referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Utorok, 28. novembra 2023
Daniel Defoe: Robinson Crusoe
Dátum pridania: 16.02.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jano666
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 254
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 4.1
Priemerná známka: 2.83 Rýchle čítanie: 6m 50s
Pomalé čítanie: 10m 15s
 
Hlavná postava: Robinson Crusoe

Obsah: Robinson sa narodil v meste York v Anglicku. Jeho otec bol cudzinec z Brém a matka Angličanka. Bol najmladší z troch bratov. Starší padol vo vojne. Robinsonov otec mu umožnil priemerné vzdelanie a chcel, aby sa stal advokátom. Veľmi sa hneval, že jeho najmladší syn sníva o povolaní námorníka. Mali kôli tomu časté hádky.
Keď mal Robinson osemnásť rokov, naskytla sa mu príležitosť plaviť sa s priateľom do Londýna. Cestou zažil niekoľko búrok a potopenie lode. Len šťastnou náhodou sa s celou posádkou zachránili v meste Yarmouth. Mestské úrady stroskotancom pomohli ubytovaním a peniazmi na ďalšiu cestu. Priateľ a aj kapitán zo stroskotanej lode Robinsona upozorňovali, že osud ho varuje, aby sa nevydal znovu na more. Neposlúchol, lebo sa hanbil priznať si chybu a vrátiť sa domov. Nastúpil na loď, ktorá smerovala na africké pobrežie do Guiney. Spriatelil sa s kapitánom lode a dohodli sa, že budú obchodní spoločníci. Na prvej výprave sa im celkom darilo a zarobili slušné peniaze. Bohužiať pred ďalšou cestou priateľ-kapitán lode umrel. Robinson nastúpil na tú istú loď s iným kapitánom. Na ceste ich stíhali samé nešťastia. Zajali ich piráti.

Stal sa otrokom kapitána pirátskej lode. Musel ťažko pracovať dva roky, kým si získal trochu voľnosti. Pirátsky kapitán si zvykol posielať na svojom dobre vybavenom malom člne Robinsona na rybačku. On raz túto príležitosť využil na útek. Z dvoch pirátov jedného vyhodil z člna a druhého, ešte len chlapca menom Kašuri, zobral so sebou. Plavili sa spolu v malom člne popri divokom pobreží Afriky, plnom nebezpečných zvierat a živili sa lovom. Občas im niečo dali aj domorodci. Nakoniec natafili na portugalskú loď plaviacu sa do Brazílie.

Jej kapitán sa na tú dobu zachoval čestne a odkúpil od Robinsona čln na ktorom sa plavil, kožušiny z leva a leoparda ktorých zabil na pobreží a na desať rokov vzal k sebe Kašuriho na loď. Robinson sa v Brazílii stal plantážnikom na plantáži cukrovej trstiny. Darilo sa mu veľmi dobre. Priateľ, kapitán z lode čo mu zachránila život pri africkom pobreží, mu priniesol aj kapitál odložený v Anglicku. Nakúpil mu za to tovar a nástroje, ktoré mu pomohli rýchlo sa rozvíjať v podnikaní s plantážou. Na plantáži začal pestovať aj tabak. S priateľmi plantážnikmi sa začali zaujímať o obchod s černochmi na prácu na plantážach. Zložili sa na loď ktorá ich mala doviezť z Afriky. Robinson sa na nej vydal na cestu, aby ten obchod zabezpečil. Po ceste prežili tornádo, trvajúce dvanásť dní. Stratili niekoľko mužov z posádky. Nová búrka ich zaniesla k neznámim brehom. Tam loď uviazla na plytčine. Hrozilo, že ju vlny rozbijú, preto všetci nasadli do člna. Čln sa ale vo vlnách prevrátil. Robinson musel bojovať o svoj život s rozbúreným morom, kým sa dostal na breh.

Tam zistil, že je sám. Nikto iný sa nezachránil. Prvú noc strávil na strome, lebo sa bál divých zvierat. Druhý deň uvidel, že uviaznutá loď sa nepotopila. Poodnášal z nej na plti všetko čo sa mu pre život v divočine zišlo. Iba ťažké železné veci a laná sa mu vyvrátili z plte do mora. V noci prišla znovu búrka. Ráno zistil, že uviaznutá loď zmizla. Mal šťastie, že si hneď zabezpečil zásoby. Potom si vybudoval na strmom brehu s výhľadom na more stan a do skaly začal hĺbiť jaskyne. Najprv ako pivnice a sklady, neskôr aj na bývanie. Na ostrove bolo veľa kôz, ktoré lovil. Jeho jedinými spoločníkom boli dve mačky a pes zachránené z lode. Začal si do stromu vyrývať kalendár. Urobil si aj nábytok. Písal si denník. Pušný prach rozdelil na veľa malých častí do zásob, lebo sa bál, že by mu pri búrke mohol blesk všetok zničiť naraz. Ostrov na ktorom stroskotal nazval ostrovom Beznádeje. Všetky dni trávil v práci. Okolo svojej jaskyne postavil múr z kamenia a zamaskoval ho tak, aby od pobrežia úplne zapadol do krajiny. Raz zso starého vrecka na krmenie hydiny vysypal na zem zrná, ktoré po dažďoch vyrástli. Tak začal pestovať jačmeň a ryžu.

Prvé zrno mohol však zjesť až po štyroch rokoch, kým dopestoval toľko, že si to mohol dovoliť. Raz skoro prišiel o život pri zemetrasení. Skoro ho zasypalo v jeho jaskyni. Uvažoval, že sa musí presťahvať na bezpečnejšie miesto. More mu vyplavilo starý vrak lode, ktorý rozoberal, aby získal cenný materiál. Ťažká práca a dážď ho obrali o sily až ochorel. Niekoľko dní mal záchvaty zimnice. Bál sa že umrie bez pomoci. Liečil sa len rumom s tabakom. Nakoniec sa mu podarilo vyzdravieť, ale bol veľmi zoslabnutý. Na vychádzkach objavil divé hrozno a citróny. Hrozno sušil do zásoby na obdobia dažďov. Nauči sa pripraviť si zásoby podľa striedania období na ostrove, pliesť koše z prútia, loviť korytnačky. Vo vnútrozemí ostrova si vybudoval prístešok kde trávil veľa času, lebo sa mu tam páčilo. Pri obchôdzkach ostrova uvidel blízko daľší ostrov. Bál sa, že by tam mohli žiť ľudožrúti. Raz si chytil papagája, ktorého skrotil a učil rozprávať. Trvalo mu roky kým sa naučil pár slov.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Daniel Defoe: Robinson Crusoe 2.9867 1363 slov
Daniel Defoe: Robinson Crusoe 2.9222 1073 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.