referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kazimír
Pondelok, 4. marca 2024
Margaret Mitchellová: Odviate vetrom
Dátum pridania: 02.03.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: wendinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 405
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Autor : Hlavné postavy : Scareltt O´Harová , Rhett Butler
Forma : román
Vydavateľstvo : Slovenský spisovateľ
Rok vydania : 1967

Dielo Odviate vetrom je americký román z polovice 19. storočia, keď ešte v Amerike bojovali veľkostatkári a pestovatelia bavlny proti Yankeeom, Juh proti severu. Je to román o občianskej vojne a o Scarlett O´Harovej , hlavnej hrdinke, okúzľujúcej žene, avšak nezapadajúcej do svojho okolia. Hlavná hrdinka postupuje mnohé útrapy. Autorka opísala úpadok a zánik jednej spoločnosti.

Hlavnou myšlienkou diela je fakt, že aj počas vojny a najkrutejších období ľudského života, dokážu najsilnejší prežiť a aj láska, ktorá si je silnejšia ako celý svet.
Hlavná hrdinka Scarlett , je žena ktorá bojuje proti celému svetu a zároveň proti sebe samej. Na začiatku príbehu je to ešte len mladé, bohaté a namyslené dievča. Myslí si, že svet sa točí okolo peňazí a pekných žien. Neskôr zisťuje, že život nie je taký ružový, ale že je krutý a vojna tiež. Dielo nie je, len opis lások a sklamaní istého amerického dievčaťa, žijúceho náhodou v istom úseku histórie.

Scareltt O´Harová bola dieťaťom svojich čias nie preto, že sa narodila v tomto roku, ale preto, že jej doba ju strhla do svojho víra. Zasiahla ju priamo a celú ju pretvorila. Scarlett bola veľmi silná, mala to hlboko v srdci. Odvahu zdedila po írskych predkoch, ktorí sa nikdy nevzdávali. Dokázala sa vyrovnať s tým, že keďže bola iná, mnohí ju odsudzovali. Vedela sa povzniesť nad všetkých tých ľudí, ktorí žili len z minulosti a nedokázali žiť z budúcnosti. Bola hrdá a neúprosná , no príliš jej záležalo na peniazoch. Bola to mocná a zvláštna žena, taká akých je na svete len málo.

Ďalšou hlavnou postavou je Rhett Betler, tretí manžel Scarlett O´Harovej a zároveň jej pravou láskou, čo neskôr Scarlett pochopí. Rhett je cinicky , egoistický a neberie ohľad na iných. Chápe, že on rovnako ako Scarlett je vydedenec spoločnosti a on z toho mieni čo najviac vyťažiť. Miluje ju, pretože je rovnako silná a tvrdohlavá ako on a rovnako ako on opovrhuje ľuďmi, ktorí sú príliš slabí, aby sa povzniesli nad povojnové časy a začali znovu žiť. Ich láska musí prekonať strašne veľa prekážok, no čím viac ich prekoná, tým je mocnejšia.
Autorkine zobrazenie povojnových čias je presvedčivé. Historické pozadie, na ktorom Margaret Mitchellová vytvorila svoje veľké dielo, je rozprávané presvedčivejšou rečou ako fakty dejepisu. Je úžasné ako dokázala do kúsku histórie plnej ľudského utrpenia, násilia a nespravodlivosti, vložiť životný príbeh ženy, ktorá musí zvíťaziť nad samou sebou, aby mohla zvíťaziť nad ostatným svetom.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.