referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Irena
Pondelok, 6. apríla 2020
Ajtmatov Čingit Popravisko
Dátum pridania: 15.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: drgreen
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 535
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.4
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 9m 0s
Pomalé čítanie: 13m 30s
 
-je významný kirgizský prozaik,dramatik,publicista a diplomat. Narodil sa 12. decembra 1928 v Šekeri (Kirgizstan). Jeho detstvo poznamenal stalinský despotizmus a druhá svetová vojna. Po absolvovaní vysokej poľnohospodárskej školy vyštudoval 'Literárny inštitút Maxima Gorkého' v Moskve (1956-58) a venoval sa novinárskej práci.V roku 1951 sa oženil s Keres Shamshibaev, manželstvo však netrvalo dlho. Druhýkrát sa oženil až v roku 1981 s Máriou Urmatovou. Rodina žila v Bišeku v Kirgizi, Ajtmatov však väčšinu času trávil mimo domova.
Potom pôsobil ako poslanec 'Najvyššieho sovietu', od roku 1987 bol veľvyslancom v Luxembursku, po roku 1990 taktiež v Belgicku a v Holandsku. Čingiz Ajtmatov má zmysel pre psychologickú kresbu a filozofický podtext.Hlavnou myšlienkou väčšiny jeho diel sú ľudské problémy a vplyv politiky na súkromný život. Prehľad tvorby:
Mnohé diela boli vydané kirgizsky a rusky, on sám sa venoval prekladaniu diel kirgizských autorov do ruštiny. Prvé poviedky začal Ajtmatov vydávať od roku 1952. Jeho prvým literárnym úspechom bola novela Džamila v roku 1958. Aj jeho ďaľšia tvorba upútala pozornosť výraznými postavami a závažným morálnym posolstvom. Ajtmatovove diela získali svetový ohlas a boli preložené do mnohých jazykov. Možnosti umeleckého zachytenia skutočnosti rozšířil Ajtmatov použitím starých ľudových legiend a mýtov prelínajúcich sa s realistickým príbehom. To je typické pre veľké romány z 80. rokov, ktoré se radia do postmodernizmu.
Džamila (1959, č. 1961) – novela o mladej vydatej žene, ktorá sa vzoprie spoločnosti, aby mohla žiť so svojím milovaným Daniarom.

Zbohom život (1966, č. 1968) - hlavnou postavou je kôň, ktorý zachycuje konflikt starého muža, komunistu Tanabaya, ktorý vsadil Gulsara, s cynickým úradníkom, ktorý sa rozhodol zničit oboch, koňa i starého muža.

Biely parník (1970) – opisuje zrútenie snov a ideálov chlapca a jeho starého otca po styku s korupciou a sadizmom vládnych úradníkov.

Rozbor Diela:

Kompozícia:Román je zložený z troch častí.
Téma:Autor opisuje ruskú prírodu,ľudské neduhy ako je alkoholizmus,narkománia,korupcia. Idea: Akú cenu má dnes ľudský život, humanizmus, morálka ľudstva.
Hlavné Postavy:
Akbara- Zdatná modrooká vlčica,ktorá túžila mať potomstvo.Ale žiaľ jej potomstvo vyhubili ľudia. Trikrát si vytrpela stratu vlastných detí aby sa nakoniec kruto pomstila nevinnému človeku(Bostonovi).
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: Ajtmatov,Čingiz,Popravisko,Bratislava,Smena,1988
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.