referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Margita Figuli Tri gaštanové kone, charakteristika diela
Dátum pridania: 29.12.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: marienka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 644
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.9
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 9m 50s
Pomalé čítanie: 14m 45s
 
Tri gaštanové kone

Dielo Margity Figuli pomerne na malom priestore poskytuje množstvo životných názorov, ktoré sa nesú v znamení lásky, života a prírody. Dáva nám príklad ako žiť, ako konať i nekonať na konaní hlavných postáv. Zamyslením sa nad týmito znakmi (láska, život, príroda a etika) , ktoré nepochybne dokazujú príslušnosť autorky k naturizmu, som dospela k názoru, že téma lásky, života , prírody a etiky bude a je aktuálna vždy, pretože sú nepostrádateľnou a prirodzenou súčasťou ľudského života.

Dej:
Magdaléna a Peter, ktorí sa poznajú od malička, si sľúbia večnú lásku a vernosť. Peter odchádza a Magdaléna svoj sľub nedodrží nie však jej vinou. Na naliehanie svojej matky, ale i preto, že ju Zápotočný zneuctí, rozhodne sa Magdaléna vydať za Jána Záptočného. Jej život sa s týmto krutým a surovým mužom stáva pre ňu ťažký. Jano ju psychicky aj fyzicky týra. Jej utrpenie sa skončí, keď Jano zomiera pod kopytami gaštanového koňa, ktorému vypaľoval meno „tulák“. Táto prezývka patrila Petrovi. Peter sa vráti, ako Magdaléne sľúbil a začínajú svoj spoločný a šťastný život.

Novela Tri gaštanové kone patrí k vrcholným dielam slovenského naturizmu. Hlavnou myšlienkou je „násiliu možno vzdorovať dobrotou srdca“ autorka na veľkom epickom priestor rozvinula ľúbostnú drámu so sociálnym pozadím. V centre príbehu stavia dve kontrastné postavy, vnútorne čistá a citovo založená Magdaléna a jej nápadník Zápotočný, bezohľadný sebec a boháč. V jadre novely je boj o určité poňatie lásky, na jednej strane je to láska ako strhujúca sila, ako vášeň a náruživosť ktorá vedie k zločinu, na druhej strane je podávaná ako sila etická sebaprekonávanie. Láska tvorí podklad príbehu, kde na jednej strane stojí náruživí Zápotočný na druhej strane rozprávač príbehu. Celá kompozícia je založená na váhavosti, uvážlivosti hrdinu. Peter ktorý kráča svojou vlastnou cestou nachádza východisko aj v najťažších situáciách tak, že sa radí nie s vonkajšími pomocníkmi (ľudskými a zvieracími) ako je to v rozprávke, predovšetkým sa riadi sám sebou. Dej sa odohráva na Orave nieje určený čas ide o konflikt dobra a zla, existuje tu trojitá gradácia (vždy sa niečo 3x opakuje) .Dobro predstavuje Peter a Magdaléna, zlo Jano Zápotočný, Maliarička (Magdalénina mama).
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.