referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Juraj
Streda, 24. apríla 2024
Karel Čapek: Matka
Dátum pridania: 30.05.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: zimko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 985
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.6
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 11m 0s
Pomalé čítanie: 16m 30s
 
1. Životopis


Karel Čapek (obr. č.1) sa narodil 9.01.1890 v Malých Svatoňoviciach v okrese Trutnov ako najmladšie – tretie dieťa. Vyštudoval gymnázium v Hradci Králové, Brne a Prahe ďalej filozofiu v Prahe, Berlíne a Paríži. Kde sa postupne zoznamoval s novinárskou prácou a budoval si vlastný novinársky štýl. Pracoval v redakcii Národních listů a od roku 1921 v Lidových novinách. Pracoval aj ako dramaturg vo Vinohradskom divadle, kde režíroval niektoré hry.
Karla Čapka pokladáme za oficiálneho autora nové vzniknutej republiky, obhajca demokracie. V dobe hroziacej nacistickej okupácie bol jedným z hlavných odporcov. Využil všetky svoje
možnosti a kontakty pre vyburcovanie národa pri snahe o zachovanie slobody. Spolu
s ďalšími pokrokovými umelcami patril do skupiny „pátečníků“ (schádzali sa u Čapka v piatok), ktorú navštevoval i T. G. Masaryk. Ten Čapkovi natoľko dôveroval, že mu zveril svoje názory, na základe ktorých vznikli „Hovory s T.G.M.“.
Jeho prvá zbierka poviedok – „Boží muka“ a „Trapné povídky“ - sú obrazom pesimizmom. Čapek poukazuje na to, ako je pravda a všetko okolo nás relatívne. V dvadsiatych rokoch sa orientuje predovšetkým na dramatickú tvorbu. Dráma „Ze života hmyzu“ (1921) je satirou na ľudské slabosti. Autor v nej porovnáva chovanie hmyzu a ľudí a dochádza k záveru, že sa
v podstate nelíši, a že šťastní môžu byť iba ľudia nevedomí. Po prvých literárnych pokusoch dosiahol v roku 1920 veľký úspech vydaním hry „R.U.R.“ (obr. č.2), v ktorej vtedy 30 ročný Čapek ako prvý použil slovo „robot“ – slovo, bez ktorého si dnešný svet nevieme ani predstaviť. Otec myšlienky o umelých robotníkoch, čiže robotoch vďačí za nápad predovšetkým bratovi Jozefovi – mimochodom rovnako slávnemu ilustrátorovi a autorovi nezabudnuteľných Rozprávok o psíčkovi a mačičke. V hre „R.U.R.“ , expresionisticky vyjadruje obavy z toho, ako sa ľuďom môžu vymknúť z rúk ich vynálezy. Z hry jasne vyplýva, že človek zodpovedá za to, čo vymyslel. Po úspechu R.U.R.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Karel Čapek: Matka GYM 2.9417 10233 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.