referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
Jerome David Salinger Kto chytá v žite
Dátum pridania: 21.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: aduska.t
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 857
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.1
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 10m 10s
Pomalé čítanie: 15m 15s
 
Americký prozaik, narodil sa v New Yorku v obchodníckej rodine. Študoval na niekoľkých vysokých školách, absolvoval vojenskú akadémiu. Za druhej svetovej vojny bojoval v radoch americkej armády na európskom západnom fronte. V povojnovom období sa venuje literárnej činnosti. Je autorom psychologických poviedok a románov (Deväť poviedok, Kto chytá v žite, Franny a Zooey, Zdvihnutie vysoko povaľovaný trám, tesári, Seymour: Úvod, Hapworth 16, 1924 a iné.)


Kto chytá v žite
(The Catcher in the Rye)

Literárny útvar : psychologický román

Kompozícia : 1 kniha rozdelená na 26 krátkych častí + doslov

Téma : Generačná spoveď, v ktorej sa stretáva svet reálnej skutočnosti s romantickým snom. Hrdina je rozpoltená osobnosť, sám nevie čo chce, má zo všetkého zmätok, neznáša školu, ľudí – celý svet. Pohŕda celou spoločnosťou, nedokáže sa zaradiť do normálneho života, nechce zarábať peniaze na úkor druhých. Tento román je o hľadaní a nachádzaní ľudských hodnôt. Priebeh deja : Príbeh sa odohráva počas dvoch predvianočných dní v neidentifikovateľnom roku na strednej škole v Pencey a v uliciach New Yorku. Charakteristika postáv :

- Holden Caufield - 16 ročný študent, je vysoký, chudý, od doktorov má predpísanú diétu, ktorú aktívne nedodržiava, od narodenia má niekoľko šedivých vlasov, ktoré využíva k tomu, aby mu predali alkohol. Vyhodili ho už z tretej strednej školy Pencey v Pennsylvánii. Prežíva vážnu fyzickú aj psychickú krízu. Nie je hlúpy, len sa mu nechce učiť. Je veľmi sčítaný, mierne filozofický a podobne nadaný ako D.B.(jeho brat). Vyniká veľkou fantáziou a rád ľudí namotáva, často si predstavuje dramatické scény ako z filmu, hrá súkromné divadlo Má veľmi rád tanec. Pochádza z bohatej rodiny, je štedrý. O sebe rozpráva ako o „jedinom tupcovi z rodiny.“
Veľa pije a fajčí. Má ešte dvoch súrodencov a mladšieho brata, ktorý zomrel na leukémiu. Vzťah Holdena k dospelým : Je zhnusený svetom dospelých, ktorých väčšinou považuje za pokrytcov a nepriateľov, skoro všetkých dospelých nazýva filckami a hovädami.

Vzťah Holdena k deťom : Citovo je pripútaný k malým deťom, ktoré chce chrániť pred nástrahami a zlobou. Nadovšetko miluje svoju sestričku Pheobe a mŕtveho bračeka Allieho, na ktorých neustále spomína počas celého deja. Vzťah Holdena k spoločnosti : Spoločnosť nazýva ,,odpornou debilnou bandou“.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.