referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Nataša
Pondelok, 17. januára 2022
Jozef Miloslav Hurban: Olejkár
Dátum pridania: 24.03.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kococka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 902
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 6.4
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 10m 40s
Pomalé čítanie: 16m 0s
 
Literárny druh: epika
Literárny žáner: historická povesť
Téma: láska Víta a Ľudmily; intrigy trenčianskeho zlatníka a olejkára Hrabovca proti Matúšovi Čákovi (a jeho prívržencom)
Časové ohraničenie: začiatok 14. storočia
Priestorové ohraničenie: Trenčín a okolie
Kompozícia: 13 kapitol, ktoré sú označené číslom, každú kapitolu uvádza motto romantického alebo preromantického spisovateľa

Postavy a vzťahy medzi nimi:
Olejkár Hrabovec - prehovorený zlatníkom chce otráviť Matúša Čáka a Ilmura;
Zlatník = richtár v Trenčíne - najzápornejšia postava, mstí sa svetu (taký masový travič);
Matúš Čák Trenčiansky - uhorský palatín, kladná postava, silná idealizácia (v rozpore s historickými faktami), dokonca ho autor nazýva "najväčším hrdinom storočia"(str. 374), zaujímavé je napríklad aj ako si výborne rozumie s arcibiskupom Ilmurom - "ich duchovia prenášali jednaké starosti"(str. 372), "Ilmur sadol bez otáľania, ako mal v obyčaji, kedykoľvek rokoval s Matúšom, poznajúc v jeho myšlienke svoje vlastné zmýšľanie, a písal."(str. 373), "Keď Ilmur prečítal pastiersky list, padol mu Matúš na prsia a bozkával šľachetného horlivca. Obaja prelievali slzy tej rozkoše, ktorá sa dostáva tým ľuďom, čo bez zisku a pozemských ohľadov posväcujú sa dobru ľudského pokolenia."(str. 373) -, pričom je všeobecne známe, že Matúš Čák bol exkomunikovaný z Cirkvi
Milada - Hrabovcova žena
Ľudmila - Hrabovcova a Miladina dcéra
Vít - Hrabovcov utajený nemanželský syn, Ľudmilin milý (a brat)
Felicián - Matúšov priateľ, Miladin bývalý milý
Kaločský Ilmur - arcibiskup, Matúšov priateľ
Vážecký, Zlatovský - poctiví mešťania, svokor a zať

Stručný dej:
Počas silvestrovskej noci 1299 prichádza Hrabovec k zlatníkovi. Zlatník ho presvedčí, aby mu pomohol otráviť Matúša Čáka a jeho prívržencov (zlatník: "...Matúšovým miláčikom je Felicián. Len pozri, aké už má hodnosti od neho. A či ty stojíš za to, že ten sokol nevyvábi tú krásnu holubičku z tvojich hôr? A Matúš má naporúdzi skoro všetkých kňazov od arcibiskupa po najmenšieho kaplána. Či teda stojíš za to, že Miladu s Feliciánom nezosobášia? Ale z toho všetkého nestalo sa nič, ibaže by to mohlo byť. Preto sa maj na pozore a s Matúšom sa veľmi nespriateľuj. A najmúdrejšie urobíš, keď sa celkom oddáš našej strane a budeš tráviť, čo zachytíš: Matúšových priateľov a ľudí z jeho strany.", str. 341)
V tom istom čase sedí v Hrabovcovom dome pri stole jeho žena Milada a žiali nad svojím osudom. Do izby vstúpi Ľudmila s Vítom a prizná sa matke, že ho miluje. Milada ich požehná. Pred Hrabovcom chcú všetko tajiť, lebo Vítovi zakázal čo len pozrieť na Ľudmilu. Vít bol odmala vychovávaný pustovníkom, ako šestnásťročného si ho Hrabovec vzal k sebe a on sa ukazoval stále schopnejší na lekárske umenie. Ale čím viac sa usiluje, tým viac ho Hrabovec ženie do ťažšej práce a posiela ho s liekmi po zámkoch a mestách.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Jozef Miloslav Hurban: Olejkár GYM 2.9164 3482 slov
Jozef Miloslav Hurban: Olejkár GYM 2.9232 352 slov
Jozef Miloslav Hurban: Olejkár 2.9376 2142 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.