Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Pavol Dobšinský O veternom kráľovi

OBSAH:

Jeden kráľ mal syna a dcéru, ktorý boli veľmi pekní a celý svet ich obdivoval. Raz sa kráľ s dcérou viezli v koči, keď v tom zafúkal vietor a zrazu dcéra z koča zmizla. Hľadali ju všade, ale nikde jej nebolo. Kráľ bol z toho veľmi zronený a jeho syn ho utešoval a navrhol mu, že on si sestru pôjde hľadať, a tak mu dal kráľ požehnanie. Hľadal ju snáď po celom svete, všade sa na ňu vypytoval, ale nikto o nej nepočul. Až prišiel raz k jednému jazeru a chcel zastreliť jednu z kačiek. Kačka mu však odpovedala, nech nestrieľa, prezradila mu, že jeho sestra je na Veternom zámku. Kačku nezastrelil a šiel ďalej až došiel k mravenisku. Pichal doňho palicou, až vyšiel z neho ten najväčší a povedal mu, nech mu nebúra palác, že mu mravce ešte môžu pomôcť. Kráľovič sa usmial a šiel teda ďalej. Prišiel do jednej húšťavy, do ktorej sa zamotal a nevedel ako von. Tam, kadiaľ by mohol výjsť bol peň plný včiel, a tak sa rozhodol že ho vytne. Ale vyšla z neho včelia kráľovná a povedala mu, nech do pňa nerúbe, že mu ešte môže byť včela na pomoci. Poslúchol ju. Napokon sa dostal cez húštinu a uvidel pred sebou zámok na vŕšku a vybral sa k nemu. Ale tu fúkal silný vietor, tak sa plazil štvornožky. Prišiel k zámku, zaklopal, ale nikto mu neotváral. Vošiel do prvej izby, do druhej, ale nikoho nenašiel, iba v tretej našiel švagra, Veterného kráľa, ako si hvízdal. Veterný kráľ ho privítal. Kráľovič si hneď pýtal naspäť svoju sestru. Ale Veterný kráľ mu povedal, že mu ju dá, len ak splní to, čo mu prikáže. Stiahol si z prsta prsteň a zahodil ho do mora a povedal kráľovičovi, ak mu prsteň donesie, tak mu dá sestru, potom odišiel. Chodil mládenec okolo mora, a zrazu k nemu priletela kačka, a tá mu na oplátku doniesla prsteň. Na ďalší deň prišiel jeho švagor, Veterný kráľ, a mládenec mu prsteň odovzdal. Ale mal pre neho ešte jednu úlohu. Z najvyššej veže rozsypal. Mládenec ho mal do rána pozbierať. Zrazu mu prišli na pomoc mravce a do rána to pozbierali. Veterný kráľ mu dal ešte jednu úlohu. Musel si svoju sestru nájsť medzi dvanástimi dievčinami, ktoré boli úplne rovnaké. Priletela k nemu včela a povedala, že tá na ktorú si sadne je jeho sestra. Veterný kráľ sa nahneval, ale pustil ich domov. Keď sa brat so sestrou vracali domov ruka v ruke vtedy sa len svet čudoval a kráľ sa veľmi potešil, že sa vrátili domov.

ÚRYVOK: „Začudoval sa kráľovič, prevesil si flintu cez plece a ide ďalej. Onedlho prišiel k veľkému mravenisku, práve mu bolo v ceste.

Zastal a pichal doň palicou.“

CHARAKTERISTIKA HL. POSTAVY :
Kráľovič – mal veľmi rád svoju sestru, bol odhodlaný, súci chlap, odvážny, veľmi pekný šuhaj

HL.MYŠLIENKA – Nenechaj sa odradiť ničím, ak chceš niečo dosiahnuť, vždy tu je niekto, kto ti nečakane pomôže. ČO SA MI PÁČILO – odvaha a odhodlanosť mládenca, ktorý neváhal ísť za svojou sestrou aj na kraj sveta.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk