referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Jela
Piatok, 19. apríla 2024
Johann Wolfgang Goethe - Utrpenie mladého Werthera
Dátum pridania: 03.10.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Willy
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 102
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.8
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 6m 20s
Pomalé čítanie: 9m 30s
 
Johann Wolfgang Goethe - Utrpenie mladého Werthera
Vydavatelstvo Tatran 1979

Autor: Johann Wolfgang Goethe, jeden veľký zjav nemeckej literatúry, je tvorcom toho najkrajšieho čo nemecký národ mal.
Narodil sa roku 1749 vo Frankfurte nad Mohamßom ako syn vysokého úradníka. V rodičovskom dome dostal starostlivú výchovu a od najmladšieho veku študoval európske jazyky a vedy. V Lipsku študoval právo. Štúdia dokončil v Strasburgu kde sa zoznámil s Herderom, priatelil sa so Schillerom a s ďalšími významnými ľuďmi.
Roku 1832 zomiera.

Téma: Pocity a rozprávania mladého vzdelaného človeka pri krutej ceste životom. Hrdina končí osamelo a zo svojho trápenia sa vykúpi samovraždou.

Idea: Autor poukazuje na pocity Werthera, ktoré prežíval, keď miloval ženu, ktorá mu lásku nemohla opätovať. A ako sa to môže skončiť s ľuďmi, ktorí si veľa namýšľajú (skončia tragicky(?))

Literárny žáner: autobiografický román písaný formou listov, alebo skôr denníka...

Postavy: Werther: je citlivý, vzdelaný, dobre vychovaný muž, pochádza s vyššej spoločenskej vrstvy, má rád prírodu, deti, často píše svojmu priateľovi Wilhelmovi (opisuje mu prírodu aj všetko čo sa stalo), číta literatúru (hlavne Homéra), píše básne, kreslí, je to spoločenský typ, ktorý je v spoločnosti obľúbený no je aj nešťastne zaľúbený do Lotte. Jeho láska bola vytrvalá a v závere diela to aj dokázal, keď si zobral život.

Lotta: krásna, mladá dievčina, priateľská, citlivá, ohľaduplná, ochotná, veľmi milá a súcitná, má rada prírodu aj deti. Po smrti svojej matky vychováva, stará sa a žije s ôsmimi súrodencami a so svojim otcom. Neopätuje lásku Wertherovi, lebo je oddaná svojmu manželovi Albertovi.

Albert: je to poriadny, milý a výnimočný muž vždy veselý, s dobrou náladou, ktorý Lotte toleruje časté neustále intenzívnejšie návštevy Werthera, ktorého však pokladá za svojho priateľa. -gróf; vyslanec a ďalší...
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.