referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Štvrtok, 30. novembra 2023
Dielo, ktoré ma zaujalo - John Grisham: Čarodejník
Dátum pridania: 25.01.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: bandolino
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 051
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 7
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 11m 40s
Pomalé čítanie: 17m 30s
 
0 Úvod
Dielo, ktoré som sa Vám rozhodol priblížiť je z prostredia právneho systému Spojených štátov Amerických. Rudy Baylor je mladý začínajúci právnik, ktorý sa ocitá niekoľko týždňov pred svojou poslednou advokátskou skúškou a po jej úspešnom absolvovaní má celkom pozitívne výhliadky do budúcnosti, keďže už má isté miesto v jednej z miestnych advokátskych kanceláriách. Taktiež sa v období pred skúškou dostáva do kontaktu s dvomi jeho prípadmi, ktoré ešte zohrajú veľkú úlohu v jeho začínajúcej kariére. V prvom prípade ide len o spísanie závetu slečny Birdie, z ktorej sa pre neho stane v jeho ďalších týždňoch domáca, keďže sa Rudymu začne lepiť smola na päty a bude potrebovať miesto na bývanie. V druhom prípade sa zoznamuje s problémom mladého muža, Donnyho Raya Blacka, ktorý umiera z toho dôvodu, že mu jeho poisťovňa odoprie financovanie operácie kostnej drene a jej transplantáciu z kostnej drene jeho dvojčaťa, vďaka ktorej by mohol prežiť smrteľnú chorobu s názvom leukémia. Rudymu sa vážne skomplikujú cesty v jeho žiarivých predstavách o vynikajúcej budúcnosti právnika, či už stratou zamestnania alebo jeho osobnými problémami, keď sa ocitá finančne na dne. Napriek všetkým komplikáciám, ktoré ho postihnú, podarí sa mu udržať si tieto dva spomínané procesy a hlavne v prípade Donnyho Raya Blacka sa bude snažiť urobiť všetko, čo bude v jeho silách, aby sa dovolal spravodlivosti.

Toto dielo ma zaujalo možno aj preto, lebo mi odzrkadľuje pozadie jednej z profesie o ktorej vykonávaní som v blízkej budúcnosti mierne uvažoval. Dokonale zobrazuje ťažkosti začínajúceho právnika a taktiež všetky mašinérie v pozadí fungovania celého právneho systému a spoločností, ktoré za cieľom ušetrenia každého možného doláru dokážu odoprieť starostlivosť a nepriamo tým aj zapríčiniť smrť.

1 Dielo,ktoré ma zaujalo -
John Grisham-Čarodejník
Rudy Baylor je mladý študent, ktorý sa nachádza v poslednom treťom ročníku na právnickej fakulte univerzity v Memphise. Jedného dňa sa v rámci účasti na jednom povinnom seminári zúčastní aj so svojím priateľom Bookerom na návšteve v miestnom domove dôchodcov. Za úlohu majú poskytnúť právne rady obyvateľom domova, ktorí o to požiadajú. Ako prvá osoba za ním prichádza slečna Birdie, ktorá síce nie je členom domova, ale zúčastňuje sa na ich stretnutiach a využije možnosť na poradenie, keďže má problémy so svojím závetom, z ktorého chce vyškrtnúť niektorých zo svojich príbuzných. Ďalším z jeho klientov je Dot Blacková, ktorá tiež nie je členom domova. Oná má však problém a potrebuje sa o ňom porozprávať s právnikom. Jej syn Donny Ray Black zomiera a Dot má podozrenie, že jeho poisťovňa neprávom odmietla financovanie liečby jeho choroby. Donny Ray je mladý muž, ktorého postihla choroba menom leukémia. No v jeho prípade by táto choroba mohla byť liečiteľná, keďže má dvojča a ono je vhodným darcom kostnej drene, ktorej transpláciou by bol Donnyho život zachránený. Takýto operačný zákrok by stál poisťovňu dvestotisíc dolárov, čo je pre ňu neprípustné. Rudy sa dohodne s obidvoma klientmi, že sa o ich prípady bude starať on a že ich v blízkej budúcnosti istotne navštívi.

Rudyho čaká už len posledný mesiac na univerzite, ktorý sa zakončí advokátskou skúškou, na ktorú sa začína pripravovať. V prípade, že Rudy úspešne absolvuje skúšku má zabezpečené miesto v jednej malej právnickej kancelárii, takže má dobré výhliadky do budúcnosti. Toto sľúbené miesto však stráca, keď sa táto právnická kancelária zlúči so spoločnosťou Trent a Brent, ktorá žiadnych nových právnikov neprijíma. Tak sa nahnevaný Rudy púšťa do hľadania zamestnania a navštevuje všetky právnické kancelárie v meste. Je však neúspešný, až na jeden prípad, keď ho príjme jedna malá právnická kancelária. Ukáže sa však, že ho prijala len preto aby tým získala jeho prípad Donnyho Raya a Rudymu prakticky žiadne miesto nedajú. Našťastie sa to Rudy dozvedá včas a podarí sa mu jeho prípad Donnyho Raya zachrániť. Rudy je zničený a dokonca mu aj jeho prenajímateľ vypovedá nájomnú zmluvu. Ocitá sa na ulici a prespáva v bare miestneho mafiána, u ktorého si už niekoľko rokov privyrába ako barman.

Rudy sa na druhý deň vyberie za slečnou Birdie, s ktorou sa má dohodnúť na znení závetu. Porozpráva jej o svojich súčasných problémoch a ona mu ponúkne prenájom malého bytu nad jej garážou, ktorú už dlho nikto neobýva. Dohodnú sa a Rudy ešte sľúbi, že bude taktiež pomáhať s prácami okolo domu slečny Birdie. Cestou späť sa zastaví aj u Dot Blackovej, aby sa dohodol na podaní žaloby proti Veľkej benefičnej poisťovni, v ktorej je Donny Ray poistený. Stretáva sa aj s Donnym Rayom, ktorému už zostáva len pár dní života, počas ktorých sa s Rudym stanú priatelia, čo ešte viac prehĺbi jeho nenávisť v procese proti spomínanej poisťovni.

Rudy sa vracia do svojej jedinej práce v bare, kde mu poslednú možnosť zamestnať sa ponúkne priateľ jeho šéfa, ktorý je tiež známy mafián. Rudy je v koncoch a nezostáva mu nič iné ako prijať ponúknuté zamestnanie. Rudyho učiteľ v novej práci je Deck, ktorý je právny čakateľ a ešte ani na šiesty pokus sa mu nepodarilo zložiť skúšky. Postupne sa Rudy dostáva pred svoju skúšku, ktorú úspešne zvláda a stáva sa z neho hotový právnik. Zo dňa na deň Rudy opäť stráca zamestnanie, keď jeho nový šéf zmizne a jeho kanceláriu polícia zapečatí. Rudy je opäť bez práce a jediné čo má, sú jeho dva prípady slečny Birdie a Donnyho Raya. Jeho bývalý kolega Deck však za ním prichádza s nápadom, aby si založili svoju vlastnú právnickú kanceláriu, keďže z Rudyho je už skutočný právnik a ich šéf im pred odchodom zanechal niekoľko tisíc dolárov. Rudy chvíľu váha, no napokon na Deckov nápad pristúpi a zakladajú vlastnú právnickú kanceláriu.

Jedného dňa, keď Rudy ide do nemocnice za svojím klientom, ktorého zohnal jeho spoločník Deck, sa Rudy stretáva s  pôvabnou mladou ženou menom Kelly. Ona má zlomenú nohu a Rudy postupne zistí, že jej to spôsobil jej milovaný manžel, ktorý jej svojím správaním nespôsobil účasť v nemocnici po prvý raz. V obidvoch to zaiskrí, no Kelly sa vracia domov k svojmu manželovi, ktorý jej opäť raz sľúbil, že sa zmení. Ale ani Rudy a ani Kelly na seba neprestanú myslieť a ich cesty sa ešte v budúcnosti skrížia.

Prípad Donnyho Raya sa už dostal na súd, no zdalo sa, že sa skončí skôr než sa vôbec začne. Pridelenému sudcovi bolo totiž proti vôli pustiť takýto prípad na súd možno aj preto, že právnik obhajoby bol jeho osobný priateľ. Nanešťastie však tento sudca umiera na infarkt skôr než tento prípad stihne zamietnuť a tomuto procesu je pridelený nový sudca. Sudca Kipler je pravým opakom predchádzajúceho a zamietnutie prípadu je pre neho nemysliteľné. V súdnej sieni sa Rudy stavia proti obhajcom poisťovne, ktorú zastupujú právnici zo spoločnosti Trent a Brent, ktorá pred časom spôsobila Rudymu prvú stratu zamestnania, čím sa jeho nenávisť proti poisťovni ešte viac prehlbuje. V procese, počas ktorého zomiera Donny Ray sa objavuje mnoho faktov o tom, ako poisťovňa odmietala financovanie všetkých zákrokov vrátane zákroku Donnyho Raya a že pred vypočúvaním zamestnancov poisťovne im dala výpovede. Týmito skutočnosťami vyplávajú na povrch korupčné aféry vo vnútri poisťovne a Rudy sa tiež dozvedá, že právnici po celej krajine sú rozhodnutí podávať žaloby proti Veľkej benefičnej poisťovni akonáhle sa jeho prípad úspešne skončí.

Porota sa na základe nepopierateľných dôkazov rozhodne uznať Veľkú benefičnú poisťovňu vinnú a Dot Blackovek udeliť odškodné vo výške dvestotisíc dolárov a sankčné odškodné vo výške päťdesiat miliónov dolárov. Dot Blackovej však nešlo o peniaze, ktoré jej syna nevrátia a už počas procesu vyhlásila, že všetky vysúdené peniaze venuje na liečbu leukémie. Išlo jej o to, aby poisťovňu uznali vinnú a aby sa podobná krivda, aká bola vykonaná na jej synovi už na nikom inom vykonaná nebola. Správa o víťazstve obletí celú krajinu, no pomaly sa začne povrávať, že spoločnosť Pinncon, ktorá je materskou spoločnosťou Veľkej benefičnej poisťovne požiadala súd o ochranu pred konkurzom, že všetci predstavitelia týchto spoločností odchádzajú na dovolenku do Európy a všetky peniaze spoločností sú už bezpečne uložené v európskych bankách a v krajinách daňových rajov. Jednoducho povedané, že Veľká benefičná spoločnosť v blízkej budúcnosti skrachuje a svoje peniaze neuvidí ani Dot Blacková, ani Rudy za svoje viac ako ročné úsilie a ani stovky klientov po celej krajine, ktorí boli podobne ukrivdení ako Donny Ray Black.

Po konci procesu sa Rudymu ozve Kelly, ktorú jej manžel opäť zbil a teraz sa pred ním ukrýva. Rudy jej pomôže podať žiadosť o rozvod a stará sa o jej bezpečnosť. Keď sa vyberú do bytu jej manžela, aby si zobrala zopár vecí, stretnú sa tam s jej manželom, ktorý na nich zaútočí. Rudy ho v sebaobrane zabije, ale Kelly vezme túto vraždu na seba. Kelly sa dostáva do väzenia, ale Rudymu sa podarí vybaviť zamietnutie podania žaloby za vraždu, keďže Kelly bola svojím manželom týraná a zabila ho v sebaobrane. Kelly sa vracia na slobodu a sú spolu rozhodnutí odísť z mesta, keďže Kelly sa bratia jej zosnulého manžela vyhrážajú smrťou.

Rudy s Deckom sú nútení zatvoriť svoju kanceláriu, lebo sa ocitajú finančne na dne a aj kvôli tomu, že z odmeny za prípad Donnyho Raya nebude nič. Rozlúčia sa a Rudy sa so svojimi poslednými ušetrenými dvetisíc dolármi vydáva spolu s Kelly na cestu začať nový život v nejakom univerzitnom mestečku, kde by Kelly mohla chodiť na uvinerzitu a kde by Rudy mohol vyučovať dejepis, lebo s právom už nechce mať nič spoločné.

Stručný životopis autora
John Grisham sa narodil ôsmeho februára roku 1955 v Joseboro v štáte Arkansas. Už ako dieťa sníval o kariére profesionálneho basebalového hráča. Ale keďže jeho výkony neboli na úrovni kvalitného hráča basebalu, jeho cesty viedli na univerzitu v Mississippi, kde študoval právo. Promoval v roku 1981 a ako právnik začal svoju právnickú prax v Southavene so špecializáciou na trestné právo. V roku 1983 bol zvolený do Snemovne reprezentantov, kde zastával funkciu poslanca až do roku 1990.

Svoje prvé dielo dokončil v roku 1987 a nieslo názov Čas zabiť. Jeho napísanie mu trvalo tri roky a predalo sa z neho len okolo päťtisíc kópií. Na jeho tvorbu bral inšpiráciu zo súdnej siene v Dessoto County z prípadu, ktorého bol svedkom.Na druhý deň po dopísaní jeho prvotiny sa pustil do ďalšieho diela s názvom Firma. Keď filmová spoločnosť Paramount Pictures kúpila od Grishama filmové práva na Firmu, vynieslo mu to šesťstotisíc dolárov. V pribehu 47 týždňov sa dostal na zoznam najpredávanejších kníh v denníku The New York Times. Firma sa stala bestselerom roku 1991. V súčastnosti má John Grisham na konte viac ako šesťdesiat miliónov predaných kníh, ktoré sú preložené do 29 jazykov sveta. Sedem z jeho najúspešnejších románov sa dostali aj na strieborné plátno a boli to: Firma, Prípad pelikán, Klient, Čas zabiť, Čarodejník, Miestnosť a Maľovaný dom.

V jeho osobnom živote je John Grisham ženatý so svojou manželkou Renee a majú dve deti s menami Ty a Shea. Svoju právnickú prax už zavesil na klinec a dnes je z neho spisovateľ na plný úväzok. Keď nepíše, venuje sa charite a tiež svojmu najväčšiemu koníčku, ktorým je basebal. Postavil šesť ihrísk na basebal, na ktorých vyrastá 350 detí, ktoré svojimi výkonmi v Juniorskej lige za finančnej podpory Johna Grishama majú reálnu šancu stať sa profesionálnymi hráčmi.


2 Záver

Na začiatku príbehu Rudyho Baylora vypadala jeho kariéra celkom sľubne a keď dostal svoje prvé dva prípady mal pocit, že bude v tejto profesii ako čarodejník, ktorý všetko čoho sa dotkne premieňa na sľubné a finančne atraktívne prípady. Do cesty sa mu však dostanú prekážky a on ich len vďaka pomoci priateľov a šťastia prekonáva. Týmito vecami príbeh poukazuje na to, aké má mladý človek po dokončení štúdia ťažké uchytiť sa v živote a naplno využívať svoje vedomosti nadobudnuté počas svojich štúdií. Poukazuje aj na to, aká závislá je americká spoločnosť na peniazoch a ako občania pri každej naskytnutej príležitosti neváhajú najať si právnika za cieľom aspoň trochu si finančne prilepšiť. Taktiež tým zobrazuje právnikov, pre ktorých je to v súčastnosti pri takej vysokej koncentrácii, aká ich je v Spojených štátoch Amerických, ťažké uživiť sa. Poukazuje aj na sudcov, ktorí svojím subjektívnym názorom už na začiatku môžu zamietnuť začatie jednotlivých procesov a tým niekomu odoprieť šancu dovolania sa spravodlivosti. A v neposlednom rade to je kritika veľkých poistných spoločností, ktoré sa zameriavajú len na presné a pravidelné platenie poistiek ich klientov a ony sú zas na druhej strane schopné urobiť čokoľvek aj v rozpore so zákonom a s uzavretými poistnými zmluvami len preto, aby čo najviac ušetrili. Príbeh je zrkadlom celého právneho systému a ukazuje na postupnú deštrukciu ideálov mladého a ambiciózneho právnika, ktorý sa radšej rozhodne venovať niečomu inému, ako je právnická prax. 

 
Zdroje: Grisham,J.:Čarodejník.Bratislava:vydavateľstvo Ikar,1996., Random House
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.