Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Alberto Moravia: Nuda, Cesta do Ríma

Nuda

Hl. postava je bývalý maliar Dino, ktorý už dlhšie žil ďalej od svojej matky. Nechcel žiť s ňou, ale ako prestal maľovať zmenil sa jeho život a po niekoľkých rokoch sa nasťahoval k svojej matke.Jeho matka žila vo veľkom dome, ktorý z diaľky vyzeral ako palác. Žila sama, ale so svojím služobníctom, takže veľmi chcela, aby sa Dino k nej vrátil.Dino príchádza ku svojej matke. Matka mu všetko ukázala a Dino sa hneď nasťahoval. Matka bola veľmi bohatá a tak si Dino nemusel robiť starosti s peniazmi.

Neďaleko od domu žil starý maliar menom Balestieri, ku ktorému chodili mladé dievčatá pózovať alebo sa učiť maliarstvu. Dino si všimol jedno veľmi pekné dievča, ktoré pravidelne videl od neho odchádzať. Kedže Balestieri bol už dosť starý a už mal nejaké problémy so zdravím, dalo sa čakať, že zomrie. A tak sa aj stalo. Dino sa niekoľko dní po smrti Balestieriho išiel pozrieť do jeho domu a stretol sa tam s dievčatom, ktoré Balestierimu chodievalo pózovať. Bolo to to isté dievča, ktoré Dina zaujalo, volalo sa Cecília.
Začali sa zbližovať. Dino povedal Cecílií, že niekedy tiež maľoval a Cecília hneď chcela od neho obraz na ktorom by bola modelkou. Pri tom ako ju maľoval Cecília mu povedala o vzťahu ku Balestierimu. Zdôverila sa mu s tím, že pre neho nebola reálna a predstavovala len jeho sexuálnu túžbu. Cecília navštevovala Dina takmer každý deň a ich vzťah pripomínal čoraz viac vzťah Cecílie a starého maliara. Tiež bol založený len na sexuálnej túžbe, ale na oko Cecília chodila ku Dinivi na lekcie maliarstva.

Raz, celkom náhodou Dino zazrel Cecíliu na námestí, chcel ísť za ňou, ale nakoniec si povedal, že ju bude sledovať. Na jeho prekvapenie videl ako sa stretla s pohľadným mladým mužom. Samozrejme si Dino myslel, že je to jej nový milenec, ale ona mu pohovo povedala, že je to len herec, ktorý s ňou spolupracuje na nejakom filme. Jeho meno bolo Luciani.

Cecília predstavila Dina svojim rodičom ako jej učiteľa maľovania a spoločne sa navečerali. Dinovi stále vŕtal hlavou Luciani a preto Cecíliu sledoval. Sledoval ju veľmi dlho sa už-už sa zdalo, že Dinovi sa podarilo Cecíliu nachytať, ale nestalo sa tak. Už si chcel najať aj detektíva, ale znenazdajky sa mu Cecília priznala so vzťahom s Lucianim. Povedala, že ľúbi aj jedného aj druhého a nie je ochotná vzdať sa ani jedného z nich. Vzťah medzi Dinom a Cecíliou sa veľmi nezmenil, až do chvíle keď zistil, že peniaze, ktoré dáva Cecílii, ona míňa s Lucianim. Nevedel čo má spraviť, aby mal Cecíliu len pre seba. Nakoniec mu napadlo, že ju požiada o ruku. A tak aj spravil na spoločnom výlete ďalej od Ríma. Cecília povedala, že takú vec si musí premyslieť, ale Dino naliehal a povedal jej, že pôjdu k matke a predstavíju ako jeho snúbenicu.

Cecília po stretnutí s Dinovou matkou išla na výlet s Lucianim, aj keď bola prakticky zasnúbená s Dinom a navyše jej otec zomieral. Ako si Cecília užívala, Dino mal autonehodu a ocitol sa v nemocnici kde si uvedomil, že musí na Cecíliu počkať a že ju naozaj ľubí.

Cesta do Ríma

Tento príbeh sa začína v lietadle, ktoré smerovalo do Ríma. Hl. postava Mário odchádza z Paríža, aby spoznal svojho otca v Ríme. Počas letu sa zoznámi so Jeannou a jej dospievajúcou dcérou Aldou. Medzi týmito ľudmi vznikli vzájomné sympatie a Jeanne dala Máriovi pred odchodom z lietadla svoje telefónne číslo.
Mário prichádza do domu svojho otca. Pri stretnutí bol sklamaný, pretože otcov výzor ho odpudzoval. Hneď ko vstúpil do domu, otec mu začal hovoriť o zosnulej matke, menom Dina, ktorá zomrela keď mal Mário 7 rokov. Povedal mu, že ľúbil jeho matku, ale ona ho podvádzala na každom kroku.

Otec bol dosť bohatý a pracoval v realitnej kancelárií. Svojmu synovi oznámil, že môže pracovať u neho, začo mu bude dávať plat.
Mário si o nejaký čas spomenul na Jeanne a Aldu, zavolal im a dohodol si so Jeanne schôdzku. Na druhý deň sa stretli v parku blízko Jeanninho domu a prakticky pokračovali v rozhovore, ktorý nestihli dokončiť v lietadle. Jeanne sa dozvedela o Máriovi takmer všetko, stala sa jeho dôverníčkou. Potom prišla Alda ktorá narušila dôverný rozhovor a Jeanne odišla. Alda mu zas povedala, že by bola veľmi rada, keby sa dal dokopy s jej matkou, pretože by ju menej zaťažovala s jej problémami. Alda to veľmi chcela a stávala sa kupliarkou vlastnej matke.

Neskôr otec chcel od Mária, aby išiel ukázať byt, ktorý chcel predať istej žene menom Esmeralda Joniceová. Mário išliel do toho bytu, stretol Esmeraldu a spoznali sa. Ale potom Esmeralda začala Mária zvádzať . Už-už to vyzeralo, že ho zvedie, ale bez vysvetlenia odišla. Mário sa vrátil domov. Otec mu povedal, že tá žena je jeho nastávajúca. Obidvaja sa zhodli, že sa veľmi podobá na Máriovú matku. Potom sa Mário stretol so Jeanne a so všetkým sa zdôveril. Jeanne chcela získať Mária, ale ten potajomky túžil po Alde. Mário sa dohol na schôdzke s Esmeraldou v jej byte. Obidvaja po sebe túžili, ale teraz pre zmenu odišiel Mário. Otec sa dozvedel, že v Esmeraldinom byte bol muž. Bol veľmi smutný, že Esmeralda ho podvádza pár dní pred svadbou. Ale Mário mu hneď vysvetlil, že tam bol iba on a už nikto iný tam nebol.

Po tomto rozhovore Mário opustil otcov dom a nasťahoval sa k Jeanne a Alde. Obidve už dlhší čas chceli aby sa ku ním nasťahoval. Alda bola veľmi rada, že Mário a Jeanne budú spolu a ona nemusí znášať matkine problémy. Jeanne si uvedomila, že Mário k nej nič necíti. Po vzájomnom vysvetlení si Mário zobral kufre a vrátil sa do Paríža.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk