Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Jozef Puškáš: Štvrtý rozmer

Jozef Puškáš: ŠTVRTÝ ROZMER
2003/2004 Radomír BRIEDA. 3.D

Autor:
Prozaik, esejista, filmový kritik a scenárista. Jozef PUŠKÁŠ sa narodil 9. februára 1951 v Michalovciach. Po maturite na gymnáziu v rodnom meste ( Michalovce ) vyštudoval filmovú a televíznu dramaturgiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Pracoval v redakcii původnej tvorby vo vydavateľstve SÚV SZM Smena, denníku Pravda, literárno - kutúrne prílohy Nového slova Nedeľa, Literárneho týždenníka, v súčastnosti je redaktorom časopisu Duel.

V posledních rokoch sa Jozef Puškáš venuje hlavne scenáristickej tvorbe. Podľa jeho scenárov vznikli videofilmy Prípad na vidieku (1994), Zo života Dona Juana (1995) a šestnásť dielov rodinného seriálu Silvánovci (1977). Roku 1998 sa začal podľa jeho námetu a scenára nakrúcať ďalší rodinný seriál Veľké srdce.

Diela:
Názov - Rok vydania - Žánrová charakteristika
Hra na život a na smrť - 1972 - kniha poviedok
Utešené sklamania - 1977 - próza
Priznanie - 1979 - novela
Štvrtý rozmer - 1980 - románová novela
Záhrada (v piatom období roka) - 1984 - román
Sny, deti, milenky - 1985 -kniha poviedok
Smrť v jeseni - 1990 - román
Vreckový labyrint  - 1992 - zbierka poviedok

Prehlad tvorby:
Debutoval knihou poviedok Hra na život a na smrť ešte ako poslucháč VŠMU, v ktorej tematicky a motivicky vychádzal z pocitov ohrozenia človeka v súčasnej pretechnizovanej spoločnosti. Ústrednou témou jeho tvorby je vnútorný svet postáv (Utešené sklamania), vzťahy k rodine a priateľom, etické hodnoty (Priznanie), potreba hľadania duchovnej dimenzie ľudského života v opozícii voči konzumnému životnému ideálu (Štvrtý rozmer), medziľudské vzťahy a ekologický námet (Záhrada), "hra" muža a ženy v rôznych situáciách - karikatúra ľudských slabostí v rámci platného etického ideálu. (Sny, deti, milenky), téma súčasnosti (Smrť v jeseni), spoločenského prelomu 1989 a hľadanie novej tváre, "objektívnej" pravdy (Vreckový labyrint).

Rozbor diela:
Žáner: Románová novela

Kompozícia: -niha je delená podľa ilustrácií na 5 podstatných dejov, medzi ilustráciami sú kapitoli ktoré delia knihu na ešte prestnejší dej.
–(kapitol je 14)
–(ilustrácie sú 4.).

Téma:
Život mladého profesora a jeho ženy so synkom Vilkom v malom jednoizbovom byte plnom starích ľudí a dvochodcov. Ich byt sa nachádza uprostred malomeštieckej spoločnosti, tu čakajú na šancu kým si nekúpia rozlahlejší s priestranejší byt alebo dokonca dom.

Idea:
Boj proti malomeštiackej konzumnej spoločnosti a ľudom ktorí sa snažia iba o svoj vlastný prospech a hmotný zisk.

Charakteristika hlavných postáv:

Rotarides:
Mladý učiteľ, amatérsky astronóm, filozof a fyzik. Viac sa zaujíma o fyziku, matematiku a o učenie ako o ľudí vo svojom okolí a vo svojej blízkosti.  Býva v jednoizbovam byte medzi samémi dôchodcami so svojou ženou Tonoku a synkom Vilkom dvaapolročným chlapčekom. Závidí ľudom ich majetok pričom si sám neuvedomuje čo vlastne má. Zaujíma sa o nepodstatné veci.

...,,Chcela som tým vyjadriť, že vlastne robíš chybu, keď si všímaš ľudí menej ako svoje čísla, a ža sa ti to vypomstí, lebo jedného dňa ti nepríde do krúžku ani noha”...

...,,Tí oproti si kúpili kosačku na trávu.- Motorovú.- Na elektrinu. Tá jeho chodila za ním a ťahala šnúru. Hodinu sa prdúskali na malom štvorčeku trávnika. Najmenej štyri razy si kľakol a pozeral sa, či je tráva všade rovnako vysoká”...

...,,Čoskoro naš vchod zasa navštívi smrť, tak ako vtedy v lete”...
...Dvaja muži v modrých pláštoch práve vynášali z domu telo zakrútené do starej deky a uložené v odokrytej rakve. Náklad vsúvali na plošinuauta ta neopatrne, že sa im skoro rakva prevrátila. Rotarides silnejšie stisol Vilka v náručí...

Tonka:
Mladá matka, pracujúca v domácnosti, stará sa o synka Vilka. Jej prácov je prepisovanie kníh, ale radšej by písala vlastné knihy ako už napísané diela niekoho iného iba prepisonať. Stará sa o domácnosť v jednoizbovom byte upratuje, varí, žehlí,...

“Navždy končím s prepisovaním cudzích textov, mám dosť svojich vlastných myšlienok. Pravda, bol to istý zárobok, ale potrebujeme vôbec peniaze? Zarobila som už dosť, kúpili sme si spálňu, dva koberce, skriňu značky Gabriela so zasúvacími dverami... Kde je to všetko? Nerozbalené, nahádzané v pivnici u strýka, ktorý iste trpko ľutuje, že má z pivnice skladisko. Sme predsa normálni ľudia a nie škrečky, čo znašajú a znašajú do svojich dier, až sa v nich nemôžu ani pohnúť....Trebe zvažiť cenu peňazí, aby sme za ne neplatili oveľa väčšou mincou! Keby sme mohli popredať ten neužitočný nabytok, mohli by sme ísť na dovolenku niekde k moru, aj keď nie tak daleko ako Eva, ktorá sa chystá na Cyprus”...

Dejová línia:
Psycholigický príbeh mladého učiteľa, amatérskeho astronóma, ktorý je nútený žiť v prostredí malomeštiackej komzumnej spoločnosti a neustále bojovať proti ľuďom, ktorí sa sebecky starajú len o svoj prospech, o hmotný zisk, ľahký zárobok a zaistenie osobného pohodlia.

Hodnotrenie diela:
Na internete ani v iných knižních záznamoch a novinovích článkoch sa mi nepodarilo vyhladať informácie o knihe .:Jozef PUŠKÁŠ – Štvrtý rozmer.

Záver:
Ked som začal čítať túto knihu myslel som si že je to nezaujimavá tuctová kniha ktorú môžem s kludným svedomím zaradiť do oddelania medzi najnezaujímavejšie knihy literárnich dejín ktoré kedy vyšli.
Ale mýlil som sa, aj keď som sa s hlavným hrdinom niako extra-velmy nezžil, pomaly som začal chápať jeho pohlad na svet cez ,,JEHO VEDU”. Zo začiatku je to dosť nezaujimavé, ale potom nasleduje sled udalostí a ľudských osudov ktoré dokážu zmeniť pohlad na svet. Vďaka tejto knihe som si začal všímať viac ľudí a ich osudy okolo seba, ako predtým. Musím uznať,že táto kniha zmenila môj pohlad na svet a posunula ho o pár stupňou čím sa mi rozšíril rozhlad na tento naš uponáhlaný svet. Ak si túto knihu prečítate až do konca naozaj zistíte že náš svet nemá iba tri rozmeri (výšku, šírku a hrúbku), ale aj štvrtý a najdvoležitejší rozmer CIT.

Zdroje:
Slovakguide - www.skg.sk
Jozef Puškáš - Štvrtý rozmer -

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk