referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kazimír
Pondelok, 4. marca 2024
William Shakespeare: Hamlet
Dátum pridania: 02.03.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: wendinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 540
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.90 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Autor :
Hlavné postavy : Hamet – mladý princ
Claudius – brat Hamleta ( kráľa)
Polónia – Oféliin a Leartov brat
Leartes – Oféliin brat
Ofélia – dcére Polonia, sestra Leartesa a princova láska
Gertrúda – Hamletova matka , Claudiusova manželka
Forma : divadelná hra – dráma - tragédia
Vydavateľstvo : Tatran , Bratislava
Rok vydania : 1975
Citát : „Smeje sa jazvám, kto ranu nikdy nepocítil...“
„Čo všetko dokáže nenávisť k jednému a lásku k druhému...“
„Túžba po bohatstve dokáže aj zabíjať.“

Anglický dramatik , ktorý sa narodil v Startforde sa nikdy nedostal na univerzitu. Hrával v divadle, režíroval a písal hry. Písal komédie, historické hry z anglických dejín, antické hry a tragédie, napr. Hamlet, ktorý patrí medzi najznámejšie dramatické diela Williama Shakespeara. Dej sa odohráva v Dánsku. Dielo je napísané formou divadelnej hry z 12.storočia, má päť dejstiev.

Dánsky kráľ Hamlet je zabitý svojím vlastným bratom Claudiom, ktorý túži po tróne a po korune. Všetci si myslia, že kráľa uštipol had, ale Claudius mu počas spánku nalial do uší jed. Claudius sa ožení s Gertrúdou, vdovou po kráľovi a Hamletovou matkou. Na hradbách Elsindoru sa začne zjavovať duch nebohého kráľa. Duch Hamletovi vyjaví, kto ho v skutočnosti zavraždil a zaprisahá Hamleta, aby ho pomstil. Princ začne hľadať dôkazy proti Claudiusovi. Jeho strýko naňho pripravuje pascu, pri ktorej mu pomáha jeho hlavný kráľovský radca Polonius, ktorý je proti ľúbostnému vzťahu svojej dcéry Ofélie a princa Hamleta. Princ predstiera šialenstvo a pritom obetuje svoju lásku.

Získa dôkazy o strýkovej vine ale omylom zabije Polonia. Ofélia sa z toho pomätie. Preto kráľ pošle Hamleta do Anglicka s dopisom, že doručiteľa čiže princa treba okamžite zabiť. Hamlet vycíti sprisahanie a napíše nový list , ktorý potom vymení za ten pôvodný. Na hrad prichádza Leartes, Oféliin brat, ktorý si žiada vysvetlenie o príčine smrti svojho otca Polónia. Nový kráľ mu prisahá, že vrah jeho otca je už mŕtvy. Ich rozhovor preruší Gertrúda, ktorá oznámi Leartesovi, že Ofélia- jeho sestra sa od žiaľu zbláznila a utopila. Leartes premohol smútok. Hamlet so svojím priateľom Horaliom sa prechádzajú okolo cintorína a vidia hrobára a smútočný sprievod, skryjú sa, lebo sú vlastne na úteku.

Po chvíli, keď Hamlet zistí , že pochovávajú jeho milú, vrhne sa k hrobu a je veľmi smutný . Prizná sa, čo k nej cítil a ako veľmi ju miloval. Kráľ Claudius medzitým dohodne súboj medzi Hamletom a Leartesom, v ktorom má Hamlet zomrieť otráveným mečom. Prvé aj druhé kolo zápasu vyhral princ Hamlet, kráľ mu na slávu podával pohár s jedom no Hamlet ho neprijal, v treťom kole Leartes Hamleta poškriabe a Leartes sa prizná, že sa mu do krvi dostal smrteľný jed. Gertrúda sa medzitým netušiac, že v pôvodne Hamletovom pohári je jed, napije z toho pohára. Claudiusovi sa nepodarí ju zachrániť. Jej posledný pohľad patril kráľovi a umrie. Hamlet má ešte trocha síl, ktoré využije na to, aby zabil Leartesa a bodol ho kráľa, ktorý takisto umiera. Hamlet ešte pred smrťou daruje kráľovskú korunu nórskemu kráľovi Fortinbasovi.
Mne sa postava Hamleta páčila, lebo chcel spravodlivosť, chcel potrestať zločin, ktorý bol spáchaný na jeho otcovi , ktorého mal veľmi rád. Dej Shakespearovho Hamleta je založený na motíve vraždy a pomsty. Shakespeare tu vyjadril bezohľadnú túžbu po moci, ktorá sa nezastaví ani pred násilím a intrigami. V Hamletovi uvažuje o zmysle života, ľudskej existencií a o rodinných konfliktoch.
Idea diela : každý zaplatí za svoje hriechy.
 
Podobné referáty
William Shakespeare: Hamlet SOŠ 2.8612 2042 slov
William Shakespeare: Hamlet SOŠ 2.9203 782 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.8517 846 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.9542 831 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 3.0029 661 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.9308 272 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.9723 618 slov
William Shakespeare: Hamlet SOŠ 2.9658 654 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.9106 1243 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.9274 563 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.