referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Charles Dickens: Oliver Twist
Dátum pridania: 01.06.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: LENTILKA13
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 686
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.90 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
CHARLES DICKENS:
Príhody Olivera Twista

Charles Dickens ( 1812-1870 ) patril k najvýznamnejším anglickým realistickým spisovateľom. Pochádzal z chudobnej mnohodetnej rodiny úradníka, ktorého pre dlhy uväznili. Na toto poníženie Dickens nezabudol do smrti a mnohokrát sa k nemu vyjadril vo svojich dielach. Ako desaťročný začal pracovať v továrni, bol samouk, neskôr sa stal zapisovateľom na súde a redaktorom. Téma: Zobrazenie života siroty v 19. storočí.
Idea: Kritika zaostalosti vtedajšej spoločnosti v sociálnych otázkach a problematika detskej výchovy.
Hlavne postavy: Oliver Twist, Fagin, Sikes, Nancy, Rose, pani Mayelieová, Monks, pán Brownlow...

Dej: (Odohráva sa prevažne v Londýne, v 19. storočí.)
Hlavný hrdina Oliver Twist sa narodí v obecnom chudobinci. Jeho matka hneď po pôrode umiera. Oliver vyrastá s ostatnými sirotami v sirotinci, kde je s nimi zlé zaobchádzane. Odtiaľ sa dostáva do rodiny hrobára, kde pracuje ako učeň. Avšak ani tam sním nieje zaobchádzane oveľa lepšie ako v sirotinci. Napokon odtiaľ utečie do Londýna. Po ceste sa stretáva s Fiškusom, ktorý mu sľúbi strechu nad hlavou v Londýne. Oliver však končí v brlohu zlodejskej bandy, ktorej vodcom je žid Fagin. Ten ho núti kradnúť. Pri nepodarenej akcií Olivera chytia. Ujme sa ho starý pán, ktorému sa zdôverí so svojím smutným osudom. Faginová banda ho však z nového a láskavého domova unesie zo strachu, že by ich mohol prezradiť. Opäť ho nútia kradnúť.
Pri vlámačke do domu starej vdovy Olivera postrelia a chytia. Stará pani Mayelieová a jej neter Rose uveria Oliverovmu príbehu a zachránia ho pred väzením. Ten v ich opatere začal žiť šťastný život. Nancy tajne vypočuje rozhovor medzi Faginom a Monksom, z ktorého sa dozvie o pravom pôvode Olivera. Toto tajomstvo zverí Rose a jej priateľom, začo ju Sikes zabije.
Vysvitá, že Oliver je synom najlepšieho priateľa pána Brownlowyho a jeho lásky Agnes, ktorú si nikdy nevzal, pretože zomrel a tiež bratom Monksa, ktorý sa spolčil s Faginom aby ho odstránil a zabral jeho dedičstvo. A že Rose je malá sestra Oliverovej mamy, ktorej sa ako dieťa ujala pani Mayelieová.
Rose sa v závere vydá za Harryho Mayiela, Sikes a Fagin za svoje činy zaplatia smrťou. Monks sa odsťahuje do Ameriky. Oliver získa svoje dedičstvo a začne žiť spokojný život u pána Brownlowa.

Kompozícia: Dobrodružstva Olivera Twista sú realistickým románom. Román je napísaný vo forme päťdesiatich troch kapitol.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Charles Dickens: Oliver Twist SOŠ 2.9832 1440 slov
Charles Dickens: Oliver Twist GYM 2.9418 826 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.