referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Pondelok, 4. decembra 2023
J. G.Tajovský: Žliebky
Dátum pridania: 24.02.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: .26
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 292
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.80 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 
AUTOR: Jozef Gregor-Tajovský (realizmus)
DIELO: Žliebky z knihy Horký chlieb
POSTAVY: mladý Jozef Gregor-Tajovský, starý otec, stará mama, hájnik
HLAVNÁ MYŠLIENKA: Máme milovať aj ľudí ktorí nám život neuľahčujú, ako miloval-mal rád starý otec hájnika, pre ktorého vinou musel tajne drevo rúbať a pre ktorého si aj nos rozmliaždil.
TÉMA: Zábavná cesta vnuka a starého otca ukradnúť drevo na žliebky.
KOMPOZÍCIA: 5 strán, próza písana v celku, ich-forma
ČAS: rok 1880, zima

PROSTREDIE: na dedine a v lese, na lúke.
OBSAH: Jozef Gregor-Tajovský bol vo veku, keď ho nazývali šarvanec a Rysali sa práve jedenásta obrúčka zakladala. Žil v dome so starou mamou a starým otcom. Raz v noci napadol sneh a polámal žliebky. Starý otec volal vnuka, no on zo strachu, že bude musieť v noci sneh odmetať, zaspal. Potrebovali drevo na opravu, no hájnik im nechcel dovoliť do lesa-hory so sekerou. Jedného dňa starý otec povelil, že odídu na dva dni drevo na žliebky narúbať. Ukradli spadnutú jedlicu. Niesli ju domou a čo sa nestalo, starý otec spadol a šmýkal sa dolu svahom. Bohužiaľ, zranil si nos. Úspešne došli domov, hájnik ich nezbadal a vnuk sa celou cestou zo starého otca chichúňal. Doma starému otcovi starká nos obviazala a najväčšiu zábavu z toho mali deti. Krádež nikoho netrápila, lebo to už dlhé roky robievali. A hájnik znova na jeseň dostal od nich syra. Sám vnuk mu ho znášal.

ČO SA MI V DIELE (NE) PÁČILO: Páčilo sa mi, že dielo bolo písane aj s humorom a prekvapilo ma, že niekto ako známy spisovateľ Jozef Gregor-Tajovský v detstve kradol.
CITÁT: „A on? Chudák. Vtedy, aby si zachránil chyžku, dal sa aj na tie věci, dnes mu tečie iste už aj za väzi a nemôže sa ani hnúť... Ba ani si len pomyslieť, že tam hájnikovi syra nedá!“
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.