Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

James Fenimore Cooper Posledný mohykán

Informácie o autorovi:
James Fenimore Cooper (1789-1851) americký prozaik a kritik, bol synom sudcu a statkára. Štúdia nedokončil. Po neúspechu jeho prvého románu Precaution (Opatrnosť) písal historické, typicky romantické romány, napríklad The Spy ( Vyzvedač), z obdobia revolúcie trilógiu The Bravo ( Vrah), The Heidenmauer, or The Benedictiens ( Heidenmauer, alebo Benediktíni), The Headsman (Kat ), odhaľujúcu úpadok feudalizmu. V silne idealizovaných postavách i v situáciách utvoril americký hrdinský mýtus o odvážnych zálesákoch a stal sa tvorcom dobrodružného rozprávania, v ktorom výrazne uplatnil formálnu rétorickosť. Najznámejší hrdina z jeho kníh je Natty Bumpo v sérií Leather-Stocking Tales ( Príbehy koženej pančuchy) o bojoch medzi Indiánmi a Francúzmi: The Pioneers, Priekopníci, The Last of The Mohicans ( Posledný Mohykán), The Pathfinder (Stopár), The Prairie (Préria) a The Deerslayer (Zverobijca), Lovec jeleňov. Aj v románoch z námorníckou tematikou (napr: Červený pirát) sa mu podarilo stmeliť dobrodružnosť z historickou realitou. V týchto románoch sa po prvý krát stretávame s reálnym opisom amer. krajiny a s charakterizáciou problematiky Indiánov. Coopera zaujali triedne rozdiely medzi majetnými a nemajetnými, nimi sa zaoberá triológia Littlepage Manuscripts ( Rukopisy rodiny Littlepageovcov): Satanstoe (Satanov prst), The Chainbearer (Nosič reťazí) a The Redskins (Červenokožci), opisujúca boje nájomných farmárov proti feudálnemyu vlastníctvu pôdy.

Obsah:
Dej sa odohráva v čase dobyvateľských bojov Francúzov a Angličanov o nové územia Kanady, o územia obývané Indiánmi. Dcéry plukovníka Munroa, Cora a Alice, sprevádzané majorom Duncanom Heywardom putujú za svojim otcom do pevnosti William Henry. Indián Mágua ich sprievodca, ktorý ich mal bezpečne zaviest do pevnosti, ich zradí a zavedie hlboko do pralesa kde sa dostanú do zajatia Hurónov. Major Heyward sa vydá spolu so Sokolím okom a dvoma Mohykánmi- Čingačgúkom a jeho synom Unkasom, poslednými indiánmi zo svojho rodu- na veľkú výpravu, ktorej cieľom je oslobodiť zajaté Munroove dcéry. Po úspešnom oslobodení Cory a Alice sa príbeh nekončí. Pevnosť William Henry padne a plukovník Munroo zomiera. Neskôr je upálený aj major Heyward, ktorý sa statočne obetuje za Coru, do ktorej je zamilovaný. Kniha sa končí smrťou Unkasa a Alice.

Čingačgúk pomstí smrť svojho syna a zabije jeho vraha Maguu.
Informácie o knihe:
VYDAVATEĽSTVO: Albatros
VYDANÉ: 1991
POČET STRÁN: 319
POČET KAPITOL: 33
Z AMERICKÉHO ORIGINÁLU: The Last of The Mohicans

Citát:
„ Sedel tu Unkas, vážny a kľudný, akoby bol živý. Mal na sebe to najnádhernejšie, čo mu mohol jeho kmeň poskytnúť. Na hlave mu viali nádherné perá. Bol ozdobený vampumamy, náhrdeľníkmi, náramkami a medailami. A však od tejto nevídanej nádhery sa podivne líšili jeho kalné oči a stuhnuté rysy. Proti mŕtvemu stál Čingačgúk, bez zbrane, bez malovania, bez akejkoľvek ozdoby. Len na nahých prsiach mal jasne modrý znak svojho rodu- korytnačku.“.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk