referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edita
Sobota, 26. septembra 2020
Lev Nikolajevic Tolstoj Vojna a mier
Dátum pridania: 15.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lucije
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 556
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
ŽÁNER: románová epopeja
KOMPOZICIA: 4 zväzky
HL.POSTAVY:
Medzi vyše 250 románovými postavami majú kľúčové miesto hrdinovia zo šľachtického prostredia knieža Andrej Bolkonskij, intelektuál Pierre Bezuchov a Nataša Rostovova.

ANDREJ BOLKONSKIJ
- ušľachtilý, energický aristokrat, ktorý sa usiluje o spoločenský pokrok. Je schopný znášať náročné životné situácie ( slavkovská bitka, smrť manželky, hľadanie vzťahu k Nataši).

PIERRE BEZUCHOV
- vnútorne nestály, veľké ciele a slabá vôľa, ľahko zmanipulovateľný. Ako jeden z najbohatších ľudí v Rusku chce zlepšiť postavenie roľníkov. Osobnú istotu nájde manželskom zväzku s Natašou. NATAŠA ROSTOVOVA
- autor je predstavuje od pôvabnej naivity dospievajúceho dievčaťa cez vášnivé ľúbostné vzplanutie k Anatolovi Kuraginovi, očistnú lásku k Andrejovi Bolkonskému až k životnej vyrovnanosti v rodinnom šťastí s Pierrom Bezuchovom.

Intímne príbehy fiktívnych románových hrdinov sa prepletajú so zachytením konania historických postáv ( Napoleon, cár Alexander, Kutuzov) s vykreslením významných dejinných udalostí ( bitka pri Slavkove, boj pri Borodine, požiar Moskvy) .

DEJ:
I.-II.diel: obdobie pred Napoleonovým vpádom do Ruska (1805-1812)
Historické udalosti: vojna s Napoleonom v Rakúsku, mier s Napoleonom
Pierre je nemanželský syn kniežaťa Bezuchova. Po otcovej smrti zdedí celý jeho majetok. Stane sa veľmi váženou a bohatou osobou, obklopia ho ľudia dychtiaci po jeho majetku. Intrigami bol donútený si vziať Helenu Kuraginovu, ktorú nemiluje. Vstúpil medzi robotníkov v snahe zlepšiť postavenie roľníkov, ale má slabú vôľu presadiť svoje myšlienky. Andrej Bolkonskij bol ťažko zranený v bitke pri Slavkove. Vraštil sa domov vtedy, keď mu jeho žena porodila syna a pri pôrode zomrela. Po 4 rokoch sa na jednom plese zoznámil s Natašou Rostovou. Zamilovalo sa do seba. Otec mu nedal požehnanie. Andrej sa s Natašou dohodol, že si ju za rok vezme a že mu môže kedykoľvek vrátiť slovo, keby sa do niekoho zamilovala. Nataša na neho čakal, ale nakoniec sa zamilovala do Anatola. Pierroveho švagra, ktorý jej dvoril, hoci už bol tajne ženatý. Chceli spolu utiecť, ale útek bol prekazený. Nataša sa dozvedela, že už ženatý, pokúsila sa o samovraždu. Bola zachránená. Andrej sa vracia späť a o všetkom sa dozvie.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.