Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

J. G.Tajovský: Žliebky

AUTOR: Jozef Gregor-Tajovský (realizmus)
DIELO: Žliebky z knihy Horký chlieb
POSTAVY: mladý Jozef Gregor-Tajovský, starý otec, stará mama, hájnik
HLAVNÁ MYŠLIENKA: Máme milovať aj ľudí ktorí nám život neuľahčujú, ako miloval-mal rád starý otec hájnika, pre ktorého vinou musel tajne drevo rúbať a pre ktorého si aj nos rozmliaždil.
TÉMA: Zábavná cesta vnuka a starého otca ukradnúť drevo na žliebky.
KOMPOZÍCIA: 5 strán, próza písana v celku, ich-forma
ČAS: rok 1880, zima

PROSTREDIE: na dedine a v lese, na lúke.
OBSAH: Jozef Gregor-Tajovský bol vo veku, keď ho nazývali šarvanec a Rysali sa práve jedenásta obrúčka zakladala. Žil v dome so starou mamou a starým otcom. Raz v noci napadol sneh a polámal žliebky. Starý otec volal vnuka, no on zo strachu, že bude musieť v noci sneh odmetať, zaspal. Potrebovali drevo na opravu, no hájnik im nechcel dovoliť do lesa-hory so sekerou. Jedného dňa starý otec povelil, že odídu na dva dni drevo na žliebky narúbať. Ukradli spadnutú jedlicu. Niesli ju domou a čo sa nestalo, starý otec spadol a šmýkal sa dolu svahom. Bohužiaľ, zranil si nos. Úspešne došli domov, hájnik ich nezbadal a vnuk sa celou cestou zo starého otca chichúňal. Doma starému otcovi starká nos obviazala a najväčšiu zábavu z toho mali deti. Krádež nikoho netrápila, lebo to už dlhé roky robievali. A hájnik znova na jeseň dostal od nich syra. Sám vnuk mu ho znášal.

ČO SA MI V DIELE (NE) PÁČILO: Páčilo sa mi, že dielo bolo písane aj s humorom a prekvapilo ma, že niekto ako známy spisovateľ Jozef Gregor-Tajovský v detstve kradol.
CITÁT: „A on? Chudák. Vtedy, aby si zachránil chyžku, dal sa aj na tie věci, dnes mu tečie iste už aj za väzi a nemôže sa ani hnúť... Ba ani si len pomyslieť, že tam hájnikovi syra nedá!“

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk