referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dobromila
Štvrtok, 28. októbra 2021
Božena Slančíková-Timrava: Veľké šťastie
Dátum pridania: 25.01.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Dadulka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 587
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Hlavné postavy:
Otília Nivská (Otila)
Katarína Nivská (Katuša)
Jozefína Jakubovičová (Józa)
l evita Červenčík

vedľajšie postavy: Stano Hrabeň

OBSAH: Príbeh sa odohráva v dedinke Babušinec. Tu žijú tri nerozlučné priateľky, Otila, Józa a Katuška, ktoré hľadajú svoje „veľké šťastie“, ktoré v tejto novele predstavuje celoživotného partnera.
Katuša je staršia ale nevlastná dcéra Nivských. Nivský sú bohatý, majú veľký dom a tri slúžky. Ale nemohli mať deti a tak sa rozhodli osvojiť si opustené chudobné dieťa z ulice-Katušku. O pár rokov sa im ale nečakane narodila druhá dcéra Otilia. Odvety bola pre nich Katuša iba dievčaťom z ulice, čo jej dávali aj pociťovať (často jej pripomínali, že ju vyzdvihli z prachu, a správali sa k nej ako k slúžke). Preto bola Katuša veľmi nesmelá a aj keď sa k nej raz niekto správal úctivo, myslela si že sa jej iba posmieva. Otila bola pravý opak. Bola sebavedomá, veľmi pekná a každý sa k nej správal ako k dáme. V dome Nivských býval aj levita Červenčík. Bol veľmi pekný a po smrti starého farára mal nastúpiť na jeho miesto. Zatiaľ pomáhal ľuďom v dedine, navštevoval chorých a pod . Levita sa veľmi nezaujímal o tri priateľky, ale najradšej mal Katušku pre jej skromnosť. Aj napriek tomu bola ale Otília presvečená že ju levita tajne miluje. Józa Jakubovičová bývala v inom dome. Bola pekná, a všetkých upútala svojou bezočivosťou a úprimnosťou. Nikomu sa nabála povedať do očí ani tie najnepríjemnejšie pravdy.

Pretože v tej dobe, bolo pre mladé dievča hanbou, zostať nevydaté, každej z priateliek vybrali manžela. Otília mala dostať Stana Hrabeňa, veľmi pekného ale hlavne z dobrej a bohatej rodiny. Pre Katušku Nivský vybrali Sama, chudobného chlapca z dediny. Jej sa však páčil bohatý Stano, ale iba kvôli jeho vyberanému správaniu. Józa sa mala vydať za svojho strýka Leva Jakuboviča. Bola s výberom spokojná, pretože Lev bol veľmi šlachetný a mal dobré srdce, ale aj tak vždy pokukovala po levitovi. V priebehu deja sa ale všetko zmenilo. Józa sa zamilovala do levitu a veľmi trpela kvôli neopätovanej láske, pretože videla že levita myslí iba na Katušku. Tá si tiež začala levitu viac všímať ale stále si myslela, že svojimi komplimentami sa jej iba vysmieva. Všetko ale vyvrcholilo na večeri ktorá sa konala v dome Nivských.
Bola na ňu pozvaná aj Stanova rodina a Stano s Otíliou sa mali oficiálne zasnúbiť. Otília bola v ten večer nádherná a vzbudila obdiv Stana ale aj celej jeho rodiny. Hostí obsluhovali všetky slúžky plus Katuša, ktorú si tam všimol Stano Hrabeň a veľmi sa mu zapáčila. Otília si zase všímala levitu a porovnávala ho so Stanom. Kým levita bol vždy milý a dobrosrdečný, Stano bol priveľmi odmeraný a namyslený. Otília zistila že väčšmi miluje Červenčíka a rozhodla sa mu to ísť povedať a tým rozhodnúť o svojej budúcnosti. Ak levita opätuje jej lásku, nezasnúbi sa s Hrabeňom ale ak ju odmietne, vráti sa naspäť na slávnosť a vydá sa. Levita mal však v ten večer oči len pre Katušku. Chcel sa s ňou o tom porozprávať a tak odišiel do svojej izby a poslal po Katušku aby mu doniesla dáky liek. Namiesto Katušky však do jeho izby vošla Otila. Tá sa mu pokúšala povedať o svojich citoch k nemu, ale on ju nepočúval a stále čakal kedy začuje Katuškine kroky. Otila videla že jej snaha je márna a že levita jej určite neopätuje lásku, pretože miluje Katušku, tak porazená odišla. Potom vošla do izby Katuška a všetko sa šťastne skončilo.

V tejto novele bolo okrem klasických dialógov písané aj čo si v tej hvíli postavy myslia...
 
Podobné referáty
Božena Slančíková-Timrava: Veľké štastie SOŠ 2.9938 1108 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.