referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mojmír
Nedeľa, 14. augusta 2022
Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ
Dátum pridania: 17.03.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kabaka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 752
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 8.9
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 14m 50s
Pomalé čítanie: 22m 15s
 
Motto knihy:
„Všetci dospelí boji najprv deťmi.
(Ale máloktorý z nich sa na to pamätá.!

Exupery mál vážny dôvod nato, aby detskú knižku venoval dospelákom. Aj ja mám vážny dôvod, prečo som sa rzhodla predtaviť vám svoj ázor na jeho posolstvo, ktoré nám zanechal. Vďaka nemu sa stal „nesmrteľným“ a ja chcem, aby jeho odkaz sa sta l“večným“ a nezostal len zabudnutou spomienkou. Nechcem, aby ľudia po prečítani jeho knihy trpeli pocitom viny, al chcem, aby citíli zodpovednosť nielen za seba, ale aj za budúcu generáciu, ktorá príde pre nich.
Mám na mysli hlavne dva nezlučiteľné svety – rodičov a detí.

Hľadala som dôkazový materiál, ktorým by som podložila váhu svojich argumentov, ktorými by som potvrdila, že Exupery je majster pera, ktorý sa nedá zaradiť do žiadnej skupiny spisovateľov. Zháňala som odborné vyjadrenia literárnych kritikov, o ktoré by som sa mohla oprieť. Nenašla som. Podľa toho usudzujem, že je veľmi málo odvážlivcov, ktorí si trúfajú analyzovať jeho dielo, pretože ani slovná zásoba „inteligencie“ na to jednoducho nestačí. Ja sa o to napriek tomu pokúsim.

Exupery bol jeden z mála autorov, ktorému sa podarilo skĺbiť svoju profesiu s tvorbou. Stal sa pilotom, preto mohol nerušene pozorovať svet z vtáčej perspektívy, kde neexistujú problémy a sloboda túžby je neohraničená. Strávil dlhé hodiny osamote v pilotnej kabíne, zmocnilo sa ho obrovské čaro modernej techniky. Precítil silu človeka voči prírode a spoznal podriadenosť človeka voči vyšším silám nadprirodzeného sveta. Práve tu nachádzal odpovede na svoj otázky o zmysle života človeka.

Tento letec mal rád ľudí, stretával sa s nim, spoznával ich, počúval ich, ale predovšetkým ukájal svoju veľkú potrebu komunikácie, porozumenia a pochopenia medzi nimi. Možno práve preto si vybral také povolanie, ktoré mu umožnilo cestovanie v „čase“. Malý princ vznikol nikde na tejto „dráhe snívania“ ako celá séria kresbičiek vážne sa tváriaceho plavovlasého chlapčeka, ku ktorej neskôr pribudol príbeh, ktorý autor vymyslel a prerozprával ako spomienku „na chlapca“, ktorého stretol na púšti, keď havaroval s lietadlom. Každý deň sa o ňom dozvedal ničo nové, z kratučkých poznámok, ktoré mu náhodou vykĺzli z úst. Nikdy neodpovedal na letcove otázky, zato sa veľ spytoval.

Tento chlapec nemal meno, iba auto ho nazval malý princ, lebo sprítomňoval milú a príjemnú detskú naivitu, nevinnosť, dôverčivosť a vieru vo fantáziu. Ja nepoznám chlapca, prostredníctvom, ktorého sa mi Exupery prihovára.

Je pre mňa ťažké vysvetliť vám, čo chcem povedať, ale zároveň je pre mňa dôležité, aby ste pochopili, ako vnímam a cítim Malého princa ja, preto vám porozprávam o chlapcovi, ktorého poznám od iného spisovateľa Roberta Fulghuma:
„Zabúchanie na dvere bolo prenikavé, naliehavé neodbytné – predtucha niečoho zlého – buch, buch, buch, buch... Ponáhľam sa ku dverám, trápim sa so zámkou, hladina adrenalínu stúpa, som pripravený na najhoršie. Je tam malý chlapec. Divný výraz tváre. Podáva mi čosi načmárané na veľakrát preloženom papieri: „Volám sa Donnie. Pohrabem vám lístie. Dolár za záhradu. Som hluchý. Môžete mi napísať. Čítať dokážem. Hrabem dobre.“

(Za naším domom je rad dôstojných javorov stredného veku, ktoré sa každú jeseň výstredne vyobliekajú do miliónov trblietajúcich sa listov. A na jeseň sa listy oddelia .V našej záhradke v závetrí veľmi nefúka a lístie tu leží ako župan pri nohách dám, ktoré ho vyzliekali pred zimnou kúpeľou. Páči sa mi, ako to vyzerá. Veľmi sa mi to páči. Mojej manželke však nie, Ani záhradkárskemu časopisu sa to nepáči. Lístie by malo byť pohrabané. Existujú isté pravidlá, nerobí to dobre trávniku. Lístie vyzerá neporiadne. Lístie je plesnivé a odporné. Existuje nejaký dôvod na lístie. Neexistuje žiaden dôvod na zastrihnutý trávnik. Tak je to podľa mňa. Podľa mojej manželky je to inak. Vo vzduchu sa vznáša nevyslovená výčitka lenivosti. Už sme o tom hovorili. Tento rok sme sa však dohodli v mene vedeckého experimentu. Polovica záhrady sa riadne pohrabe a druhá sa nechá napospas starostlivosti prírody. Príde leto a uvidíme. Tak a jej strana je pohrabaná a moja nie je. A je to.)
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: Robert Fulghum – Všetko, čo som naozaj potreboval vedieť, som sa naučil v materskej škôlke (s podtitulom Nevšedné úvahy o všedných veciach)
Podobné referáty
Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ 2.9163 982 slov
Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ GYM 2.9277 1151 slov
Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ SOŠ 2.9658 994 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.