referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marína
Piatok, 8. decembra 2023
Gustáv Kazimír Zechenter-Laskomerký: Žarty a rozmary
Dátum pridania: 02.02.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: chivakaza
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 192
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 0.7
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 10s
Pomalé čítanie: 1m 45s
 
O autorovi: písal aj pod pseudonymom Dr. Lesebuch. Narodil sa 4.3.1824 v Bánskej Bystrici a zomrel 20.8.1908 v Kremnici. Študoval na gymnáziach v BB, vo Vacove a medicínu študoval v Pešti a Viedni. Ako lekár pôsobil v BB, Brezne a neskôr ho preložili do Kremnice.
Bol nielen humoristom a publicistom, ale aj uznávaným mineralógom, geológom a botanikom. Jeho tvorba vznikala príležitostne z priamych osobných zážitkov. Napísal cestopisnú prózu(Zo Slovenska do Carihradu)novelu(Lipovianska maša)i reportážnu črtu(Poľovačka na medveďov). Jeho literálne činnosť je úzko spojená s časopisom Černokňažník, v ktorom uverejňoval satirické Listy Štefana a Ďura Pinku.

Časové obdobie: obdobie medzi romantizmom a realizmom
Znaky realizmu v diele: opisy prírody a prostredia, spomienky na mladosť(realita, ktorú sám prežíval)

Kompozícia: kniha je tvorená 34 krátkymi, či dlhšími humoreskami. Mnohé z nich majú autobiografický charakter. Nachádzajú sa tu príhody z detských a študentských čias(Vianoce, Študentský majáles, Radvanský jarmok) i čias keď pôsobil ako lekár(Malý omyl). Využíva slovnú a situačnú komiku, študentský a meštiansky žargón, latinské a nemecké slová, dialektizmy- kvôli priblíženiu charakteru postáv. Tiež píše inverziou. Celkovo je jazyk humoresiek ľudový, stručný a plastický- dobre charakterizuje miesto deja.

Prostredie: je to dedinské prostredie
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.