referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Denisa, Denis
Nedeľa, 1. novembra 2020
Ochrana chmeľu
Dátum pridania: 23.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: joyoko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 393
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 13.9
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 23m 10s
Pomalé čítanie: 34m 45s
 
Ochrana chmeľu

Chmeľ ako monokultúra, pestovaná na tom istom stanovišti veľa rokov, trpí podstatne viac chorobami a škodcami, ako ostatné poľnohospodárske plodiny v normálnom osevnom postupe. Hlavnou úlohou ochrany chmeľu je zistiť stále vyššie hektárové výnosy kvalitného chmeľu.

Abiotické choroby chmeľu
Ide predovšetkým o choroby spôsobené nesprávnou výživou, náhlymi zmenami teploty, suchom, vetrom, prebytkom vlahy, krupobitím a pod.

Kaliová mozaika
Kaliová mozaika je ochorenie chmeľu vyvolané nedostatkom draslíka, obvykle spojeným s nedostatkom kyseliny fosforečnej. Révové listy sú bledo žlté, ale žilnatina zostáva tmavšia. Rastliny vytvárajú málo kvetov a často nedorastajú do konštrukcie.
Príznaky kaliové mozaiky na chmeli rýchlo miznú, ak prihnojíme rastliny pri dostatku vlahy ešte pred kvetom rýchlo pôsobiacimi hnojivami, najmä draselnými a fosforečnými.

Zlistnatenie hlávok
Často sa objavuje vo vlhkých rokoch v chmeľniciach bohato hnojenými dusíkom. Listy hlávok sa menia na väčšie alebo menšie zelené listy. Hlávky môžu zlistnatieť tiež po krupobití, kedy listene hlávok zmenené na normálne listy plnia pravdepodobne funkciu poškodených listov. Hrubé, zlistnatené hlávky sa zle sušia, zostávajú nedosušené a nakopené strácajú lesk. Zlistnateniu hlávok zabránime rovnomernou a všestrannou výživou chmeľu. V miernejších prípadoch obnovíme rovnováhu vo výžive bohatším hnojením draslom a kyslinou fosforečnou. Pri silnom zlistnatení hlávok je nutné dávky dusíka počas 2 – 3 rokov podstatne znížiť alebo 1 rok nehnojiť vôbec.

Škody mrazom a chladom
Chladná a neskoré mrazíky majú za následok žltnutie listov vo vrcholových častiach rastlín. Tento jav je prechodný a spravidla po oteplení rýchlo mizne. Pri poklesu teplôt pod bod mrazu chmeľ namŕza, pletivá sú krehké a rýchlo sa lámu. Ak klesne teplota na -1 až –30C, révové listy sa päsťovite skrúcajú dovnútra a zasychajú. Vrcholy výhonov sa odkláňajú od vodiaceho drôtu. Mladé drevo a korene sú proti mrazu odolné a ani v prudkých mrazoch nezamŕzajú, a výnimkou veľmi suchých zím.

Úpal chmeľu
Úpal je pomerne málo časté ochorenie objavujúce sa v júni až júli. Počas ochorenia sa listy v stredných partiách rastliny (2-4 m) náhle sfarbujú v pruhoch medzi hlavnými žilkami tmavohnedo až červenohnedo. Choré listy sa skrúcajú smerom hore, presychajú a často odpadnú. Stratu menšieho počtu listov chmeľ v ďalšej vegetácii spravidla do značnej mieri nahradí.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Vent, Ľ. a kol.: Chmelářství, Praha, 1963
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.