referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Veronika
Sobota, 4. februára 2023
Tajovský: Maco Mlieč
Dátum pridania: 16.12.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Conte
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 221
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.7
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 1m 10s
Pomalé čítanie: 1m 45s
 
Jozef Gregor Tajovský písal smutné poviedky. Vo svojich poviedkach sa snažil zachytiť život boháčov a chudobných. Hlavného hrdinu jednej z nich som si vybral. Je to Maco Mlieč .

Maco Mlieč predstavuje tú najnižšiu a najchudobnejšiu vrstvu. Má nízku a širokú postavu, ktorá vyzerá odpudzujúco. Prvé, čo na ňom zbadáte je jeho čierna chlpatá pokožka, široké a veľké kosti, čaptavá noha a doničené prsty na rukách. Čelo skoro ani nemá, oči ako myš, nos sťa by gombička a krátke ryšavé vlasy. Ale vo vnútri je to citlivá, obetavá a láskavá osoba.

Ako mládenec žil pri rodičoch, ale najprv mu zomrela matka a potom otec. Tak sa v devätnástich rokoch sa vybral do sveta. Jedna bohatá rodina ho zamestnala ako sluhu. Staral sa najmä o kone, pri ktorých aj spal. Popri práci zanedbával svoj zovňajšok a jeho postava bola ešte väčšmi odpudzujúca. Preto bol stále sám, ľudia sa ho báli a hnusil sa im. Jeho priatelia boli fajka a alkohol. Maco mal obetavé srdce, bol schopní pre svojho pána spraviť čokoľvek aj napriek tomu, že bol veľmi prísny. Na konci príbehu Maco zomrie jeho pracovitosť, usilovnosť a prostoduchosť v dobrom slova zmysle si uvedomovali iba sluhovia ako bol on. Gazdovia

Maco Mlieč patrí k najzaujímavejším postavám v tvorbe Jozefa Gregora Tajovského. predstavuje reálne zobrazenie života a postavenia obyčajného chudobného človeka v tedajšej spoločnosti.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.