referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kazimír
Pondelok, 4. marca 2024
Búrlivé výšiny
Dátum pridania: 11.01.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: wendinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 444
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Služka Nely rozpráva cudzincovi, ktorý prišiel na Búrlivé výšiny príbeh toho domu a rodu :
Mala Katarína a ostatní súrodenci očakávali otca. Keď prišiel priniesol im malé cigánča – Hiklija pre Katy. Jej brat najstarší ho nenávidel – Hindli. Otec ho zbožňoval . Katy a Hiklif sa spolu hrávali a boli si veľmi blízky. Po otcovej smrti ho Hindli týral ťažkými prácami a poznámkami. Katy a Hiklif sa do seba zaľúbili. Raz utiekli do lesa, pozrieť sa na susedné panstvo do „domu Drozdov“ . Ako nakukovali dnu, tunajší ich chytili , Hikliga zbili a vyhodili a dievča si nechali. Katy sa do majiteľa domu Edgarda ( Izabelin brat ) zaľúbi, lebo je bohatý a žije tam prepychovo. Hiklif bez nej nemôže žiť. Chce aby sa vrátila na Búrlivé výšiny.

Hiklifovi už nevenuje toľko lásky ako predtým. Raz večer sa prizná slúžke Nely, že ju Edgar požiadal o ruku. Zoberie si ho pre bohatstvo , no problém zostane v srdci. Vždy bude ľúbiť Hiklifa, ktorého si nemôže zobrať, lebo nemá nič. Hiklif to počul a odišiel z Búrlivých výšin do sveta. Katy a Edgar sa vezmú. Hiklif sa vráti bohatý a kúpi Búrlivé výšiny , v ktorom ešte žije Hindli so synom Haretonom, ktorému matka zomrela pri pôrode. Je veľký pijak. Hiklif navštívi Dom Drozdov už ako pán a na prechádzke s Katy ju pobozká. Ľúbi ho no nemôže opustiť manžela.

Z pomsty si zoberie za ženu Edgarovu sestru Izabelu, ktorú nenávidí a berie si ju len pre peniaze. Narodí sa im syn Lynton. Vždy chodí za Katy , čím ju trápi. Pri pôrode zomrie. Na smrteľnej posteli povie Hiklifovi , že ju zabil. Mala Katka vyrastá a raz navštívi Búrlivé výšiny , kde žije Hiklif , slúžka Nely , správca a Hareton, ktorého otec zomrel a Lyon. Hareton sa jej páči ale Lyon nie. Nevie ani čítať. Pred smrťou ju Hiklif prostredníctvom Haretona donúti z vypočítavosti prísť na Búrlivé výšiny a násilne ich zosobášiť, čím po smrti Edgara mu pripadne celý majetok Domu Drozdov.

Po smrti Haretona sa skamaráti s Lyonom, ktorému sa vždy vysmievala a sú dobrými priateľmi. Cudzinec zo začiatku , ktorý prichádza na Búrlivé výšiny aby si prenajal Dom Drozdov je Hiklifom odmietnutý. Katka ho ubytuje v jednej voľnej izbe. Fúka vietor, konáre rozbijú okno, keď ich chce vystrčiť chytia dve ženského a prosia , aby otvoril okno. Zľakne sa a s krikom vyjde na chdbu ,kde narazí na Hiklifa a Katku, ktorá má vraj podobnú tvár ako žena v izbe. Hiklif tam išiel a uvidel milovanú dušu Katy. Prišla si po neho. Zomrel. Katka a Lyon odišli spolu na Dom Drozdov , kde spolu žili. A tak Katy ,ktorej Hiklif nikdy neželal po smrti mier možno po dnes blúdi svetom. O Búrlivé výšiny sa ostal starať správca Jozef.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.