referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zlatica
Nedeľa, 28. februára 2021
Sofokles Antigona
Dátum pridania: 21.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: prdko5
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 521
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Žáner: TRAGÉDIA
Miesto deja: Celý dej sa odohráva pred kráľovským palácom v Tébach.

Hlavné postavy:

Antigona – dcéra tébskeho kráľa Oidipa, sestra Ismény, Eteokla a Polyneika. Rozhodne sa po smrti jej bratov napriek Kreontovmu zákazu pochovať Polyneika. V tejto divadelnej hre Antigona (spolu s Haimónom) predstavuje svedomie a rozum. Je odhodlaná o svojich názoroch diskutovať a protivníka presvedčiť. Obsah: Antigona hovorí svojej sestre Isméne o ich mŕtvych bratoch a o tom, že by chcela pochovať Polyneika (Eteokles bol riadne pochovaný). Isméne ju od tohto činu odradzuje a pripomína jej, že môže byť potrestaná smrťou. Ale Antigona bola neústupčivá a tak ju sestra ďalej neodhovárala. Antigona opustila mesto Théby a došla až k hradbám, kde ležal jej mŕtvy brat. Neďaleko tela spali stráže. Antigona odtiahla brata Polyneika k rieke a umyla ho vodou a telo následne trochu zahádzala hlinou. Potom sa vrátila do Théb. Stráže sa ráno zobudili a našli stopy vedúce až k nedokončenému hrobu. Schovali sa a celý deň v úkryte čakali. Antigona sa večer vrátila dokončiť hrob, ale stráže ju chytili a odviedli ku Kreónovi. Antigona sa ku všetkému priznala. Zrazu sa objavila aj jej sestra Isméne a priznala vinu spoločne s Antigonou. Nechcela zomrieť bez sestry. Stráže sa vybrali na kráľov rozkaz, spolu s Antigonou, ku skale, kde ju mali zamurovať do skalnej štrbiny. O kráľovom čine sa dopočul kráľov syn Haimón a išiel si s otcom pohovoriť. Haimón bol snúbencom Antigony. Ihneď po rozhovore sa rozhodol ísť zabrániť smrti svojej milej. Kráľ sa medzitým rozhodol zmárniť iba Antigonu.
Do kráľovstva prišiel slepý veštec Teiresias a varoval kráľa pred neuváženým krutým rozhodnutím. Kreónovi sa všetko rozležalo v hlave a vyrazil k jaskyni. Po ceste sa kráľ od poslov dozvedel, že Antigona sa radšej obesila, akoby mala umierať krutou postupnou smrťou. Keď ju uvidel Haimón, prebodol sa svojím mečom. Správy o veľkej tragédii sa dostali až k Euridyke (kráľova žena) a tá spáchala samovraždu. Kreón svoj čin veľmi ľutoval a žil smutne až do svojej smrti. Hlavná myšlienka:

Zobrazenie konfliktu medzi mocou a mocenskými zákonmi a mravnými princípmi a „nepísanými božskými zákonmi“. Zároveň sa tu predostiera generačný konflikt – Kreón nie je ochotný akceptovať názory Haimóna, preto že si myslí, že Haimón je primladý aby ho mohol poučovať.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Sofokles Antigona SOŠ 2.9581 291 slov
Sofokles Antigona SOŠ 2.8902 655 slov
Sofokles Antigona SOŠ 2.9315 540 slov
Sofokles Antigona SOŠ 2.9415 725 slov
Sofokles Antigona SOŠ 2.9829 345 slov
Sofokles Antigona SOŠ 2.9011 1354 slov
Sofokles Antigona SOŠ 2.9969 528 slov
Sofokles Antigona SOŠ 2.9226 1606 slov
Sofokles Antigona SOŠ 2.9344 620 slov
Sofokles Antigona SOŠ 2.9552 783 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.