referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Lenka
Štvrtok, 4. júna 2020
Charles Dickens: Klub Pickwickovcov
Dátum pridania: 23.10.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Kristy.luky
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 822
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.8
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 4m 40s
Pomalé čítanie: 7m 0s
 
Charles Dickens - Klub Pickwickovcov
(dva zväzky)

Vydavateľstvo: Obroda , Bratislava 1949
Počet strán: 2x 437
Smer: realizmus
Literárny druh: epika
Literárny žáner: román
Kompozícia: 57 kapitol
Hlavná postava: Samuel Pickwick

Vedľajšie postavy: Nataniel Winkle, Tracy Tupman , Augustus Snodgrass, Samuel Weller
Pickwicka, Alfred Jingle, Job Trotter, pán Wardle, pani
Bardellová, pán Perker, ...

Charakteristika postáv:
Samuel Pickwick – láskavý dobrák, starý mládenec, skromný „...ak sa v jeho srdci ozvala namyslenosť, túžba pomôcť ľudskému pokoleniu ju vždy premohla“ str. 15 zväzok 1.

Tracy Tupman – „človek azda až priveľmi prístupný citom, ktorý svoje skúsenosti zrelých
rokov spojoval s oduševnením a horlivosťou mladíka“ str. 15 zväzok 1,
veľkodušný, má slabosť pre ženy.

Augustus Snodgrass – neúspešný básnik, „mladík s citlivou dušou“.

Nataniel Winkle – poľovník, športovec .

Samuel Weller – výrečný, spoľahlivý, oddaný .

Obsah:
Dej sa odohráva v Anglicku v rokoch 1827 – 1828 na siedmich cestách londýnskeho klubu Pickwickovcov.
Pri ceste kočom mal pán Pickwick potýčku s kočišom, ktorý sa chcel hneď biť. „Zachránil“ ho cudzinec v zelenom kabáte. Pán Pickwick sa mu chcel odvďačiť. Pozval ho na večeru pri ktorej si všimol pán Tupman, že sa koná ples. Chcel tam veľmi ísť. Nikto s ním však nechcel ísť, až na výnimku cudzinca, ktorému však musel potajomky požičať oblek pána Winkla. Na plese cudzinec urazil zámožného lekára. Zistil si, meno dotyčného drzého chlapa a vyzval ho na súboj. Nevyzval cudzinca, ale podľa oblečenia pána Winkla. Neskôr sa toto nedorozumenie vysvetlilo.

Pri ukážkových vojenských manévroch spoznali pána Wardla, ktorých ich pozval na farmu do Dingley Dellu. Pán Tupman sa zamiloval do sestry pán Wardla. Na poľovačke s pánom Wardlom znova stretnú cudzinca, ktorý sa im konečne predstaví. Volá sa Alfréd Jingle. Zlomyseľný pán Jingle si zaumienil, že preberie pánovi Tupmanovi Wardlovu sestru iba kvôli peniazom. Nahovoril jej, že ju v skutočnosti pán Tupman neľúbi a utečú spolu. Pán Pickwick s pánom Wardlom ich prenasledujú. Podarí sa im prekaziť svadbu a podplatiť pána Jingla , aby opustil Wardlovu sestru, ktorá sa z toho zrúti.

Pán Pickwick mal domácu pani Bardellovú, ktorej sa pýtal, ako sa žije vo dvojici z hľadiska financií kvôli tomu, lebo si chcel najať sluhu. Domáca pani si to zle vysvetlila, a keďže si myslela že je to ponuka na sobáš a vrhla sa mu do náručia. Toto nedorozumenie sa však vysvetlilo. Za sluhu si vzal Samuela Wellera. Na pozvanie pána Potta odišli spolu do Etansvillu na voľby. (Pán Winkle sa zahľadel do jeho ženy). Pán Pickwick obdržal pozvanie na slávnosť od pani Hunterovej, kde znovu stretol zlomyseľného pána Jingla pod menom Charles Fitz-Marshall. Opäť ho prenasledovali. Sam sa spoznal s jeho sluhom Jobom Trotterom a cez neho sa mu chcel pomstiť. Avšak Jingle prerástol cez hlavu pánovi Pickwickovi.

Pán Pickwick obdržal žalobu pani Bardellovej pre zrušenie manželstva. Išli teda so Samom zaobstarať právnika pána Perkera do Ipswicka. Tam Sam stretol svojho otca, ktorý ich informoval, že videl pána Jingla so sluhom. Pán Pickwick chytil Jingla a spolu so sluhom ich dal zatvoriť.

Ďalej sa opisujú Vianoce, ktoré strávili s rodinou pána Wardla. Na súdnom konaní pán Pickwick verzus pani Bardellová prehral súdny spor a musel vyplatiť odškodné. Zaprisahal sa, že nič nevyplatí. Po súde odišiel z mesta do Bathu, kde spoznal pán Dowlera. Pán Winkle sa zaľúbil do Arabelly. Pán Pickwick musel ísť do vezenia, kvôli nezaplateniu odškodného. Kvôli nemu sa nechal do vezenia zatvoriť aj Sam. Vo vezení na ich prekvapenie stretli pán Jingla aj so sluhom strhaných, vyziabnutých a potrestaných za svoje činy. Aj pani Bardellovú zatkli kvôli nezaplateniu súdnych trovou právnikom. Vo vezení sa dohodla s pánom Pickwickom, že ak jej zaplatí súdne trovy odpustí mu jeho finančnú čiastku a obaja budú voľní.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.