referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mikuláš
Pondelok, 6. decembra 2021
Božena Slančíková Timrava V predvečer
Dátum pridania: 07.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: silvuska
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 389
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Miesto deja: Typická slovenská dedina zo zač. 20. storočia

Postavy:

Jano Sponík: Hlavná postava. Je to starší šesťdesiat ročný muž, ktorý pred štyrmi rokmi stratil ženu .V domácnosti s ním nikto nežije. Obidve jeho dcéry sa už vydali. Staršia sa vydala za terajšieho richtára, a tá mladšia za Jana Hambárovie. Sponík je majster. Vie spraviť metly, skrine, poriská. Takisto vie murovať, kresať i vakovať. Sponík štyri roky nepocítil, že mu doma chýba ženská ruka, až kým nezomrel Ondro Filipovie a nezanechal po sebe peknú mladú vdovu.

Anna ( richtárka ): Dcéra Jána Sponíka. Sponík ju nemal veľmi v láske. Anna je
vysoká, čiernovlasá, čiernooká s bradavicou na líci. Je vydatá za richtára. Bola veľmi prchká, mala rada peniaze a nikdy z nezniesla keby ju niekto po dedine ohováral.

Zuzka: Obľúbená dcéra Jána Sponíka. Je presným opakom svojej staršej sestry
Anny Otec ju mal rád už od malička. Vždy, keď išiel Sponík do komôrky, nezabudol Zuzke doniesť kúsok slaninky alebo klobásky. J e to strašne milý a príjemný človek. Každý sa s ňou vždy rád porozpráva.

Anka( vdova ): Je to pekná mladá žena. Pred tromi mesiacmi stratila manžela. Je veľmi tichá a milá. Po manželovi zdedila dosťveľký majetok. Dej:
Jano Sponík akurát dokončil skriňu Jabĺčkovej. Jano bol vyhľadávaný majster. Poobede k nemu prišla jeho staršia dcéra Anna, spýtať sa na múr, čo sa má stavať v dedine, že či príde pomôcť. Sponík nič nepovedal, len tak minul plecom. Keď bola pri ňom Anna mal pocit, akoby pri ňom stál nepriateľ. Jano im na druhý deň prišiel pomôcť. Bol nešťastný z toho, že tam neprišla aj Anka – vdova po Ondrovi Filipovie-, ale nakoniec sa tam predsa objavila. Nevedel od nej odtrhnúť oči. Chlapi si ho doberali, pretože sa chce ženiť už taký starý. Nehovoriac o tom, keď sa to dozvedela jeho staršia dcéra. Doma mu spravila veľkú scénu. Jano si z toho však nič nerobil lebo jej názor ho nezaujímal. Sponík sa jedného večera odhodlal a poprosil Jana ( manžela Zuzky ), aby mu ju šiel vypýtať. Anka Filipovie ho však odmietla. Sponík bol z toho nešťastný, ale o pol roka sa o to pokúsil znova. Anka ho znova odmietla. O štvrť roka sa Anka vydala za iného. Sponík bol taký nešťastný, že myslel na samovraždu, ale rozmyslel si to. Prijal do svojho domu jeho mladšiu dcéru Zuzku s manželom a so staršou dcérou sa pomeril.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.