dome gazdom, ale nie je to človek na rozkazovanie. Je tichý, kľudný, pokojný, nič ho nevyvedie z mieri.
Iľa je jeho manželka. Kvôli nej vzniká celý spor v diele. Keďže pred nejakým časom absolvovala kurz v Sobote, teraz sa tvári ako kráľovná. Ona je v podstate gazdinou u Ťapákovcov, čo ostatní aj využívajú, pretože jedine gazdiná sa má starať o poriadok v dome.
Mrzáčka Anča je tridsaťročná žena, ktorú v mladosti postihla lámka a teraz je telesne postihnutá. Pohybovať sa vie len po kolenách a dlaniach. Svoje miesto má pri ohnisku, kde vždy pracne vyšíva, čím si zarába peniaze.
Dej:
Dej nám priamo vstupuje jedného krásneho dňa do kuchyne rodiny Ťapákovcov. Ako vždy sa Iľa sťažuje, že všetko musí robiť sama, že je tu všade špina, prach, dusno. A ako vždy ju mrzáčka Anča odpisuje, nadáva na ňu, kľaje a dúfa, že čím skôr Iľa odíde z tohto domu. Nikto Iľu nemá rád.
Päť bratov sa rozhoduje, či začať prácu teraz vo štvrtok alebo až v piatok. Je totižto jar a Ťapákovci vždy začínali vo štvrtok. Iľu ide z toho šľak trafiť, pretože mali začať už teraz.
Hádka sa vyostrila a tak Iľa medzi štyrmi očami povedali Paľovi, že si musí vybrať medzi Ťapákovcami a ňou, pretože odíde ku Jablonckov. Paľo však odpovedá mlčaním, veď je to pravý Ťapák a tí odpovedajú len na každé dvadsiate slovo.
Do kuchyne zatiaľ vošiel Jano Fúzakovie, bratranec. Mrzáčka sa ihneď začervenala, pretože ho tajne miluje, ale keďže vie, že ju nikto nikdy nebude chcieť, tak len ticho a nenápadne sedí a šije. Rodina rozoberá či orať až v piatok a napokon sa tak i zhodli.
Nastal večer, celá rodina okrem Iľi je v kuchyni. Sťažujú sa, že nenie uprataní stôl, ale vlastne im je to úplne jedno, pretože to je Iľina starosť. Tá išla do školy, aby si vybavila službu, pretože chcela trucovať, pretože sa nahnevala na Paľa. Do kuchyne zatiaľ vošla Marka, Fúzakovie vychudnutá mladá škaredá žena. Prišla kvôli Anči, pretože jej niečo vyšívala. Ona ju však z duše nenávidela, veď to bola manželka človeka, ktorého nadovšetko milovala. Plná hnevu a nenávisti s ňou predsalen prehodila niekoľko slov. Potom oznámila všetkým radostnú novinu a síce, že ich Iľa asi opustí, pretože pôjde za slúžku. Každý okrem Paľa a Anči bol veselý. Potom odišla.
Onedlho sa vrátila Iľa, oficiálne potvrdila fámy.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.