referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kazimír
Pondelok, 4. marca 2024
Jules Verne: Päť týždňov v balóne
Dátum pridania: 28.02.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: wendinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 586
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.84 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Autor : Jules Verne
Hlavné postavy : Samuel Ferguson, Joe, Dick Kennedy
Ilusstrátor : Milan Veselý
Vydavateľstvo : Mladé letá
Rok vydania : 1985

Je to jeden z dobrodružno-prírodopisných kníh spisovateľa Julesa Verna. Tento príbeh rozpráva o napínavej ceste v balóne...začalo to takto...Významný cestovateľ doktor Samuel Ferguson dostal nápad, že preletí v balóne Afriku. Dlhé týždne pripravoval balón na rôzne situácie, ktoré by ho mohli na ceste postihnúť. Jeho spoločníkmi na ceste boli : sluha a verný priateľ mladý Joe a jeho dobrý priateľ, vášnivý cestovateľ a poľovník Dick Kenedy. Doktor sa rozhodol pokračovať v stopách cestovateľov Bartha a Speake. Loďou priplávali na ostrov Zanzibar z, ktorého 18.apríla sa uskutočnil odchod. Pred odchodom stihli pokrstiť túto loď menom Viktória, zamávali a povedali Zbohom...a Viktória sa vzniesla do povetria...po pár hodinách sa naobedovali a odpočinuli si. Rozdelili si stráž a išli spať. Ráno sa Dick zobudil a necítil sa dobre, mal horúčku, doktor mal liek, keď sa dostali nad vlhkú oblasť polepšilo sa mu. Počas cesty sa pod nimi mihali rôzne dedinky, scenéria a osady.

O niekoľko dní neskôr zostúpili na zem. Domorodci ich považali za synoch Luny, ale len dovtedy kým nevyšiel Mesiac...vtedy ich začali naháňať, no cestovatelia boli rýchlejší a o pár minút už boli zas vo vzduchu...dostali sa nad jazero Ukerewe, videli rieku Níl a aj kmene ktoré proti sebe zápasili...neďaleko nich zbadali strom s napichnutými hlavami...jedného dňa sa spustili na zem, aby sa všetci traja vyspali a začuli výkriky s francúzskym prízvukom...rozhodli sa , že tú neznámu obeť zachránia...aj keď veľmi ťažko, ale nakoniec toho neznámeho zachránili. Bol to misionár a takmer mŕtvy...pokúšali sa mu pomôcť, ale márne, o pár dní skonal. Urobili mu pohreb, ako sa patrí. Raz dokonca zazreli v diaľke iný balón, ale nakoniec zistili, že to bolo ich Viktória a to čo videli bolo zrkadlenie lebo sa práve vznášali nad púšťou. Cesta im ubiehali pomaly, pod sebou mali len piesok a piesok. Nemali vodu, ale našťastie našli oázu a doplnili si zásoby.

Dokonca cestou objavili mesto, ale obyvatelia neboli priateľskí, lebo po nich začali hádzať zapálené holuby, o pár dní neskôr sa vznášali nad Čadským jazerom, v diaľke zbadali orlosupy. Dick si v tom okamihu pripravil pušku, jedného zasiahol ale vrhli sa nich takmer všetky a nanešťastie im prepichli balón, začali sa spúšťať nižšie a nižšie, Dick a Doktor vyhadzovali veci, aby boli aspoň trocha ľahší, ale Joe to vyriešil inak...vyskočil z balóna...oni dvaja ostali v nemom úžase...všade ho hľadali, dokonca sa dívali aj na jazero, či tam náhodou nespadol...no našli ho keď uháňal na koni, Dick zvesil rebrík, Joe ho zbadal a po chvíli sa začal šplhať, o niekoľko minút už boli všetci traja zas spolu.

Prešli dobrých pár míľ a postupne zazerali vysoké pohorie...balón zas začal klesať a tak povyhadzovali aj posledné veci, ktoré v ňom ostali, znova stúpol, obišli pohorie a balón klesol, Joe znova vyskočil ale tentoraz sa pridŕžal okraja balóna, naspäť do balóna sa vrátil, až keď vystúpil do stabilnej polohy. Dni ubiehali a ubiehali a balón čím ďalej tým viac klesal a klesal...dostali sa ku Guinejskému zálivu, už nemali nič, čo by mohli vyhodiť...pri rieke Senegal zbadali loď a rozhodli sa, že ukončia svoju cestu, že nastúpia na loď...tak sa i stalo a ich Viktória klesla do vody. Na lodi ich privítali s patričnou úctou a stali sa slávni. Loď sa volala Basilic, ktorá ich odniesla do Anglicka, kde ich privítal obrovský dav ľudí...a takto sa skončila výprava doktora Fergusona a jeho priateľov.
 
Podobné referáty
Jules Verne: Päť týždňov v balóne 2.9483 735 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.