referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Rudolf
Streda, 17. apríla 2024
Hugolín Gavlovič Valašská škola mravúv stodola
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: zbuchlak
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 782
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 
Informácie o autorovi:
Hugolín Gavlovič (1712 – 1787) sa narodil v Czarnom Dunajci v Poľsku. Ako mladý ochorel. Po štúdiách na strednej škole ako dvadsaťročný vstúpil do františkánskej rehole, kam ho okrem túžby doplniť si vzdelanie priťahovala aj myšlienka, že by dobrovoľne pomáhal chudobným a chorým. Neskôr ochorel na pľúca a zomrel.

Dielo:

1. VOJÁK DVÚM BOHÚM NA OBEŤ SE KRMÍ 1.
 V mravnom ponaučení autor vyjadruje odpor k vojne. Vojna je nezmyselná. Zbedačuje ľudí, vyvražďuje mládež a sedliak na ňu dopláca i v mieri, pretože musí vo svojom dome prechovávať vojakov,
 Boh vojny Mars a bohyňa Bellona ustavične znepokojujú svet. Úbohý sedliak musí aj v mieri chovať vo svojom dome vojakov, aby sa vykŕmili na obeť pre krvilačného Marsa a Bellonu. Keby nebolo by tých dvoch, nezomierali by ľudia vo vojnách.

2. PRACOVÁNÍ STÁLÉ DÁVÁ ÚŽITKY NEMALÉ 2.
 V mravnom ponaučení sa oslavuje ľudská práca. Vytrvalá a usilovná prináša veľký úžitok a je základom celého ľudského života.
 Všetko čo je na svete vytvorila ľudská práca. Práca je spočiatku trpká, no na konci je sladká. Ustavičná práca premáha ťažké zdanlivo nemožné veci.

3 VELMI JE HLUPÝU, KTO VLAST SVÚ TUPÍ 3.
 V mravnom ponaučení sa vyzdvihuje láska a úcta k vlasti a domácim tradíciám a zatracuje sa znevažovanie vlasti a pohŕdanie tradíciami.
^Človekovi je sladká, milá vlasť v ktorej sa narodil. Iba hlupák a blázon haní svoju vlasť a vychvaľuje cudzinu, lebo tým tupí aj seba a svoju česť. No ešte väčšmi sa potupuje, keď do svojej vlasti natíska cudzie zvyky a mravy.

4. TAM NÉ DLÚHÉ PANOVÁNÍ, KDE PODDANÝCH SUŽOVÁNÍ 4.  V mravnom ponaučení sa kritizuje vykorisťovanie poddaných vrchnosťou. Sociálny útlak prináša nespokojnosť a vzbury. Hmotná úroveň vrchnosti sa odzrkadľuje na hmotnej úrovni poddaných.
 Panovník, ktorý zdiera poddaných, nesedí dlho na tróne. Utláčaný ľud najprv začne šomrať, a potom sa vzbúri. Na účet poddaných nesmú rozmnožovať svoj majetok ani ostatní páni. Bohatý poddaný – pohatý pán, chudobný poddaný – chudobný pán.

5. PENÍZE VŠETKO MÚŽÚ 5.  V mravnom ponaučení sa hovorí o moci peňazí. Peniaze sú nestále – raz sú inokedy niesu.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.