referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Patrícia, Patrik
Streda, 6. júla 2022
Bertolt Brecht Žobrácka opera
Dátum pridania: 03.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lucinda
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 657
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
Hlavná myšlienka diela: kritika spoločnosti

Hlavné postavy:
Macheath: zvaný Mackie Britva, vodca londýnskeho podsvetia, lupič a zlodej koní
Jonathan Jeremiah Peachum: podvodník, majiteľ firmy „Priateľ žobrákov“, nič si neváži, pochybuje o všetkom, čo môže vzbudiť nádej
Celja Peachumová: jeho žena
Polly Peachumová: jeho dcéra, milé a poctivé dievča
Brown: šéf polície v Londýne
Lucy: jeho dcéra
štetka Jenny, strážnik Smith, pastor Kimball, Filch, spevák na jarmoku, Mackieho banda, žobráci, štetky…

Predohra: Jarmočný spevák spieva pieseň o úmrtiach na hrádzi pri Temži, o mužovi s jazvou, v rukavičkách a palicou so slonovinovou rúčkou, v ktorej má ukrytý nôž. Všetci vedia, že vraždy má na svedomí Mackie, ale nemá mu to kto dokázať.

1. dejstvo: Peachum si otvoril podnik pre žobrákov. Do obchodu príde Filch, ktorý si chce od neho kúpiť licenciu na žobranie. Peachum mu pridelí oblasť a žobrácke oblečenie.
Celja Peachumová sa háda s manželom, lebo za ich dcérou chodí muž. Celja muža opíše a Peachum sa zhrozí, že to je Mackie. Zistia, že Polly nie je doma. Mackie zatiaľ oslavuje svadbu s Polly. Prichádzajú tajne do koniarne vojvodu z Devonshiru. Neboja sa, lebo v meste má prebehnúť korunovácia kráľovnej a všetci sa sústredia len na slávnosť. Ostatní členovia bandy vezú na autách veci, ktoré pokradli, aby mohli koniareň zútulniť. Poobliekajú sa do elegantných oblekov, ale chovajú sa ako prasce. Potom dorazí pastor Kimball. Spoločne spievajú. Na oslavu príde dokonca aj Brown, šéf miestnej polície, Mackieho starý priateľ z vojny. Polly odchádza z domu. Rodičia jej vyčítajú za koho sa vydala. Prichádzajú piati žobráci. Jeden chce vymeniť starú protézu, ďalšieho Peachum vyhodí, lebo pribral. Potom žobráci odchádzajú. Rodičia nútia Polly, aby sa rozviedla. Polly to odmieta. Vymyslia si teda iné východisko z danej situácie. Rozhodnú sa Mackieho udať.

2. dejstvo: Mackie sa musí na určitý čas schovať do High gate. Vinia ho z podpaľačstva, vrážd, podvodu, krivých prísah, znásilnení. Dáva Polly inštrukcie, ako má riadiť firmu a lúči sa s ňou. Mackie ide namiesto úteku do bordelu. Štetka Jenny ho udá a je zatknutý. Vedú ho k Brownovi a odtiaľ do cely. Mackiemu je jasné, že sa prevalí jeho románik s Brownov dcérou Lucy. Lucy prichádza za Mackiem do väzenia a vyčíta mu sobáš s Polly. Mackie tvrdí, že to si Polly iba vymyslela. Potom príde za manželom aj Polly. Lucy mu začne nadávať, že má dve ženy. Polly s Lucy sa hádajú. Lucy povie, že je tehotná.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.