referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Nedeľa, 4. decembra 2022
Tido Gašpar: Poviedky zo zbierky Námorníci
Dátum pridania: 25.01.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: aktiduj
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 524
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Námorníci:- námorník Petar
Po troch dňoch sa námorníci(matrózi) vracajú z výpravy, ľudia ich v prístave privítali s veľkou slávou. Len jeden námorník musel zostať na lodi, Petar, lebo mal bol v palubnej väzbe. Petarovi bolo veľmi ľúto, že nemohol ísť na pevninu. Ostatní námorníci išli „na ženy”, za zábavou, hudbu, do barov . . . V noci sa konala veľká oslava, Petar to videl a chcel ísť von z lode. Keď sa dostal na pevninu, mal slastiplný pocit, boli v ňom túžby konečne sa dostať na pevninu, ale aj výčitky a strach z toho, čo bude, keď sa dozvedia o jeho úteku. Na pevnine sa stretol s druhým námorníkom, ktorý taktiež ušiel z lode a spolu za ženami. . .
- strach z následkov z úteku a túžba po slobode a zábave

Srdcová pravota:- Janko Holub
Citlivý vojak z Tatier, Rubidó Bozontoš- hrdý, namyslený, povýšený, pojašený, svetácky, „favorit mora”. Bozontošovi všetci závideli, lebo Bozontoš mal žien koľko len chcel a bol u nich obľúbený, ale Holub mu nezávidel, len si chcel nájsť skutočnú a pravú lásku, o ktorej len sníval a predstavoval si ju. Holub si uvedomil, že láska za ním nepríde len tak, tak sa ju vybral hľadať sám. Po návrate domov pracoval župnom sídle, kde bolo okolo neho mnoho dievčat a žien. Tam si vytipoval jedno dievča, Morenu, lichotil jej, získal si ju, začali spolu chodiť a boli spolu šťastní. Raz Morene len tak z diaľky ukázal Bozontoša, do ktorého sa Morena hneď zaľúbila, keď ju zbadal Bozontoš aj on sa do nej zaľúbil. Keďže Morena bola skôr na zlato a peniaze ako na lásku, vybrala si Bozontoša. Holub bol z toho nešťastný až znenávidel Bozontoša. Raz v noci mal Holub stráž, začala sa k nemu približovať nejaká postava, keď sa k nemu priblížila viac a videl, že je to nahá postava, bola to postava Bozontoša a približovala sa Holubovi akoby ho chcel zabiť. Holub ho upozornil, že vystrelí, ale postava sa len približovala, tak Holub vystrelil. Bozontoš padol na kraj lode. Toto celé sa mu len zdalo, ale neskôr sa dozvedel, že v tom istom čase sa Bozontošova loď potopila a on zomrel. Bozontoš musel umrieť aj v Holubovom vnútri. Janko potom znenávidel celý život
- Mocní boli páni slabých ženských sŕdc
- Láska bola bohatstvom v žobrákovom námorníkovom srdci
Konflikt: túžba po veľkej láske a možnosť realizovať ju

Čin kadeta Périca: Ive Péric
Péric miloval more a chcel objaviť novú krajinu. Pracoval na lodi, ktorá prepravovala ľudí aj tovar. Lenže vypukla vojna a Péricova loď bola obkľúčená, takže nemohli vyplávať. Z Périca spravili strážnika a musel robiť strážnika a mohol sa pohybovať len v rozmedzí 10 krokov. Jeho to ubíjalo, ale bol tichý, statočný, ale tú prácu nenávidel. Raz mal prísť na loď na návštevu admirál Štefan, celá loď sa musela lesknúť, boli oslavy, kde mal Péric na počesť admirála vztýčiť vlajku. Lenže Péric sa začal búriť a bojkotoval oslavy. Miesto vlajky vztýčil špinavú handru, každí bol paf. Péric nemohol uskutočniť svoj sen, skončil za svoj čin v base.

Atómy boha
- v zmysle pesimisticko-nyhylistického - autobiografické
- expresionizmus, naturalizmus, realizmus(praktiky na lekárskych oddeleniach), romantizmus(zobrazenie Medúzy)

Jazdecká legenda- satiristický román- mladí vojaci sa dostávajú k jazdectvu
Odlomená haluz- syntetizujúce dielo- židovské prostredie- pesimizmus aj satira
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.