referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Matej
Sobota, 24. februára 2024
Erich Remarque: Na západe nič nové
Dátum pridania: 10.06.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ellla
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 868
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.8
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 4m 40s
Pomalé čítanie: 7m 0s
 
Názov: NA ZÁPADE NIČ NOVÉ
Autor: ERICH MARIA REMARQUE

Literárny útvar: román
Kompozícia: 12 kapitol
Miesto deja: front, lazaret, počas dovolenky domov
Hlavná postavy: Paul Bäumer, Kammerich, Katzinsky, Muller, Albert Kropp,
Tajdem, Detering, Haie Westhus, Himmelstoss, Kantorek
Charakteristika postáv:
Paul Bäumer – román je jeho výpoveďou (ich – forma), okrem posledných riadkov, kedy sa dozvedáme, že zomrel v októbri 1918 ako posledný zo všetkých priateľov. Počas románu sa jeho postava menila, z jemného dvadsaťročného chlapca sa stal dvadsaťročný starec. Bol citlivý, čo je cítiť, keď sa pokúša zachrániť nepriateľa. Kammerich – ako prvý ranený, Bäumer a Muller sú pri ňom, keď zomiera. Paul má neskôr ťažkú úlohu – povedať jeho matke o Kammerichovom úmrtí.
Muller – bol vzdelaný, chcel si urobiť vojnovú maturiru, vojna mu bola akoby ukradnutá, učil sa fyzikálne poučky aj medzi guľkami na fronte. Zomrel s priestrelom brucha. Albert Kropp – nevýrazná postava, až pokým sa s Bäumerom nedostanú sami do lazaretu. Tu mu amputujú nohu, čo znáša zle. Detering – roľník, neustále myslí na tsvoju ženu, kvôli ktorej i dezertuje. Nájde ho polícia, a už o ňom nepočuje nikto. Kupuje si noviny kvôli tomu, aby vedel aké je počasie doma. Na vojne nenávidí, že sa zabíjajú zvieratá.
Tjadem - je odvážny, proti Himmelstossovi vystupuje rovno, nebojí sa ho, robia si z neho srandu, lebo najviac je, a pritom je najchudší, až ho vidieť nie je.
Haie Westhus – expert na ženy, tiež sa rád pomstil Himmelstossovi, vie, čo je ťažká práca
Himmelstoss – najprv nadriadený týchto chlapcov, preháňa ich, robí im naprieky, keď ho prevelia na front,tak mäkne, chce byť s nimi za dobre, čo sa mu nakoniec podarí, v civile bol poštár, jeho vodcovstvo si vysvetľujú tým, že v civile mal asi komplex menejcennosti
Kantorek – bývalý triedny učiteľ chlapcov, veľký vlastenec, ale účastníkom vojny byť nechcel, keď narukuje, dostáva sa pod veliteľa – jeho bývalého žiaka, ktorý mu za to robil napriek.

Dej sa začína na fronte rozdávaním jedla. Paul a Muller idú za Kammerichom. Muller si všimne čizmy, ktoré by veľmi chcel. Vedeli, že Kammerich zomrie, am by mal ešte nádaj, Muller by na cižmy nikdy nepomyslel, nebol chamtivý. Paul rozmýšľa nad tým ako bolo pred vojnou. Písal básne, má nedokončené dielo Saul, rozmýšľa, že skoro nikto ešte nemal ani dievča pred vojnou.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.