referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marína
Piatok, 8. decembra 2023
Francoise Saganová: Dobrý deň smútok
Dátum pridania: 25.01.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: aktiduj
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 745
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 

Hlavné postavy: Cecile, Raymond(otec), Elsa, Anne, Cyril
Dej: Cecile je polosirota, ktorej umrela matka a po 15 rokoch si ju otec vzal z penzionátu. Prenajali si vili na pobreží a žili tam spolu s Elsou, ktorá Raymondovou milenkou(mal ich dosť veľa). Pi vile stretáva Cyrila, mladého pekného študenta, stretnú sa na mori. Totiž vykotil sa s loďou, Cecile to pripadá veľmi smiešne. Večer ich má prísť pozrieť Anne, ktorá bola veľmi dobrou priateľkou jej mamy a ktorá Cecile naučila všetkému čo má žena vedieť a čím má byť. Anne je veľmi pekná inteligentná a vzdelaná žena, v Cecile vzbudzuje vždy rešpekt. Raymond ju išiel čakať aj s Elsou na železničnú stanicu, Cecile išla na pláž, kde ju našiel Cyril- prvýkrát sa stretli a pobozkali. Anne prišla vlastným autom a bola žiarlivá, že ju Raymond čaká s Elsou. Cecile z toho bola prekvapená, pretože Anne bola vždy k jej otcovi odmeraná a boli totálne odlišní. Anne sa k Else správala veľmi úctivo a milo, ale bola to len pretvárka, aby sa neznemožnila pred Raymondom. Raymond bol úplne šťastný, že tam bola Anne a Cecile si všimla, že jej otec úplne žiari, keď je v Anninej spoločnosti. Cecile sa bála, že sa jej Anne bude vypytovať na maturity a tak sa aj stalo, Cecile sa vôbec nechcela učiť.

Keď išli na večierok do Cannes Cecile začala piť a tancovať s nejakým cudzím chlapom, Juhoameričanom. Keď vyšla von pri autách našla Anne s Raymondom, veľmi sa nahnevala. Anne jej povedala, aby odkázala Else, že ju Raymond odvezie domov, lebo ju rozbolela hlava. Cecile sa ich nahnevaná opýtala či má Else odkázať, že si jej otec nešiel novú ženu na spanie a ju už viac nepotrebuje. Anne jej za to vylepila facku. Cecile tiež v skutočnosti vedela, že by to Anne nikdy nespravila, pretože jej otec žil s Elsou. Elsa to už aj tušila a pochopila to.

Na druhý deň bolo Cecile veľmi zle, bála sa otca a Anne. Nakoniec len zišla na raňajky, kde jej oznámili, že sa budú brať(Raymond a Anne). Cecile na to nevedela čo povedať, len z nej vypadlo, že sa veľmi teší. Cecile si nevie predstaviť, že by sa kvôli Anne vzdali svojho hýrivého života, kompenzáciu hľadá v Cyrilovi. Raz sa bláznili a Anne ich zbadala, Cyrila vyhodila a prinútila Cecile učiť sa na maturity, presvedčila aj Raymonda, ktorý jej dal za pravdu, že vzdelanie je dôležité. Cecile to pocítila ako zradu zo strany otca. Cecile sa rozhodla, že „zlikviduje” Anne, preto vymyslela plán, v ktorom mali účinkovať Elsa a Cyril. Keď si Elsa prišla do domu po kufre Cecile jej vysvetlila svoj plán. Elsa mala urobiť žiarlivým Raymonda tým, že bude predstierať lásku k Cyrilovi a Raymond potom opustí Anne, lenže svoj pláne nedomyslela dokonca. Cecile vedela kam pôjde jej otec s Anne a tam poslala potom Cyrila s Elsou. Zistila ešte, že jej otec nevie odolať Elsinmu smiechu, takže jej nakázala, aby sa vždy smiala, keď Raymonda uvidí. Cecile sa počas učenia často roztatárila a začala robiť iné veci(v skutočnosti sa nikdy nič neučila). Anne ju raz načapala ako miesto učenia cvičí „jogu” a poriadne jej vynadala. Vtedy Cecile utiekla k Cyrilovi a prvýkrát sa spolu vyspali, vtedy zistila, že ho ľúbi(dovtedy si nebola svojimi citmi istá).

Cecile začala hrať pretvárku, už ju nič nezaujímalo. Raymond sa chcel s Elsou stretnúť, Elsa hneď utekala za Cecile a povedala jej novinku, Elsa nechápala prečo tak rezignovala. Anne zrazu zmizla, zrazu len utekala z borovicového lesíka(videla Raymonda s Elsou), Cecile si uvedomila, že všetko čo urobila bolo zlé. Anne odišla na aute. Keď sa Raymond vrátil, Cecile mu vynadala. Obaja chceli získať späť Anne, písali jej listy. Raz volali z nemocnice a oznámili im, že Anne je mŕtva. Zabila sa v havárii, keď sa ponáhľala od nich preč. Na pohrebe sa na Cecile a Raymonda každí pozerá ako na vdovca a sirotu. Spočiatku o Anne vôbec nehovorili, neskôr len máličko, o nejaký čas sa vrátili späť do koľají akoby sa vôbec nič nebolo stalo.

Ideovo-estetický rozbor
Námet: letovisko pri Stredozemnom mori v 50-tych rokoch(vyššie vrstvy)
Téma: vzťah a osudy dcéry a otca založených na pofidérnych hodnotách- pôžitkárstvo a užívanie si
Konflikt: vyplýva z rozdielneho chápania života, jeho zmyslu a rozdielnych názorov
- základ→ z neschopnosti prispôsobiť sa pravidlám a konvenciám spoločnosti
→ v Cecile- jej konflikt je podmienený neschopnosťou prispôsobiť sa pravidlám a konvenciám spoločnosti
Idea: odsúdenie pretvárky a hodnôt- cynizmus ľahostajnosť
- sebecká láska- láska Cecile k Raymondovi
- opičia láska- láska Raymonda k Cecile

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.