referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Štvrtok, 30. novembra 2023
Friedrich Schiller: Zbojníci
Dátum pridania: 13.10.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Ejo5
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 353
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.89 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
FRIEDRICH SCHILLER – ZBOJNÍCI

- dráma
- odohráva sa v 5 dejstvách
- dej sa odohráva v Nemecku, v časovom rozmedzí približne 2 roky
- hlavné postavy: Maximilián, vládnuci gróf van Moor
Karol a Franz, jeho synovia
Amália, Karolova snúbenica

Dej:

1.dejstvo
Starému grófovi von Moorovi príde list od Karola. v ňom sa píše, že Karol narobil dlžobu a ešte predtým obral o panenstvo dcéru istého tunajšieho bankára. Gróf je tým listom veľmi ranený. Nariadi svojmu druhorodenému synovi Franzovi, aby odpísal Karolovi, že už ho otec nechce vidieť. Franz sa tomu teší, lebo list bol falošný. Napísal ho totiž Franz, aby vytlačil prvorodeného syna Karola s otcovho srdca.
Spiegelberg hovorí v krčme karolovi o založení družiny. Karol sa mu vysmieva. Kamaráti mu donesú list. Karol sa nahnevá a vstúpi do ich družiny. Stane sa ich kapitánom. Je nahnevaný na rodinu.

2.dejstvo
Franz chce odstrániť svojho otca a požiada o to Hermana, ktorému gróf ublížil. Prezlečený Herman povie grófovi, že Karola zabili na vojne. Franz pripomína grófovi, že on sám môže za jeho smrť. Gróf je z toho nešťastný, až zomiera.

3.dejstvo
Franz sa zbavil otca a teraz chce získať Amáliu. Tá ho však neznáša. Karol je z družinou v lese a spomína na detstvo. Zjaví sa tam Kosinský. Chce vstúpiť do ich družiny. Karol ho príjme a zavelí ísť do Franska.

4.dejstvo
Karol vstúpi do zámku svojho otca ako gróf Brand, kde ho prijme Amália. Franz spoznáva Karola. Prikáže svojmu sluhovi Danielovi zabiť ho. Daniel povie, že ho posiela Franz. Povie mu aj o tých vymyslených listoch. Karol sa vráti k zbojníkom. Tam zbadá Herman pri hrobke. Pýta sa ho, kto je a čo tu robí. Začuje hlasy z hrobky. Otvorí ju. Bol tam uväznený jeho otec , starý Moor. Ten mu o všetkom povie. Karol dá tu česť pomstiť jeho otca Schweizerovi. Ten dá sľub, že buď obaja alebo ani jeden.

5.dejstvo
Franz si dá zavolať kňaza. Rozpráva sa s ním o viere. K zámku sa blížia jazdci a všetko plienia. Franz sa ustavične modlí. keď vtrhnú do zámku, Franz si strhne striebornú šnúrku a zahrdúsi sa. nájde ho družina. Schweizer, aby neporušil sľub si strelí do čela.

V úplnom závere Karol zabije Amáliu. Dobrovoľne sa vydá spravodlivosti.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.