referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Nedeľa, 4. decembra 2022
J.C.Hronský: Andreas Búr Majster
Dátum pridania: 25.01.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: aktiduj
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 803
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 4m 20s
Pomalé čítanie: 6m 30s
 

Hlavné postavy: Andreas Búr, Lucia, Richard, Amália, Privitzer, Ábel Zucht

Dej:
Andreas išiel na bojnický zámok, aby ho prijali na ráztočiansku pílu za piliara. Bol zásadový, jeho otec Michal pracoval na topoľčianskej píle. Správca majetkov Privitzer- jeho dom pustol, lebo v ňom nebola jeho dcéra Amália- múdra, ale v poslednom čase akoby osprostela. Adreasa prijali za piliara a keď išiel zo zámku hnala sa za ním búrka. Prišiel do klenovského kostola- spovedal sa a spieval. Počul ho kostolník- bol z toho vystrašený. Andreas odchádzal z kostola, vtedy sa vyjasnilo. Cestou na pílu sa zastavil v Hankovie dome u lucie. Vyžiadal si ju von, rozprával jej o píle, ona ho pokladala za blázna. Lucia pekne vyšívala, raz vyšila nádherný obrus, odniesla ho do kostola a tam nechala aj svoje srdce. Znova však začula svoje srdce biť, keď ju navštívil Andreas. Pochyboval, či odnesenie obrúska bola správna vec. Cestou na pílu stretol Ábel Zuchta- nájomníka cisárskej pošty. Počas búrky prespal na pošte. Na druhý deň prišiel na pílu, kt. bola celá zničená, tu stretol svojho feršta. Andreas má ísť na zámok opraviť strechy. A. na pílu, cestou si spieval, začula ho kraviarova mať, rozprávala sa s ním. Jej muža našli večer pri voze takmer mŕtveho a ona si myslela, že je to Andreasova robota.

Lucia myslela na Andreassa, spievala na dvore, prišiel poštár a dal jej ručník s uzlíkom. Boli v ňom peniaze od Andreasa. Lucia išla do Bojníc za Amáliou, tá nebola doma, tka sa vrátila. Prišla domov a vravela matke, že reči o A. nie sú pravda a že keď príde vydá sa zaňho. Odvtedy sa ho začala báť. A.-do Bojníc, rozprávali sa o oprave píly, mlynári sa sťažovali na kontrakty, A. nebolo. Ábel Zucht bol nepriateľ s Privitzerom, A. žil ako vo väzení z dôvery. veľa práce na píle => zabudol na Luciu. Bývala u neho Amália a pomáhala mu. Luciini rodičia nesúhlasili s jej voľbou Andreasa. A. k Barnabášovmu mlynu čakať na Richarda. Tam stretol mnícha, rozprávali sa a bol mu známy. Prišiel Richard aj k Lucii, Lucia vyrozprávala Andreavi, čo myslia jej rodičia atď. Všetci na pílu a že ručník so zlatovkami mu priniesol nepokoj. Richard mal veľmi rád Amáliu, A.-opitý povedal Lucii o Richradových citoch k Amálii. Richard mal vrátiť barónovi Lichtensteinovi peniaze, ale Privitzer ich nevedel odkial zohnať, ale nakoniec doniesol 100tis. zo svojho. Lich -> Júliou Leontínou(bývalou manželkou Richarda), aby mu podpísala výber penazí, ona odmietla. Richardova matka chcela, aby dal priviezťsvojich synov, o kt. sa starala Amália. Za Richardom- Bartolomej Bohunický, že prepadli kremnických minciarov. Rich. sa pýtal A., či sú deti a Amália v poriadku po búrke. Zastavili sa u Ábela, dal Lich. púeniaze. Horár ->za farárom Jakubkom- rozhovor o píle. Farár kázal- aby išli ľudia na pílu pracovať. Do piliarne - nevítaný hosť, Jozef, bol to ten mních. A. do Chrenovca na svatbu, išiel ešte za Amáliou. Cestou pandúrov, 1 bol Jozefov známy. A. prišiel do Chrenovca. Krstná mať Verona prehovárala Hankovku, aby nedovolila svatbu. Svatba- čakali na Richarda a A. začal spievať, Lucia sa preľakla. Hneď po svatbe na pílu. Po čase sa ho už Lucia prestala báť.

Sníval sa mu zlý sen -> slza -> Lucia sa prebudila. Jozef pracoval na píle. Raz A. našiel na píle svojho otca, on mu všeličo vyčítal(bol už dávno mŕtvy). Bohunický za Rich. s tým, že Rich peniaze sú z lúpeže. Sudy boli pri lúpeži naplnené hlinou. Bohunický obviňoval Ábela a Privitzera. A. hovoril Lucii, že Amália čaká dieťa a aj Lucia bola tehotná. A. sa cítil zodpovedný za to, že Amália je tehotná. A. prezradil Lucii, že vtedy ten sen nebol snom- nespal. Od skaly neďaleko píly čudné zvuky, ľudia si mysleli, že je to A., Jozef sa to snažil zistiť, ale zbytočne. Do dediny vojaci, ľudia sa preľakli, vojaci na pílu, aj Rich. a vyháňal ich. Lucia mala rodiť, ale chcela byť radšej s A. ako s matkou. Matka na pílu, Lucii sa narodil syn. Farár zomrel. Do Ráztočian Rich na koni s mŕtvym dieťaťom v náručí, A. ho mal pochovať, Amália pravdepodobne mŕtva a asi aj všetci v Habančí. Rich. do rána zomrel. Všade cholera. Lucia tiež zomrela, pochovali ju a A. do dediny. Prespal v kostole, vtedy poslednýkrát spieval. po noci v kostole vyšiel pred kostol a povedal ľuďom ,že je to vina jeho duše. Zabila ho dedina. Zomrel biely. Odvtedy nikto nezomrel. A. nezomrel, žil v srdciachľudí a povestiach. Nikto nevedel ako zomrel a do matriky ho nový farár zapísal bez príčiny smrti.

  • Andreas reprezentuje Hronského
  • nekomunikatívny s cudzími 
  • odlišoval sa pôvodom, povolaním, spôsobom komunikácie s Bohom a ľuďmi
  • zomrel biely => biela symbolizuje čistotu, nevinnosť
  • komunikácia J.C.Hronského s Bohom
  • je to román o ľudskom vydedení a hľadaní cesty k ľuďom, román o komunikácii medzi ľuďmi, ale aj komunikácii medzi človekom a Bohom- a to uznáva ako pevnú hodnotu v živote človeka
  • dedinčania Andreasa mýtizujú, lebo mu nerozumejú
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.