Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Ján Kalinčiak Reštavrácia

Informácie o autorovi:
Ján Kalinčiak je najvýznamnejší a najkritickejší štúrovský prozaik. Narodil sa v Hornom Záturčí v rodine evanjelického farára. Študoval v Gemeri, v Levoči a na lýceu v Bratislave, kde sa stal členom Spoločnosti česko-slovanskej. Na začiatku svojej tvorby písal poéziu, prózu, zaoberal sa literárnou kritikou a prekladmi.
TVORBA: Bojovník, Márií, Bozkovci, Orol, V Mílkovom hrobe, Bratova ruka, Púť lásky, Mládenec slovenský, Knieža liptovské, Svätý duch, REŠTAURÁCIA.

Téma:
Obraz kortešačiek ( získavania voličov ) pred voľbami župných úradníkov a boj dvoch rodín ( Potockých a Bešeňovských ) o miesto vicišpána.

Hlavné postavy:
Adam Bešeňovský, Matej Bešeňovský, Anička Bešeňovská, gróf Želinský, Štefan Levický, Ondrej Levický, Ján Potocký

Obsah:
Rodina Bešeňovských a rodina Potockých bojujú o miesto vicišpána. Adam Bešeňovský usporiada hostinu, na ktorú pozve hostí, ktorých hlasy chce získať. Jeho zastávateľ Matej Bešeňovský chodil po zemienských rodinách a získava hlasy pre Adama. Bešeňovský pozavl na hostinu aj grófa Zelinského, ktorý chcel Aničku, Bešeňovského dcéru, za ženu. Anička má rada Štefana Levického, ale pretože Štefan bol chudobný, Aničkin otec im zakázal stretávať sa. On totiž chcel po svadbe Aničky s grófom Želinským spojiť svoj majetok s grófovým. Anička však chce iba Štefana, a preto dal Bešeňovským podmienku, že Štefan dostane Aničku v tedy, keď sa pri voľbách stane druhým vicišpánom. Anička teda odmietla grófa a tým tratil Bešeňovský veľa hlasov. Rodina Levických sa pridala na stranu Potockých. Celý príbeh sa končí svadbou Aničky a Štefana.

Informáice o knihe: Vydavateľstvo – Tatran
Strán – 331
Doslov a vysvetlivky – Juraj Koutun

Záver: Kalinčiak v diele zobrazuje zanikajúci svet zemanov s humorom, ale i napriek tomu je jeho pohľad na zemianstvo kritický.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk