referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ľubomír
Sobota, 13. augusta 2022
M. Kukučín: Rysavá jalovica
Dátum pridania: 07.03.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Jana4
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 713
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.86 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
Meno autora: Martin Kukučín
Názov diela: Rysavá jalovica
Hlavná myšlienka: Treba žiť múdro a hlavne triezvo, lebo pijanstvo oberá ľudí o rozum.
Téma: Žena pošle svojho muža – kapčiara za zárobkom a kúpou kravy. No on sa vráti opitý,
bez peňazí i bez kravy.

Obsah: Hlavnou postavou je Adam Krt, kapčiar z Adamoviec, ktorý sa vyberie do neďalekých Mrhanoviec na jarmok za zárobkom. Eva, jeho žena, mu nakáže kúpiť všetko potrebné ako škoricu, med, mak a pod. Okrem iného má Krt kúpiť aj kravu. Eva mu dá celých 50 zlatých a vopred mu nakáže, aby prišiel určite triezvy. Na jarmoku Krt rýchlo všetko popredá a vyberie sa kúpiť kravu. Tam stretne Martina Šmálka, ktorý sa mu snaží predať starú kravu, ktorej ale odpílil rohy, aby vyzerala mladá. Vyberú sa do hostinca aby oldomášom zapili kúpu. Tu sa však pohádajú na cene a tak z kúpy nie je nič. Krt však minul 2 rýnske na oldomáš. Vyberie sa na nákup vecí, ktoré mu nakázala kúpiť jeho Eva. Okrem toho jej kúpi aj medovníkové srdce a marcipány aby ju potešil. Vyberie sa na cestu domov, keď zbadá svojho suseda Adama Trnku ako vedie mladú jalovicu.

Ďalej je opisovaný konflikt, ktorým sa z týchto susedov a ich žien stali nepriatelia. Pred dvoma rokmi mali Trnkovci kohúta, ktorý chodieval aj ku Krtovcom, odkiaľ vyhnal Krtovho slabšieho kohúta. Trnkovi teda kohúta zatvorili na pôjde, kde takmer zdochol. Trnkovú to nahnevalo a tak Krtovie koze odstrihla briadku a priviazala ju koze o roh. Kozu potom priviazala o vráta. To nahnevalo Krtovú, ktorá zase Trnkovie kohútovi odstrihla pero z chvosta a vsadila mu ho do zobáka. Trnková hneď kohúta zarezala a susedia sa už odvtedy nerozprávali.

Krtovi sa zapáčila Trnkova jalovica a tak ho pozval vypiť na uzmierenie. Trnka súhlasí. Priviaže teda kravu k hostincu a susedia sa idú jednať. Dohodnú sa, že Krt Trnkovi zaplatí 33 zlatých. Krt chce však žene povedať, že platil až 35 a Trnka zase že dostal len 30. Medzitým prichádza Trnkova žena Eva. Je nahnevaná, že jej muž sedí v krčme. Vezme nakúpené veci a odchádza domov. Keď už sú Krt aj Trnka opäť priateľmi a každý z nich je dosť opitý, vyberú sa domov. Vyjdú pred hostinec, no jalovice niet. Vyberú sa ju teda hľadať, zájdu aj za richtárom, no jalovice nikde. Opäť sa povadia, lebo Krt chce späť svojich 33 zlatiek. Trnka mu však nevráti ani zlatku. Krt je úplne bezradný, bojí sa, čo mu povie žena. Ide teda domov, no je príliš opitý. Cestou stretne psa, no v jeho očiach to je mátoha, pred ktorou sa Krt ukryje vo vŕbe. Porozbíja pritom svoj nákup, ktorý si nesie na chrbte. Keď konečne príde do Adamoviec, prv si pomýli svoj dom s Trnkovým, kde sa pošmykne na ľade a porozbíja ešte zvyšok svojho nákladu. Doma si už len ľahne na lavicu a spí. Nahnevaná Eva vybalí nákup, ktorý je ale úplne zničený. Ráno sa Krtovi nechce vstávať, vie, že Eva je veľmi nahnevaná. Pohádajú sa a Eva ho pošle nájsť zakúpenú jalovicu. Bez nej sa domov nemá vracať. Krt odíde. Čoskoro ku Krtovcom prichádzajú Trnkovci a vedú so sebou aj jalovicu, ktorú včera Trnková zobrala domov so sebou. Trnka sa vyberie nájsť Krta, no bezúspešne. Krta zmizol. Keď sa už 4 dni nevrátil domov, Eva oľutovala čo urobila. Odrazu sa však Krt vráti domov aj dvoma zlatkami, ktoré si zarobil.
Odvtedy Krt už viac nepil a stal sa z neho vážený občan.

Hlavné postavy:
Adam Krt – postarší kapčiar, bezzubý a krívajúci. Rád si vypije, preto sa o všetky peniaze stará jeho žena Eva, ktorú má veľmi rád. Nie je zlý, ale nezodpovedný.
Eva Krtová – Krtova žena, dobrá gazdiná. Krta má rada, no je z neho nešťastná. Keď ho však vyhodí z domu, oplakáva ho a ľutuje.
Adam Trnka – Krtov sused. Krta a Trnku rozhádali ich ženy, oni však bývali dobrými priateľmi. Tiež si rád vypije. Keď sa jalovica stratí, nemieni Krtovi vrátiť ani zlatku z jej ceny.
Konflikt: Medzi Trnkovými a Krtovými, ktorý sa rozhádajú kvôli svojím zvieratám.
Neskôr medzi Krtom a Trnkom, keď Krt zaplatí Trnkovi 33 zlatiek za stratenú jalovicu.
Nakoniec medzi Krtom a jeho ženou, ktorá ho vyženie z domu, lebo príde opitý,
bez peňazí i bez kravy.

Myšlienka pre život: „ Preto žite tak ako náš drahý Adam Krt po mrhanovskom jarmoku, a sami na sebe skúsite, že to svätá pravda. “
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.