referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Anežka
Sobota, 2. marca 2024
Janko Jesenský: Demokrati
Dátum pridania: 08.06.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: anavi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 879
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 9.9
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 16m 30s
Pomalé čítanie: 24m 45s
 
AUTOR: JANKO JESENSKÝ (1874 – 1945) študoval na právnickej akadémii v Prešove, pôsobil ako advokát, župan a podpredseda Krajinského úradu. Prozaickou tvorbou patrí do slovenskej realistickej literatúry, časťou poézie do slovenskej literárnej moderny. ÚTVAR: román

KOMPOZÍCIA: Román nemá pevnú dejovú líniu. Skladá sa z dvoch častí. Prvá časť obsahuje 24 kapitol, druhá 25. Príbeh je založený na vzťahu Dr. Landíka a kuchárky Hany, je však prerušený epizódami (Landík a Želka, osud Rozvalidovcov, Petrovič a vdova Estera, Dubec a Želka, Dubec a Hankina matka) a obrazmi z politického života (stranícky život agrádnikov, predvolebná kampaň, voľby, prostredie administratívy).

KONFLIKT: Pomocou spoločenskej satiry a paródie autor zachytáva spoločenské a politické pomery v I. ČSR. Odhaľuje nedostatok demokracie v demokratickom štáte, intrigy medzi politickými stranami, súperenie kandidátov tej istej strany. Nedostatok rovnosti medzi ľuďmi dokumentuje na vzťahu advokáta a kuchárky.

POSTAVY:
Dr. Ján Landík – mladý, počerný, štíhly advokát, pochádzajúci z dobrej, ale schudobnenej rodiny. Otec vložil peniaze do volieb, ale prišli o všetko, čo mali. Po jeho smrti matka prenajímala dom i záhradu, aby mohli synovia študovať. Landík dostáva miesto úradníka v Starom Meste. Je presvedčeným demokratom, nenávidí nerovnosť medzi ľuďmi, ale sám si o sebe myslí, že je viac ako mäsiar Tolkoš, s ktorým zakladá spolok Rovnosť. Ovplyvnený týmito myšlienkami, začne domov odprevádzať kuchárku Hanu, do ktorej sa zaľúbi. Za nerovný vzťah ho však preložia do Bratislavy. Je šikovný, aktívny a s pomocou Petroviča rýchlo postupuje v kariére. Stane sa komisárom a kandidátom na poslanca. Nakoniec sa ožení s Hanou.
Mäsiar Tolkoš – typický predstaviteľ malomestského prostredia. Hoci musí ťažko pracovať rukami, zakladá si na spoločenskom postavení a nechce si zobrať kuchárku Hanu, ktorá sa mu páči. V jeho očiach je slúžkou. On slúži všetkým – ale je pán – ona slúži iba jednému pánovi – a preto stojí spoločensky nižšie ako pán mäsiar. Opičí sa po Landíkovi, Tiež je „demokrat“. Je však demokratom smerom hore – dobre mu padne popíjať vínko s advokátom, nie je však za rovnosť s tými, čo stoja nižšie ako on. Prejaví sa ako bezcharakterný človek – posiela na Landíka anonymy a prezradí Rozvalidovcom, že Hana počas ich neprítomnosti prijímala pánsku návštevu v ich salóne. Pán Petrovič – reprezentuje vysoké úradníctvo v Bratislave. Je zámožný, ale iba relatívne.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Janko Jesenský: Demokrati GYM 2.9516 1899 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.