referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Izidor
Sobota, 4. apríla 2020
Stendhal Červený a čierny
Dátum pridania: 09.02.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: weronnika
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 017
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.4
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 5m 40s
Pomalé čítanie: 8m 30s
 
(Stendhal – Le rouge et le Noir)

ČAS:
Dej sa odohráva v prvej polovici 19.storočia

MIESTO:
Prvá časť románu sa odohráva v mestečku Verriéres, neskôr sa dej presúva do neďalekého Besanconu. Druhá časť sa odohráva v hlavnom meste Francúzska, v Paríži.

HLAVNÉ POSTAVY:
Julien Sorel (de la Vernaye):
Bol mladý, devätnásťročný muž, syn chudobného majiteľa miestnej píly. Mal jemné, skoro ženské rysy a čierne vlasy. Priťahoval ženy a tým si získaval odpor miestnych mužov. Pohŕdal svojim otcom a bratmi, pretože oni pohŕdali ním. Nenávidel ich pre hrubosť a narážky na jeho nevýraznú osobu, ktorá nebola schopná tvrdo pracovať. Vynikal inteligenciou a ctižiadostivosťou. Vedel, čo chcel a bol ochotný pre to urobiť všetko. Snažil sa preniknúť do vyššej spoločnosti, pretože sa odmietal zmieriť so svojou chudobou. Julien obdržal do vienka neobyčajnú bystrosť a schopnosť uplatniť svoje dobré postrehy. Keby sa nesnažil pokryteckou cestou dobyť vyššie spoločenské postavenie, možno by prežil úplne pokojný život.

Pani de Renal:
Bola manželka verriérského starostu, pána de Renal. Julien sa u nich zamestnal ako vychovávateľ ich troch detí. Je opisovaná ako tridsaťročná, pôvabná žena, ktorá nemá veľa životných skúsenosti. Miestnej spoločnosti sa stráni, myslí si, že je nudná a nadutá. Ako dieťa ju vychovávali mníšky v kláštore Ježišovho srdca. Keďže nebola úplne normálne vzdelávaná, môže sa zdať hlúpa, aj keď je inteligentná, učenlivá a chápavá. V šestnástich sa vydala za pána de Renal, ktorý si ju vzal najmä pre peniaze. Svojmu manželovi sa vo všetkom podvoľuje. Mužskú surovosť a záujem len o peniaze chápe ako prirodzenú vec.

Mathilde de La Mole:
Bola rozumnou, krásnou mladou ženou, pochádzajúcou z najlepších vrstiev francúzskej spoločnosti. Od malička bola obklopená bohatstvom, peniazmi a darmi, čím sa stala trocha rozmaznanou. Tajne čítala knihy, ktoré neboli pre ženy v tej dobre prístupné napr. Voltair.

DEJ:
Julien Sorel bol chudobný syn dedinského tesára, bol veľmi ctižiadostivý, nechcel sa zmieriť so svojim nízkym postavením, a preto si vyberal z dvoch ciest – červenej a čiernej. Červená cesta za slávou a kariérou v armáde podľa farby napoleonovských uniforiem a čierna cesta k výhodnému postaveniu kňaza podľa farby kňazského habitu. Nádej červenej cesty mu zanikla, keď dospel, lebo Napoleon zomrel. Skôr ako sa vydá na kňazskú cestu stane sa vychovávateľom v dome Verriérského starostu pána de Renal. Jeho manželka sa zamiluje do Juliena.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Stendhal Červený a Čierny SOŠ 2.9613 1384 slov
Stendhal Červený a čierny SOŠ 2.9667 2076 slov
Stendhal Červený a čierny SOŠ 2.9413 1590 slov
Stendhal Červený a čierny SOŠ 2.9747 1130 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.