referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Jozefína
Štvrtok, 6. augusta 2020
William Shakespeare tvorba
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: maca
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 498
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
WILLIAM SHAKESPEARE
Veselé panie z Windsoru – dve panie, ktorým samoľúby, pôžitkársky rytier Faltstaff napísal rovnaké ľúbostné listy, sa rozhodnú záletníka potrestať, svojím vtipom a prefíkanosťou ho zosmiešnia
Othello – v tejto tragédii víťazí podlosť a intrigy nad čistým ľudským citom. Čierny vojvodca benátskeho vojska Othello v žiarlivosti podľahne intrigám karieristu Jaga a zavraždí svoju nevinnú bielu manželku Desdemonu. Keď zistí, že sa nechal oklamať, spácha samovraždu.
Macbeth – čerpá námet zo škótskeho prostredia. Ctižiadostivý vojvodca Macbeth, ktorému čarodejnice predpovedajú slávu, zavraždí s pomocou lady Macbeth škótskeho kráľa Duncana, ktorý je hosťom na jeho hrade. Zmocní sa trónu a stáva sa z neho krutý tyran a vrah. Neskôr ho prenasledujú vidiny, je nešťastný, pretože lady Macbeth sa pomiatne a zomiera. Presvedčí sa o nezmyselnosti svojho konania, ale už je neskoro. Synovia zavraždených sa mu pomstia a zabijú ho. Spravodlivým škótskym panovníkom sa stáva syn zavraždeného kráľa Duncana. Víťazí pravda nad ľudskou podlosťou. Kráľ Lear – jedno z vrcholných diel renesančnej literatúry. Starý kráľ chcel rozdeliť ríšu svojim trom dcéram. Staršie dcéry sa mu neúprimne líškajú, a tak získajú dedičstvo. Najmladšia dcéra Kordélia je úprimná k otcovi, preto na ňu pyšný kráľ zanevrie. Vydá ju za francúzskeho kráľa a sám žije u svojich starších dcér. Pretože im prekáža, vyženú ho. Staršie sestry sa navzájom nenávidia, a keď Goneril otrávi sestru Regan a sama spácha samovraždu, prichádza najmladšia dcéra s francúzskym vojskom otcovi na pomoc. Po vylodení na anglických brehoch padne do zajatia a vo väzení ju zavraždia. Samoľúby panovník vidí, že sa vo svojich dcérach zmýlil a pri pohľade na mŕtvu Kordéliu mu pukne srdce. Hrdinovia Shakespearových hier sú silní jednotlivci, ktorí sa nevzdávajú svojich vznešených ideálov, hoci sa ich osud často končí tragicky. V hrách sa strieda próza(hovorová reč) s veršami. Shakespeare odsudzoval predsudky, zákernosť, pokrytectvo, krutosť, a to vždy v protiklade s ušľachtilou ľudskosťou.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.