referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Nedeľa, 4. decembra 2022
Albert Camus: Mor
Dátum pridania: 25.01.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: aktiduj
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 569
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Hlavné postavy- Dr. Bernard Rieux, Jean Tarrou, Raymond Rambert, Joseph Grand, Cottard

Dej- odohráva sa Alžírskom mestečku Oran, opis mesta a ľudí. Mesto je bezfarebné, ľudia tam cez týždeň pracujú a cez víkend hrajú o veľké peniaze. Keď doktor Rieux vychádza zo svojej ordinácie nájde pred dverami mŕtveho potkana. Myslí si, že si z neho niekto robí srandu. Odkopne ho z cesty a ide ďalej. O pár dní sú úplne všade roztrúsené mŕtve potkany. Doktor zavolá na deratizačný úrad, tí len zbierajú potkany, ale nerobia nič proti tomu aby ich tam už viac nebolo. O týždeň je v meste viac ako 8000 mŕtvych potkanov. Ľudia sa chceli odsťahovať, lebo sa už báli, ale zrazu potkany zmizli, ľuďom sa uľavilo a zdalo sa im, že je všetko v poriadku. Lenže zrazu ľudia začali chorľavieť, medzi nimi aj doktorov vrátnik, ktorý odpratával pravidelne potkany z cesty. Dokonca ani doktor si s ním nevedel rady a nevedel čo mu vlastne je. Vrátnik cestou do nemocnice zomrel v sanitke.

Do mesta príde cudzine, Jean Tarrou, ktorý si myslí, že Oran je veľmi zvláštne až čudné mesto, pretože sa tu nachádzajú atypické formy správania sa. Postupne si všíma a zisťuje zmeny psychiky postáv vplyvom choroby. Doktor s kolegom konštatujú, že do mesta sa dostal mor. Najskôr mesto chcelo, aby im Paríž poslal nejaké lieky, ale boli nevhodné na tento typ moru, takže vôbec nezabrali. V lete sa abnormálne zvýšila úmrtnosť. Dr.Cassel začína vyrábať protilátku. Ľudí vôbec nepustili von z mesta, bola nariadená úplná karanténa celého mesta. Vôbec nikam ľudí nepúšťali a potraviny dostávali len na prídel. Ľudí hlavne trápilo to, že nemali pri sebe svojich blízkych a nečinne čakali na smrť, už nepoznali budúcnosť a minulosť, všetko si premietali len do prítomnosti. Mor zmazal všetky triedne a iné rozdiely medzi ľuďmi.
Cottardovi, ktorý sa chcel obesiť pretože nevidel iné východisko zo svojej situácie, zachránil živor Joseph Grand. Cottard odvtedy pomáhal okolo nemocnice a okolo pacientov.

Do mesta príde novinár Raymond Rambert, ktorý chcel napísať o tejto morovej epidémii článok(konkrétne ho zaujímali zdochnuté potkany). Zostane v meste uväznený, pretože aj on sa nakazil morom, tak ako každý kto vstúpil do mesta. Trápi ho to, že nechal doma svoju milú. Najskôr ide za Dr. Rieuxom, aby ho odtiaľ dostal, lenže on odmietol. Pomôcť mu chcel Cottard, ktorý mal styky pre túto činnosť, lenže ich plán stroskotal. Nakoniec aj on zostal pomáhať v nemocnici.
Rieuxova manželka šla na liečenie, on s ňou nechcel byť, ale len kvôli tomu aby ešte viac neochorela. Dr.Cassel nakoniec vytvorí protilátku, vylieči Granda, ktorý medzitým tiež ochorel, ale jeho choroba ešte nebola vo veľmi pokročilom štádiu. Postupne sa mesto otvorilo, každí je šťastný, len Dr.Rieux je nešťastný, lebo mu umrela manželka, prichádza na to, že si za mor môžu sami ľudia(egoizmus, sebectvo…)

Pohreby prebiehajú najprv normálne, podľa tradície so všetkou úctou k mŕtvemu→ rodina prichádzala len k náhrobným kameňom→spoločné hroby→telá odvážané vlakmi do spaľovní.

Ideovo-estetický rozbor
Námet: Alžírsky prístav Oran v 40-tych rokoch 20.storočia počas morovej epidémie
Téma: život ľudí počas morovej epidémie, ktorý hodnotový rebríček postupne stráca zmysel pre základné životné hodnoty a to vďaka moru ich duší, nie moru tela
Konflikt: vyplýva zo snahy ľudí bojovať proti epidémii a z túžby niektorých dostať sa z mesta; zo schopnosti prekonať vlastný egoizmus, zostať a pomáhať ďalej
Idea: kritika a odsúdenia zla reprezentuje mor, kt. symbolizuje zlo človeka a fašizmus; oslava ľudí, kt. sa snažia prekonať zlo
Kompozícia: chronologický dej a retrospektívy
 
Podobné referáty
Albert Camus: Mor GYM 2.9870 2852 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.