referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Michal, Michaela
Štvrtok, 29. septembra 2022
Gejza Vámoš Atómy Boha
Dátum pridania: 01.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Matthew
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 321
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Dielo sa začína časťou "Spádom", v ktorom opisuje Boha, ako stvoril svet a človeka. Dal mu pľúca, ale dal mu do nich mikróby, ktoré spôsobujú tuberkulózu; dal človeku lásku a túžbu, ale spojil orgány lásky s orgánmi vyprázdňovania a navyše vytvoril atómy Boha - bacily, ktoré spoôsobujú pohlavné (venerologické) ochorenia.
Boh stvoril človeka a medzi ľuďmi prvý je lekár, ktorému Boh dovolil nazrieť do mechanizmu života.

Dejová línia:
Hlavnou postavou je Dr. Zurian, ktorý úspešne ukončí medicínu v Prahe. Spomína na slávne časy Štefánikovho, Kukučínovho či Tajovského Detvana - samovzdelávacieho spolku Slovákov v Prahe. V jeho sa Detvan zvrhol do tancovačky a občasné spoločenské pitky. V prahe nemá priateľov, tešia ho návštevy Bratislavy, kde sa stretáva s Jankom Alexym (neskôr naším slávnym maliarom), úradníkom a Tidom J. Gašparom (slovenský spisovateľ), ale tí sú ďaleko. Je sklamaný postojmi kolegov - Slovákov, vo vzájomnom vzťahu niet dôvery. Kolega, ktorý ho odhováral, aby šiel praxovať do pražskej nemocnice na Letnej, ešte pred ním si tam dal potajomky žiadosť. Mladí lekári praxujú zadarmo, čo je veľmi pojnižujúce, v nemocnici znamenajú ešte menej ako nula.
Zobrazuje otrasné vzťahy kolegov - lekárov na pracovisku. Ohováranie neprítomných, strach pred klebetníkmi a intrigánmi, donášanie. Je nešťastný i z lásky. Miluje krásnu a nežnú dievčinu (dal je meno Medúza). Mali sa rad päť rokov. Nemá dosť peňazí, aby sa vzali alebo spolu bývali. Keď mu šťastná Medúza oznámi, žečaká jeho dieťa, odmietne ho, nechce, aby medzi neho a Medúzu prišlo dieťa. Medúza zmizne na niekoľko dní a už nikdy nebude taká ako predtým. Druhýkrát mu zmizla na oveľa dlhšie, má o ňu strach. Nakoniec sa mu zdá, že ju vidí cez okno v jednom dome v pochybnej uličke, kde pracujú jeho pacientky - pražské prostitútky, lebo tie plnia oddelenia pohlavných chorôb. Stará prostitútka, ktorá dobre pozná svoj rajón, to vylúči.
Karol Zurian sa vedome z vedeckých pohnútok nakazí bacilom, proti ktorému tak často bojoval, a nemá šancu vyhrať. Spolu s Medúzou dobrovoľne odídu zo života.
 
Podobné referáty
Gejza Vámoš Atómy Boha SOŠ 2.9490 2170 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.