referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Stela
Utorok, 3. októbra 2023
Janko Jesenský: Pani Rafiková
Dátum pridania: 04.03.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: wendinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 341
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Autor : Janko Jesenský
Forma : poviedka
Vydavateľstvo : Klub mladých čitateľov
Rok vydania : 1975

Pani Rafiková je krátka poviedka plná okúzľujúcich momentov. Momentov, v ktorých ukáže, akí môžu byť ľudia zloprajní kvôli svojej nevedomosti , momentov plných lásky a prekvapenia.
Dielo Pani Rafiková opisuje prvý život v malom mestečku plný ukecaných babiek, ktoré vždy a všade roznášajú chýry, málokedy pravdivé. Zároveň je to dielo, ktoré vždy prekonáva všetky útrapy. Láska je totiž silnejšia ako všetky chýry a dokáže zdolať nepriazeň osudu a všetkých ľudí, aj pani Rafikovú.

Konflikt príbehu vyvoláva pani podsudcová Rafiková, ktorá chce za každú cenu vydať svoju dcéru Milušku za advokáta. No tento muž je už zamilovaný do niekoho iného a pani Rafiková sa nedokáže zmieriť s tým, že nedosiahla, čo sú zaumienila. No láska tohto páru je mocnejšia ako pani a aj sama Miluška si nakoniec nájde tú svoju prvú lásku.
Hlavnou postavou diela je pani Rafiková. Je to staršia žena, ale plná života. Žije si tak ako sa jej páči, je cieľavedomá a vždy dosiahne to, čo s zaumieni. Má veľký sklon k núteniu ľudí do vecí, ktoré by inak vôbec nerobili. Niekto by ju možno považoval za zlú a panovačnú, ale ona veľmi nemôže za svoje vlastnosti. V prostredí, v ktorom žije je mnoho podobných ľudí ako ona. Je len taká, akou ju spravilo okolie. Nakoniec však aj ona pochopí, že nemôže a nesmie byť všetko podľa jej vôle. Dostane príučku a tá ju zmení. Nie je teda úplne nenapraviteľná a tak nie je ani vlastne zlá.

Janko Jesenský vo svojich poviedkach zobrazoval príhody zo života obyvateľov malomestského prostredia, aby odhalil myslenie, morálku a vrelý životný štýl. Hlavných predstaviteľov. V poviedke si autor zvolil za predmet svojho posmechu pani podsudcovú Rafikovú a ostatné dámy z jej spoločenského kruhu. Klebety a ohováranie, ktorými sa vyznačujú tieto ženské postavy, majú len zakrývať ich malomeštianstvo , zlomyseľnosť a sebectvo.
Práve tieto klebety a ohováranie dávajú poviedke humor a vďaka tomu sa ľahko číta a dokáže zaujať. Mne sa poviedka páčila, má veľa zaujímavých momentov a vtipných príhod, s ktorými si každý dokáže vziať ponaučenie pre život.
 
Podobné referáty
Janko Jesenský: Pani Rafiková SOŠ 2.9401 1220 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.