referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dorota
Pondelok, 6. februára 2023
J. K. Rowlingová: Harry Potter - Kameň Mudrcov
Dátum pridania: 10.01.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Master1111
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 677
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
Názov diela: Harry Potter – KAMEŇ MUDRCOV
Autor: J. K. Rowlingová – Tridsaťpäťročná britská spisovateľka, matka dcéry Jessiky, donedávna žijúca zo sociálnej podpory, sa za posledné tri roky stala najčítanejšou detskou autorkou na svete. Doteraz jej vyšli štyri knihy o huncútskom čarodejníkovi Harrym Potterovi preložené do 32 jazykov a v náklade takmer 50 miliónov výtlačkou.
Typ diela:rozprávka
Hlavné postavy: Harry Potter, Ron, Hermiona, Dudley, profesor Dumbledor, Hagrid, profesorka Mc Gonallová,...
Vydavateľstvo: Ikar, a. s.
Preložila: Jana Petrikovičová
Verše prebásnila: Viera Prokešová
Obsah knihy: Harry Potter je sirota. Žije u príšerných príbuzných a až do svojich jedenástich narodenín si myslí, že je obyčajný chalan. Potom však začne dostávať čudné listy, navštívi ho sympatický obor, na jeho radu sa Harry prihlási na Rokfortskú strednú školu čarodejnícku, naučí sa hrať metlobal a stretne sa v boji so svojím úhlavným nepriateľom. Dôvod, prečo sa to všetko stane, je jasný:

HARRY POTTER je čarodejník!

Osobný názor: Táto kniha upútala asi každého čitateľa, ktorý ju vzal do ruky. Je to krásna rozprávka pre všetky vekové kategórie. Upútala ma hlavne tým, že dej sa uskutočňuje v krajine plnej fantázie, záhadných vecí, čudesných tvorov a zvláštnych osôb. Nechápem, ako sa niečo také mohlo niekomu dostať do hlavy. Zatiaľ som prečítal všetky 4 časti od Harryho Pottera. Najviac sa mi páčila 1. časť.

Najviac sa mi páčila kapitola „METLOBAL“, ktorá začína na strane 187 v knihe HARRY POTTER – KAMEŇ MUDRCOV 1.
Dej sa odohráva v novembri za chladného počasia. Všetky hory naokolo sa zmenili na šedosivé a jazero pred Rokfortskou školou vyzeralo ako mrazivá oceľ. Z najvyšších okien hradu bolo vidieť Hagrida, ako rozmrazuje metlobalové ihrisko. Metlobalová sezóna sa začala. Už zajtra bude mať Harry svoj 1. metlobalový zápas: CHRABROMIL proti SLIZOLINU. Ak by CHRABROMIL vyhral, posunul by sa v súťaži o školský pohár na 2. miesto.
V ten večer, keď išiel Harry spať, mal v hlave samé myšlienky. Pokúšal sa na nič nemyslieť – už zajtra hrá predsa svoj 1. metlobalový zápas. Musí už konečne zaspať!

V ten osudný deň sa Harry cítil strašne, mal obrovskú trému. Nič nemohol zjesť. O hodinu už bude na ihrisku. O jedenástej bola tribúna okolo metlobalového ihriska skoro úplne plná. Zatiaľ čo sa tribúna zapĺňala, v šatni sa Harry prezliekal spolu s ostatnými hráčmi. Ich odev tvoril šarlátovočervený chrabromilský habit.
Vtedy do šatne prišiel Wood a povedal: „Už je čas“. Keď Harry vychádzal na metlobalové ihrisko, modlil sa, aby sa mu nepodlomili kolená. Rozhodovala madam Hoochová. Harry vysadol na svoj NIMBUS 2000 (metlu). Zápas prebiehal takou rýchlosťou, že si to Harry ani neuvedomoval. 1. gól dala pre CHRABROMIL Agelina Johnsonová. Zatiaľ Harry ešte nezbadal ohnivú strelu (malú loptu s krídelkami zlatej farby, za jej chytenie dostáva mužstvo 150 bodov, je veľmi rýchla). Aj keď raz sa mu zdalo, že ju uvidel, ale bol to len záblesk z hodiniek jedného z weasleyovských dvojčiat. Práve v momente, keď útočil SLIZOLIN, Lee Jordan (komentátor) zbadal ohnivú strelu. Po tribúne to len tak zašumelo. Harry ju tiež zbadal.

Aj SLIZOLINSKÝ stíhač .Rútili sa za ňou bok po boku. Harry bol však rýchlejší, ale vtedy – TRESK ! ! ! Marcus Flint náročky z celej sily vrazil do Harryho tak silno, až sa mu metla rozkrútila. Len - len že z nej nespadol. Madam Hoochová nariadila voľný hod pre CHRABROMIL. Ohnivá strela sa však zatiaľ stratila. Vtom sa to začalo diať. Harry začal nejakým spôsobom strácať kontrolu nad svojím NIMBUSOM 2000. Zatiaľ SLIZOLIN skóroval. Harryho metla stále neposlúchala a na tribúnach sa začali všetci stavať, aby lepšie videli, čo sa deje s Harryho metlou. Weasleyovské dvojčatá sa ho snažili dať dole a tým ho stiahnuť na jednu zo svojich metiel, ale nedarilo sa im. Hermiona zatiaľ zbadala, že profesor SNAPE (profesor elixírov) si čosi mrmle popod nos. Hneď vedela, kto stojí za tým, že sa Harrymu hore na oblohe nedarí. Hermiona vstala a rýchlo sa hnala ku nemu. Niečo zamrmlala a z jej prútika vyšľahol sýtomodrý plamienok a preskočil na lem Snapovho habitu. Až neskôr si uvedomil, že mu habit horí. Zabralo to! Harry sa konečne vyškriabal na metlu. Vtom však Harry „pikoval“ rovno na zem. Dopadol na všetky štyri – rozkašlal sa – a do dlane mu skočilo čosi zlaté. Ohnivá strela!!! CHRABROMIL vyhral 170:60.
To však už Harry nepočul...
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.