referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Svetozár
Pondelok, 16. mája 2022
C.S.Lewis: Plavba ranného pútnika
Dátum pridania: 28.07.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: MIKOVKA
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 556
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Názov knihy: Plavba ranného pútnika( The Voyage of the Dawn Treader)
Spisovateľ: C. S. Lewis
Ilustrátor: Ondrej Laštuvka
Rok vydania: 1999( 1950)
Vydavateľstvo: Návrat domu
Hlavné postavy: Edmund, Lucinka, Eustác, princ Kaspian
Miesto odohrávania: Lucinkina izba, loď ranný pútnik

Obsah
Edmund a Lucinka boli dvaja zo štyroch súrodencov, ktorých sa týkajú takmer celé letopisy Narnie. Títo štyria súrodenci sa dostali do sveta, zvaného Narnia. Je to svet o ktorom normálny ľudia nevedia. Tieto deti sa v ňom stanú kráľmi a kráľovnami. V každom diele v ňom prežijú nejaké dobrodružstvo. Tomuto svete vládne lev Aslan, je spravodlivý, milosrdný, jednoducho ako Boh.
Edmund a Lucinka mali prežiť svoje prázdniny u svojho bratranca Eustáca. Eustác bol namyslený mladý chlapec, spolu so svojimi rodičmi tvoril veľmi zvláštnu novodobú rodinu. Eustác nemal rád Edmunda a Lucinku a oni nemali radi jeho.

Raz Edmund a Lucinka spolu sedeli v Lucinkinej izbe a pozorovali obraz zavesený na stene. Na obraze bola loď, ktorá pripomínala narnijskú, zdalo sa Vám, že tá loď mieri priamo na Vás. Hneď si pomysleli na Narniu a začali sa o nej rozprávať, vtom ich vyrušil Eustác. Zrazu ako keby obraz ožil, v izbe začal fúkať vietor, bolo počuť ako vlny duneli. A zrazu boli tam, v obraze, vo vode, vedľa lode. Ľudia na lodi si ich všimli a vytiahli ich na loď. Na lodi bol princ Kaspian, myšiak Ripčíp( 2. kniha) a posádka. K Edmundovi a Lucinke sa správali ako ku kráľovi a kráľovnej, veď vlastne boli. Dozvedeli sa, že tá loď pláva na to, aby našla sedem stratených ľudí.
Plávali niekoľko dní až sa dostali na Osamelé ostrovy. Bola to skupinka ostrovov, od ktorých ďalej bolo len šíre more. Keď sa piati z nich išli poprechádzať na jednom z ostrovov , chytili ich, urobili z nich otrokov a predali ich do otroctva. Ale našťastie posádka ich zachránila. Potom urobili na ostrovoch poriadok, pretože tie ostrovy patrili pod správu Narnie, pomohol im pri tom prvý muž z tých, čo hľadali.

Nakoniec z tade šťastne odplávali. Ďalšia zastávka bol Dračí ostrov, tak ho pomenovali. Na tomto ostrove sa z Eustáca stal drak, ale na šťastia sa po pár dňoch vrátil do normálnej podoby, vďaka Aslanovi. Táto premena mala dobrý dopad na Eustáve správanie, oveľa sa zlepšil. Predtým bol na nevydržanie, no teraz sa s ním dalo normálne rozprávať. Na tomto ostrove našli pozostatky druhého zo siedmych, ktorých hľadali. Ďalšia zastávka bol ostrov Mŕtva voda, na tomto ostrove našli zase pozostatky tretieho muža. Ďalší ostrov na ktorom pristáli nazvali Ostrov Ťulpíku. Ťulpíci boli ľudia na tom ostrove, ktorí sa stali neviditeľní. Lucinka ich zachránila tým, že použila kúzlo, ktoré musela nájsť v knihe. Nakoniec šťastne odplávali, už zase. Ďalšou zastávkou sa takmer stal Temný ostrov, kde sa sny menili na skutočnosť. Našťastie ich pred ním varoval štvrtý z tých, čo hľadali. Potom sa dostali na zvláštny ostrov, kde našli posledných troch ľudí, ale malo to háčik- boli zakliati, spali. Na tom ostrove tiež býval jeden muž a jeho dcéra. Od nich sa dozvedeli, že jediná možnosť ako ich zachrániť je, aby jeden z nich doplával až na koniec sveta. Vybrali sa teda na cestu. Keď už loď nemohla ďalej plávať ,vypustili čln a na ňom sa Edmund, Lucinka, Eustác a Ripčíp pobrali ďalej. Keď došli na koniec“ sveta“ stretli sa tam s Aslanom. Stade sa museli vrátiť do svojho sveta. Eustác sa zmenil k lepšiemu, všetci to hovorili okrem jeho mamy.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.