referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Rudolf
Streda, 17. apríla 2024
Ken Kesey Bol som dlho preč
Dátum pridania: 02.12.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Bedik
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 731
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Nie každý má presnú a vôbec nejakú predstavu o tom, ako to v takom „blázinci“ chodí. Aj to bol jeden z mojich dôvodov, prečo som siahla po tejto knižke. Druhým dôvodom bolo to, že za jej filmovú verziu s názvom Prelet nad kukučím hniezdom dostal režisér Miloš Forman Oskara. Knižka bola prvý krát vydaná v roku 1962 a poskytuje nám pohľad do útrob blázinca, ktorý je pod vedením autoritatívnej vrchnej sestry, ktorá je hrozivou predľženou rukou kombinátu, v ktorom, podľa rozprávača príbehu Indiána Bromdena, žijeme. Kombinát kontroluje všetko a všetkých, riadi všetky činnosti. Nikto sa zatiaľ nevzoprel tomuto kombinátu a Bromden pochybuje, že keby to aj niekto skúsil, bol by úspešný. Tento indiánsky náčelník je už na oddelení veľmi dlho a tak vie popísať mnoho príhod z oddelenia. Počas jeho rozprávania sa však dozvedáme aj pár zaujímavých postrehov z jeho života, ktoré nám pomôžu nahliadnuť do príčin, prečo sa tento Indián dostal až do blázinca. Poskytuje nám aj zákulisné informácie, ktoré sa dozvedel a ktorým bol svedkom vďaka tomu, že predstieral svoju hluchonemosť. Ako to už v každom spoločenstve chodí, aj v tejto veľmi špecifickej skupine ľudí je jeden “narušiteľ“. Jeho meno je McMurphy a už od prvého momentu svojho príchodu robí problémy hlavnej sestre, ktorá na takéto spôsoby dovtedy nebola zvykutá. Na začiatku knihy opisuje náčelník podrobne hmlu, ktorá sa často valí oddelením. Táto hmla ma dosť zmiatla, nevedela som pochopiť, čo ňou myslel (až neskôr som si ju spojila s mottom Ligy za duševné zdravie: Vystúpte z hmlyJ). Je to duševná hmla, ktorá zabraňuje Bromdenovi jasne uvažovať a ktorá ho oddeľuje od skutočného sveta. Jej príčinou sú pravdepodobne utišovacie lieky, ktoré pacienti užívajú. Náčelník do nej často vstupuje a vystupuje z nej, niekto ho z nej vyťahuje, občas sa v nej aj schováva.
Náčelník tiež opisuje „Veľkú sestru“, ktorá ovláda čas, ľudí a aj veci na celom oddelení. Prelínajú sa tu jeho minulé zážitky so súčasnými, opisuje fungovanie kombinátu, spomína na svoje začiatky v blázinci a rozpráva o príchode McMurphyho na oddelenie. Skutočne sa zdá, že Indián Bromben je blázon a jeho halucinácie bývajú často veľmi presvedčivé. Sám seba sa pýta: „Prečo to človek vidí, keď to neexistuje?“
V druhej časti príbehu sa náčelník spriatelí s McMurphym, ktorý mu sľúbi, že mu pomôže narásť do pôvodnej (psychickej i fyzickej) veľkosti. Príbeh sa tu rozbieha, už nie je natoľko pomätený a dá sa mu aj normálne rozumieť.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Ken Kesey Bol som dlho preč SOŠ 2.9595 1457 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.